قاسم سلیمانی در یک حمله هوایی در فرودگاه بغداد کشته شد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

بنا به گزارش هایی که به تایید خبرگزاری های ایران رسیده است، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس بامداد امروز جمعه ۱۳ دی ماه در یک حمله هوایی در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.

سپاه پاسداران نیز ساعتی بعد از حمله این خبر را تایید کرد. به گزارش خبرگزاری های ایران و عراق، در جریان این حمله تعدادی از فرماندهان گروه شبه نظامی حشدالشعبی از جمله ابومهدی المهندس معاون فرمانده، محمد الجابری مدیر روابط عمومی و تعدادی از اعضای این گروه که در کاروانی همراه قاسم سلیمانی بودند نیز کشته شده اند.

وزارت دفاع آمریکا طی اطلاعیه ای ضمن تایید خبر کشته شدن قاسم سلیمانی، اعلام کرد که دستور حمله هوایی به فرودگاه بغداد را دونالد ترامپ رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای آمریکا صادر کرده است.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی طی پیامی به این مناسبت تهدید کرد که “انتقام سختی در انتظار جنایتکاران است”.

حمله به فرودگاه بغداد و کشته شدن قاسم سلیمانی در پی افزایش تنش بین ایران و آمریکا طی یک هفته گذشته صورت می گیرد که در جریان یک حمله راکتی به پایگاهی در کرکوک یک پیمانکار آمریکایی کشته و تعدادی زخمی شدند.

این حمله توسط گروه شبه نظامی کتائب حزب الله عراق که وابسته به حشدالشعبی و مورد حمایت ایران است صورت گرفت. پس از آن نیروهای آمریکایی روز دوشنبه ۹ دی ماه در واکنش به این حمله، مواضع کتائب حزب الله در سوریه و عراق را بمباران کردند که به کشته شدن ۲۵ نفر از جمله تعدادی از نیروهای ایرانی انجامید.

در پی این رویداد اعضا و هواداران حشد الشعبی در مقابل سفارت آمریکا دست به اعتراض زدند و بخشی از دیوار آن را تخریب کردند. دونالد ترامپ ضمن متهم کردن جمهوری اسلامی به حمله به سفارت آمریکا هشدار داد و گفت ایران به خاطر این اقدام پاسخگو خواهد بود.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram