انصراف اعتراض آمیز هنرمندان از اجرای برنامه هنری، به نشانه همدردی با داغداران فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

شماری از هنرمندان عرصه سینما، تئاتر، موسیقی و طنز به نشانه همدلی و همدردی اعتراض آمیز با خانواده های جان باختگان سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین، از اجرا و یا شرکت در برنامه های هنری ازقبل برنامه ریزی شده انصراف داده اند.

از جمله بنا به گزارش ها در ارتباط با برگزاری فستیوال فجر، پگاه آهنگرانی، آتیلا پسیانی، پیمان معادی، امیر مهدی ژوله، مریم بوبانی، سارا بهرامی، مهدی کوشکی، سمانه زندی نژاد، عبدالرضا کاهانی، حسام خلوصی، پرستو گلستانی و حسن معجونی، عدم شرکت خود در این فستیوال را اعلام کرده اند. قبل از آن مسعود کیمیایی کارگردان با سابقه سینما نیز خبر داده بود که در همدردی با مردم ایران، فیلم امسال خود در جشنواره فجر را از این فستیوال خارج کرده است.

همچنین ۱۰۰ هنرمند مشهدی طی بیانیه ای انصراف خود از شرکت در جشنواره تئاتر فجر را اعلام داشتند. ۴۳ طنزپرداز و کارتونیست در بیانیه ای نوشته اند که ضمن اعتراض به رویدادهای اخیر، عدم حضور خود را در جشنواره فجر اعلام می کنیم. پیش از آن دبیر و داوران بخش های مختلف جشنواره فجر عدم حضور خود در جشنواره را اعلام کرده بودند.

در بخش دیگری از بیانیه کارتونیست ها و طنزپردازان آمده است: “ما، جمعی از اهالی هنر اين مرز و بوم، خواستار روشن شدن علل واقعی اين فجايع و استعفا و محاکمه خاطیان از خرد تا کلان، برگزاری مراسم باشکوه برای درگذشتگان و اعلام عزای عمومی هستيم و همراه و همگام با مردم دردمند خود، بر این خواسته خود پای می‌فشاریم و از مسئولان کشور تقاضا داریم اجازه دهند مردم خود به جای خود سخن بگویند و کسی نقش ذهن و زبان آنها را برعهده نگیرد”.

از سوی دیگر در عرصه موسیقی شهرام ناظری، علیرضا عصار و علیرضا قربانی از لغو برنامه های کنسرت خود به مناسبت رویدادهای اخیر خبر داده اند.

شهرام ناظری امروز دوشنبه ۲۳ دی ماه به منظور همدردی و همبستگی با مردم در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: “حادثه دردناک هواپیما کام همه را تلخ و قلب مرا هم جریحه دار کرده است، به همین جهت به منظور همدردی و همبستگی با مردم نازنین کشورم کلیه برنامه هایم را لغو کردم”.

علیرضا عصار نیز با انتشار ویدیویی ضمن تسلیت به بازماندگان قربانیان فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی، اعلام کرد که به همراه گروه خود و با وجود سه ماه کار بر روی کنسرت مورد نظر، اجرای آن را به نشانه کمرین کار در همدردی با مردم ایران لغو می کند. او در ویدیوی منتشر شده گفت: «جانی برای آواز خواندن در من نمانده است”.

علیرضا قربانی چهره برجسته دیگر موسیقی نیز ضمن اعلام لغو برنامه کنسرت هایش نوشت: “چگونه شرح بیان باید داد اندوه مادران و پدران داغدار، همسران دل‌سوخته، فرزندان بی‌پناه و مهم‌تر مام میهن را که اینچنین به عزای فرزندان رعنای خود نشسته است. چه عشق‌ها، چه دانایی‌ها و چه جوان‌هایی که اسطوره شدند، پیش از به ثمر نشستن. مگر می‌شود دید و دم بر نیاورد…”

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram