سناریوی تازه رهبر جمهوری اسلامی برای وصل کردن اعتراضات دی ماه به “سرویس های بیگانه”

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

علی خامنه ای رهبر جمهموری اسلامی و صادر کننده دستور قتل عام جانباختگان اعتراضات آبان ماه، امروز چهارشنبه ۱۱ دی ماه در دیدار با جمعی از پرستاران به دسته بندی تازه ای از ترکیب شرکت کنندگان در این اعتراضات پرداخت.

او که قبلا معترضان را “اشرار” نامیده بود، این بار معترضان را به دو گروه تقسیم کرد. گروه اول را مردمی نامید که “مطالباتی دارند که در اغلب موارد هم حق با آن ها است” و گروه دوم  را کسانی دانست که “صحنه گردانان اصلی اغتشاش های آبان ماه و حمله به زیرساخت ها همچون انبار بنزین و انبار گندم و اموال عمومی بودند و افراد مرتبط با با سرویس های اطلاعاتی بیگانگان هستند”. او در توضیح این دسته بندی گفت: “افرادی که دشمن برای سوء استفاده از این مطالبات آماده کرده بود، فورا وارد شدند و شروع به تخریب کردند”.

تقسیم بندی معترضان به “مردمی که مطالبات برحق دارند” و “افراد مرتبط با سرویس های اطلاعاتی”، در حقیقت کلید خوردن پروژه اعتراف گیری از گروهی از بازداشت شدگان به عنوان عوامل سرویس های اطلاعاتی بیگانگان است که دیروز سه شنبه ۱۰ دی ماه توسط غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه به زبان دیگری بیان شد. اودر جمع خبرنگاران گفت: “در قوه قضاییه سیاست هایی در رابطه با بررسی جانباختگان اعلام شده است.”

اشاره سخنگوی قوه قضاییه به “سیاست هایی در رابطه با بررسی جانباختگان” همان دسته بندی امروز علی خامنه ای از معترضان به دو گروه و در حقیقت بدان معناست که جمهوری اسلامی در محاصره فشار خانواده های جان باختگان و فشارهای بین المللی تلاش می کند تا گزارشی مهندسی شده بر مبنای اعتراف گیری های اجباری از بازداشت شدگان در مورد علل اعتراضات و تعداد کشته ها منتشر کند.

این در حالی است که با گذشت یکماه و نیم از اعتراضات آبان ماه و فشار افکار عمومی در ایران و جهان برای اعلام تعداد جان باختگان، مجروحان و بازداشت شدگان در جریان سرکوب این اعتراضات، هنوز هیچ مقام یا سازمان دولتی حاضر به ارائه آمار رسمی در این زمینه نشده و هر نهادی مسئولیت ارائه گزارش را به گردن دیگری انداخته است.

روز سه شنبه غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره آمار کشته شدگان گفت: “اینکه در حوزه داخلی گفته شده دادستانی باید آمار را اعلام کند اشتباه است. در این حوزه مسئولیت با شورای امنیت و دبیرخانه این شورا است.”

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز که با استناد به گفته های سه مقام حکومتی و یک مقام وزارت کشور، با محفوظ داشتن هویت آن ها، منتشر شده، تعداد جان باختگان اعتراضات آبان ماه حدود ۱۵۰۰ نفر است که در میان آن ها حدود ۴۰۰ زن و دست کم ۱۷ نوجوان مشاهده می شوند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram