قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در محکوم کردن سرکوب اعتراضات مردم ایران

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

حرکت های اعتراضی گسترده و سراسری مردم ایران طی چند ماه گذشته از خیزش آبان ماه ۹۸ در اعتراض به افزایش قیمت بنزین تا اعتراضات دی ماه و ابراز انزجار ملی از رسوایی فاجعه بار سرنگون شدن هواپیمای مسافری اوکراینی توسط موشک های سپاه پاسداران، ابعاد نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی و سرکوب شهروندان ایران را در ابعادی تازه در برابر افکار عمومی جهان قرار داده است.

در این چند ماه، تلاش شجاعانه کاربران شبکه های اجتماعی در داخل کشور و نیز کوشش نهادهای ایرانی مدافع حقوق بشر در آگاه کردن جامعه بین المللی از صحنه های آشکار و شرم آور به گلوله بستن مردم در خیابانها و نمایش اعترافات اجباری در تلویزیون دولتی ایران، دولت ها و پارلمان های کشورهای اروپایی و آمریکا را نیز به واکنش واداشته است.

از جمله مجلس نمایندگان آمریکا در این هفته قطعنامه ای را به تصویب رساند که از ماه دسامبر گذشته از سوی جو ویلسون نماینده کنگره و تئودور دویچ، رئیس دمکرات کمیته روابط خارجی به مجلس نمایندگان ارائه شده بود.

قطعنامه ۷۵۲ مجلس نمایندگان آمریکا که به اتفاق آرا به تصویب رسیده ضمن اشاره به تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی، از تمامی کشورها و نهادهای دمکراتیک جهان خواسته با شفافیت حمایت خود از مردم ایران و حق آن‌ها برای زندگی در جامعه‌ای آزاد را بیان کنند.

در این قطعنامه همچنین از دولت آمریکا خواسته شده برای برگزاری نشست شورای امنیت و شورای حقوق بشر ملل متحد تلاش کند، تا ضمن محکوم کردن نقض دوام‌دار حقوق بشر توسط حکومت ایران، ساز و کاری برای رصد کردن این خشونت‌ها توسط شورای امنیت ایجاد شود.

قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا در عین حال با ستایش از تاریخ و فرهنگ پربار ملت ایران، حمایت خود را از هرگونه تلاش برای استقرار آزادی‌های بنیادین، که اساس انتخابات آزاد و باز و ایجاد یک سیستم سیاسی دمکراتیک است، اعلام کرده است.

علاوه بر مجلس نمایندگان آمریکا، نمایندگان کشورهای مختلف در پارلمان اروپا نیز طی چند هفته اخیر طی سخنرانی های متعدد، به ابعاد غیر قابل قبول نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرده و خواهان در نظر گرفتن این مساله در تنظیم روابط دولت های اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی شده اند.

از سوی دیگر این هفته نمایندگان ۱۳ نهاد ایرانی فعال در زمینه حقوق بشر و جامعه مدنی، طی نامه ای به مقامات شورای اروپا، ضمن اشاره به نمونه های مستند از انتشار اعترافات اجباری تلویزیونی توسط رسانه های حکومتی در ایران و ابراز نگرانی از گسترش این پدیده برای تحت فشار قرار دادن فعالان حقوق بشر و زندانیان سیاسی، خواهان تصویب دستورالعملی برای اعمال اقدامات محدود کننده علیه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نهاد و مقامات مربوطه آن به دلیل نقش و مسئولیت شان در ضبط و پخش اعترافات اجباری شده اند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram