افزایش فشار نهادهای امنیتی بر خانواده های کشته شدگان هواپیمای اوکراینی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

گزارش های متعدد حاکی از تشدید فشار نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بر خانواده های قربانیان هواپیمای مسافری اوکراینی است که روز ۱۸ دی ماه توسط دو موشک سپاه پاسداران در نزدیکی تهران سرنگون و همه ۱۷۶ نفر مسافر و خدمه آن کشته شدند.

در تازه ترین مورد بنا به گزارش ها نیروهای امنیتی مستقر در فرودگاه بین المللی تهران به بستگان حامد اسماعیلیون که همسرش پریسا اقبالیان و دخترش ری‌را در جریان ساقط شدن هواپیمای اوکراینی کشته شدند، اجازه خروج از ایران و شرکت در مراسم خاکسپاری عزیزانشان را نداده اند.

بهانه نیروهای امنیتی ظاهرا این بوده که چرا دولت کانادا به سادگی و طی چند ساعت برای بستگان قربانیان ویزا صادر کرده است. در خالی که دولت کانادا قبلا از صدور ویزا و ایجاد تسهیلات فوری برای اعضای خانواده و بستگان قربانیان این فاجعه که شهروند کانادا یا مقیم این کشور بوده اند، خبر داده بود.

حامد اسماعیلیون امروز سه شنبه ۸ بهمن ماه ضمن اعتراض شدید به رفتار نیروهای امنیتی فرودگاه در فیسبوک خود از جمله نوشت: “پریسای عزیزم حالا تو اینجایی، پیش خودم. می‌دانستم چه بر سر جنازه‌ها خواهند آورد. تاریخ‌ این چهل و یک سالِ منحوس را واو به واو می‌دانم. بساط نماز میت و دوربین و گورستان‌شان را از بر هستم. می‌دانستم چگونه خانواده‌های بی‌پناه را در منگنه خواهند فشرد. می‌دانستم چگونه صاحب‌عزا خواهند شد…”

بنا به گزارش ها اعمال فشار جمهوری اسلامی بر خانواده قربانیان هواپیمای مسافری اوکراینی تنها محدود به خانواده هایی نبوده که عزیزانشان به دلیل دو تابعیتی بودن در کانادا به خاک سپرده شده اند، بلکه شامل خانواده هایی نیز شده که پیکر عزیزانشان قرار بوده در ایران دفن شود.

از جمله نهادهای امنیتی تحویل پیکر برخی قربانیان به خانواده هایشان را مشروط به “دفن بی سر و صدا” و عدم مصاحبه در مورد ساقط کردن هواپیمای مسافری اوکراینی با رسانه ها کرده اند.

برخی از خانواده ها نیز به خاطر انتقاد علنی از سپاه در سرنگون کردن هواپیمای مسافری مورد تهدید سپاه و نیروهای امنیتی قرار گرفته اند. جواد سلیمانی، همسر الناز نبیئی یکی دیگر از قربانیان این فاجعه در اینستاگرام خود نوشت که به خاطر اعتراض به تحمیل نحوه تشییع جنازه همسرش از سوی ماموران امنیتی تهدید و ناچار به خروج از کشور شده است.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram