حمله موشکی جمهوری اسلامی به دو پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

بنا به گزارش ها، سپاه پاسداران در نیمه شب سه شنبه و دقایق اولیه بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه طی عملیاتی به نام “سردار سلیمانی” با موشک به دو پایگاه نظامی آمریکا و دیگر نیروهای ائتلاف در عراق حمله کرده است.

وزارت دفاع آمریکا طی بیانیه ای زمان حمله را ساعت ۵:۳۰ به وقت شرق آمریکا اعلام و اضافه کرده حمله توسط بیش از ده موشک بالستیک و به پایگاه عین الاسد در استان الانبار  محل استقرار نیروهای آمریکایی صورت گرفته است. همچنین پایگاه دیگری در نزدیکی فرودگاه اربیل که محل استقرار نیروهای آمریکا و دیگر نیروهای ائتلاف بوده، هدف قرار گرفته است. برخی رسانه های ایران نوشته اند که در این حملات از موشک قیام با برد ۷۵۰ کیلومتر استفاده شده است.

گزارش های اولیه در مورد تلفات و خسارات این حمله تنها از مجروح شدن چند نیروی عراقی خبر داده اما پنتاگون اعلام کرده که در حال بررسی خسارات این حمله است. گزارش دیگری حاکی است که پرسنل نظامی آمریکا و دیگر نیروهای ائتلاف قبل از حمله به نقاط دیگری منتقل شده و یا در پناهگاه ها بوده اند.

خبر گزاری رویترز نیز روز چهارشنبه به نقل از برخی منابع آگاه در دولت‌های اروپا و آمریکا گزارش کرده که ظاهرا ایران به عمد از ایجاد تلفات انسانی در حمله به پایگاه های آمریکایی خودداری کرده است.

در همین ارتباط سایت ایندیپندنت عربی به نقل از منابع عراقی گزارش کرده است که “اغلب موشک‌های شلیک شده از سوی سپاه پاسداران در فضای خالی و در اطراف پایگاه‌ها سقوط کرده و هیچ تلفاتی در بر نداشته است. برخی موشک‌ها نیز که مسیر آن‌ها به سمت اماکن مسکونی بوده با ضد موشک های آمریکایی خنثی شده است”.

با این حال خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران به نقل از خبرنگار دفاعی خود مدعی شده: “در هدف قرار دادن ۲۰ هدف در پایگاه عین‌الأسد، دست کم ۸۰ نظامی آمریکایی کشته و حدود ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند که زخمی ها بلافاصله با بالگرد از این پایگاه بیرون برده شده اند”. هنوز هیچ منبع مستقلی این آمارها را تایید نکرده است.

بنا به گزارش ارتش عراق در این عملیات ۲۲ موشک به خاک این کشور شلیک شده که ۱۷ عدد آن به سمت پایگاه عین الاسد بوده و دو موشک نیز عمل نکرده است.

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه ضمن محکوم کردن حملات موشکی سپاه پاسداران، جنگ در خاورمیانه را به سود داعش و نیروهای تروریستی دانسته است. وزیر دفاع بریتانیا نیز گفته که در حملات موشکی ایران، به نیروهای نظامی آن کشور آسیبی نرسیده است.

وزیر دفاع آلمان نیز حملات موشکی به پایگاه نیروهای ائتلاف را محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست که از افزایش تنش در منطقه بپرهیزد.

پیش از این نیز رهبران کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان طی بیانیه مشترکی حمله گروه کتائب حزب الله  که بخشی از حشد الشعبی و تحت حمایت جمهوری اسلامی است به پایگاه های ائتلاف در کرکوک عراق را محکوم و از نقش منفی نیروی قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی ابراز نگرانی کرده بودند. در جریان آن حمله یک شهروند آمریکایی کشته و چند پرسنل عراقی مجروح شدند.

سپاه پاسداران حمله موشکی سه شنبه شب را تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس دانسته و علی خامنه ای آن را تنها یک سیلی به گوش آمریکا و انتقام اصلی را وادار کردن آمریکا به ترک منطقه اعلام کرده است.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق گفته که جمهوری اسلامی قبلا این حمله را به اطلاع دولت عراق رسانده بود. با این حال امروز چهارشنبه وزارت خارجه عراق طی بیانیه ای اعلام داشته که حمله موشکی توسط سپاه پاسداران را “نقض حاکمیت ملی عراق” می داند و سفیر ایران در بغداد برای ابلاغ این اعتراض احضار خواهد شد.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram