افزایش جو امنیتی و سرکوب، دامن جریان های اصلاح طلب را نیز گرفته است

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

بعد از رد صلاحیت بیش از نود نفر از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی، انصراف از شرکت در انتخابات پیش رویِ مجلس شدت یافته است.

شورای اصلاح طلبان در استان آذربایجان غربی رسما اعلام کرده است که برای انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی کاندیدایی نخواهد داشت. شورای اصلاح‌طلبان استان فارس نیز در بیانیه ای اعلام کرده است که در انتخابات مجلس لیستی ارائه نخواهد داد؛ زیرا شورای نگهبان ۶۱ درصد از داوطلبان انتخابات پیش روی در این استان را رد صلاحیت کرده است. شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان مرکزی نیز در اعتراض به رد صلاحیت های گسترده در انتخابات مجلس یازدهم بیانیه ای در همین زمینه صادر کرده است.

همچنین، حزب اصلاح طلب اعتماد ملی با اشاره به رد صلاحیت تمامی کاندیداهای این حزب، اعلام کرده است که در انتخابات شرکت نخواهد کرد. شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز اعلام کرده است که امکان ارائه لیست نامزدهای خود در انتخابات را ندارد و نتیجه انتخابات از حالا قابل پیش بینی است.

به گزارش «ایران وایر»، شورا عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در آخرین جلسه خود در روز پنج شنبه ۳ بهمن ۹۸، ضمن انتقاد از رد صلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان، رفتار این شورا را نقض بی‌طرفی این نهاد و عاملی برای بی‌اعتمادی به نهاد انتخابات و جایگاه مجلس دانسته است. رییس کمیته انتخابات حزب کارگزاران سازندگی هم درباره انتخابات مجلس یازدهم گفته است: “رقابت انتخاباتی شکل نخواهد گرفت، زیرا در بیش از ۱۵۰ حوزه انتخابیه همه اصلاح‌طلبان حذف شده‌اند و رقابتی وجود ندارد و از همین حالا تکلیف نیمی از مجلس آینده مشخص است.”

برابر اعلام عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور،حدود 14 هزار نفر در سراسر کشور برای شرکت در رقابت های انتخاباتی مجلس ثبت نام کرده بودند. اما پس از تماس شورای نگهبان و تهدید نامزدهای مجلس آینده، بیش ازشصت در صد یا انصراف داده اند و یا رد صلاحیت شده اند.

بنظر می رسد که جمهوری اسلامی پس از تشدید فضای امنیتی در کل کشور و افزایش فشار بر اقلیت های مذهبی، اکنون در صدد است بنا به گفته دبیر شورای نگهبان که “در شرایط فعلی، کشور نیاز به آرامش و امید آفرینی دارد”، از طریق سرکوب و حذف و یکدست کردن مجلس آینده “آرامش” مورد نظر را به کشور باز گرداند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram