نخست وزیر کانادا: هواپیمای اوکراین با موشک زمین به هوای ایران ساقط شد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا امروز پنجشنبه ۱۹ دی ماه در یک کنفرانس خبری گفت: “بر اساس تحقیق سازمان اطلاعاتی ما و نیز منابع متعدد از کشورهای مختلف، هواپیما بر اثر شلیک یک موشک زمین به هوای ایرانی سقوط کرده است».

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین با  ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه که بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه از تهران به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین در پرواز بود، در دقایق اولیه پرواز در صباشهر از توابع شهرستان شهریار سقوط کرد و همه مسافران و خدمه آن کشته شدند.

طبق اعلام سازمان هواپیمایی ایران، مسافران ایرانی بیشترین تعداد و پس از آن شهروندان کانادایی بیشترین جان باختگان این پرواز بوده و مسافران اوکراینی، افغان، سوئدی، آلمانی و بریتانیایی نیز در شمار جان باختگان بوده اند.

در مورد سقوط این هواپیمای مسافربری که ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق اتفاق افتاد، از اولین دقایق اعلام خبر، گمانه زنی های تردید آمیزی در مورد علت سقوط مطرح شد و هم دولت های اوکراین و کانادا و هم نهادها و کارشناسان پروازهای مسافری بر ضرورت تحقیق در این مورد پافشاری کردند.

بیشترین گمانه زنی تا کنون حول این احتمال بوده، که پس از حمله نظامی تهران به پایگاه های آمریکایی در عراق سامانه ضد موشکی ایران برای برخورد با هرگونه حمله متقابل فعال بوده و اشتباها هواپیماهی بوئینگ اوکراینی را هدف قرار داده است. این در حالی است که مقامات ایران با تاکید امکان هرگونه برخورد جسم خارجی با هواپیما را رد می کنند.

از سوی دیگر روزنامه نیویورک تایمز ویدیویی که لحظه برخورد یک موشک با هواپیمای اوکراینی را نشان می دهد، تایید کرده و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز گفته که مجموعه شواهد دلیل بر این است که سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر اصابت موشک پدافند ایرانی بوده است.

با این حال جاستین ترودو نخست وزیر کانادا تاکید کرده که برای دست یابی به نتایج قطعی در مورد علت سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ باید تحقیقاتی جامع صورت گیرد.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram