ضعف مدیریت بحران، سیل در سیستان و بلوچستان و هرمزگان را به فاجعه تبدیل کرده است

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

در حالی که جاری شدن سیل در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان پنجمین روز خود را پشت سر می گذارد، دست یابی به ۴۹۰ روستایی که هنوز در محاصره سیل قرار دارند امکان پذیر نشده و امداد رسانی محدود به کمک های مردمی است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا تا کنون ۲۵۰ هزار نفر بی خانمان شده اند و در مناطق محاصره شده هنوز امدادرسانی صورت نگرفته است.

خبرنگار اعزامی ایسنا به مناطق سیل زده در سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه در گزارش خود گفته است: “به دلیل اصولی نبودن مدیریت بحران از سوی ارگان‌های کمک کننده، به غیر از کمک های مردم بومی به همدیگر، در برخی نقاط هنوز کمک های امدادی نرسیده است و مردم آن نقاط همچنان در محاصره سیل هستند و از آب گل آلود تغذیه می‌کنند.”

بنا به گزارش ها، بر اثر جاری شدن سیل که از عصر جمعه و پس از بارندگی شدید در سیستان و بلوچستان و هرمزگان آغاز شد، تا کنون ۴ نفر جان باخته و بیش از ۵۰۰ تن مصدوم شده اند.

حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس، در مورد وخامت وضعیت و آسیب پذیری حاشیه نشینان در این شهر می گوید: “در حاشیه زاهدان ۳۰۰ هزار نفر حاشیه نشین وجود دارند و اکثر خانه ها خشت و گلی است و افراد مستضعف در این خانه ها سکونت دارند.”

علیم یارمحمدی دیگر نماینده مجلس از زاهدان نیز به خبرگزاری ایسنا گفته است: “دستگاه‌های امدادرسان نتوانستند با گذشت ۴۸ ساعت از پایان بارش‌ها به برخی از روستاها دسترسی داشته باشند. به برخی از مناطق نیز با سیستم هوایی امدادرسانی شده است. دستگاه‌های امدادرسان باید تلاش کنند که امدادرسانی به صورت جامع باشد و هیچ منطقه‌ای از قلم نیفتد. در این فصل که هوا در منطقه بسیار سرد است، لباس گرم، پتو و سیستم گرمایشی از نیازهای اساسی مردم است.”

میزان خسارات سیل بنا به برآورد اولیه عباسعلی ارجمندی مدیر کل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان بالغ بر یک هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان است که از جمله ۲۰ هزار هکتار از مزارع کشاورزی و همچنین ۲۵۰۰ خانه روستایی بیش از ۸۰ درصد خسارت دیده اند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram