حکم بازداشت حمید نوری یک ماه دیگر تمدید شد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

دادگاهی در سوئد که قبلا حکم بازداشت حمید نوری متهم به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را به مدت یک ماه تمدید کرده بود، روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه بار دیگر بازداشت او را به مدت یک ماه یعنی تا ۵ فوریه ۲۰۲۰ تمدید کرد.

دکتر کاوه موسوی از شاکیان این پرونده و ایرج مصداقی زندانی سیاسی سابق و پژوهشگر پرونده قتل های سال ۶۷  ضمن تایید این خبر دلیل این تمدید را “گرفتن استشهاد بقیه قربانیان” و “داشتن زمان کافی برای جمع آوری ادله” اعلام کرده اند.

کاوه موسوی در توییتر خود نوشت: “به طور قطع به زودی شاهد محاکمه عادلانه متهمین تراز اول رژیم در دادگاه هایی منطبق با موازین و در نظارت بین المللی با حضور وکیل مدافع، ممنوعیت اعتراف زیر شکنجه، حق استیناف، لغو مجازات اعدام، حق تقاضای تخفیف حکم در مقابل همکاری… یعنی تمام آنچه در این ۴۱ سال نبوده، خواهیم بود”.

حمید نوری که به نام مستعار “حمید عباسی” در زندان گوهردشت (رجایی شهر) شناخته می شد، روز شنبه ۹ نوامبر با تدارک قبلی پس از ورود به فرودگاه سوئد توسط پلیس بازداشت و تحویل دادستانی این کشور شد.

بازداشت حمید نوری با کمک دکتر کاوه موسوی حقوقدان و عضو شورای مدیریت گذار به عنوان شاکی پرونده و ایرج مصداقی فعال حقوق بشر و پژوهشگر پرونده قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ به عنوان شاهد پرونده ممکن شد.

حمید نوری متهم است که در زمان قتل عام زندانیان سیاسی که بخش بزرگی از آن ها در زندان گوهر دشت محبوس بوده اند، وی دادیار مستقر در آن زندان بوده است. او همچنین از سوی شاکیان متهم است که معاون قاضی محمد مقیسه‌ بوده و نقشی فعال در اعدام‌های سال ۶۷ داشته است.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram