پس از تشدید جو امنیتی در ایران، فشار و تبعیض علیه اقلیت های مذهبی نیز افزایش یافته است

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

خبر حذف گزینه “سایر ادیان” در فرم های جدید درخواست کارت ملی و افزایش فشار بر دیگر اقلیت های مذهبی در روزها و هفته های اخیر حاکی از آن است که تشدید جو امنیتی در ایران صرفا محدود به فعالین مدنی نشده و متوجه اقلیت های مذهبی نیز بوده است.

روزنامه نگاران مستقل در صفحات توئیتری خود اطلاع داده اند که به بهائیانی که در دو ماه اخیر برای گرفتن کارت ملی مراجعه کرده اند، گفته شده است که باید یکی از ادیان رسمی را انتخاب کنند و زمانیکه بهائیان این پیشنهاد را نپذیرفته اند، کارت ملی به آنها داده نشده و در حقیقت به آنها گفته شده است که “یا باید دروغ بگویی و یا شهروند این کشور نیستی”.

فشار و محدودیت های جدید بر اقلیت های مذهبی اما محدود به بهائیان نمانده است. در گزارش ماهانه سایت حقوق بشر در ایران آمده است که اعمال فشار و تهدید علیه اقلیت‌های مذهبی در ماه جاری نیز ادامه داشته است. مطابق این گزارش “در این ماه وحدا سیلانی شهروند بهایی، ارسلان پُرکی طلبه اهل سنت و سیاوش حیاتی فعال یارسانی بازداشت شدند؛ همینطور سه شهروند بهایی در سمنان مجموعا به ۱۲ سال حبس، ۹ شهروند بهایی مجموعا به ۲۸ سال و شش ماه حبس، کامران شهیدی شهروند بهایی به ۵ سال حبس، صهبا فرنوش شهروند بهایی به ۱۶ سال حبس و علی احمدی شهروند بهایی به ۱۱ سال حبس محکوم شدند. از دیگر مهمترین اخبار در این زمینه می‌توان به تخریب محل دفن کشیش حسین سودمند، تخریب گورستان تاریخی مسیحیان در اصفهان و سنگ اندازی در صدور کارت ملی هوشمند اشاره کرد.”

به دنبال اعمال محدودیت های جدید علیه اقلیت های مذهبی در ایران خانم شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، نیز نامه‌ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل فرستاده است. ایشان در نامه خود ضمن اظهار تاسف از ایجاد محدودیت‌های جدید علیه پیروان سایر ادیان توسط جمهوری اسلامی، خواستار استفاده از کلیه امکانات قانونی جهت بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران شده است.

در خاتمه نامه خانم عبادی آمده است: “توجه آن مقام عالی را به این نکته جلب می‌کنم که علی‌رغم تذکرات متعدد بین‌المللی و اعتراضات داخلی، وضعیت حقوق بشر در ایران روز به روز بدتر و در حال تبدیل به بحران است. پاسخ هر اعتراضی در این کشور گلوله یا زندان است. مراتب مجدداً به اطلاع می‌رسد تا قبل از حادتر شدن شرایط از کلیه امکانات قانونی جهت بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران استفاده کنید.”

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram