تحلیلی بر جلسه مشترک فرماندهان ارتش و سپاه پاسداران

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

ارتش ملی ایران در دوران بحران عبور از رژیم در کنار مردم ایران خواهد ماند و از حرکات میدانی مردم تا پیروزی حمایت خواهد کرد.

خبرگزاری تسنیم، روز دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ از جلسه مشترک فرماندهان ارتش ایران و سپاه پاسداران رژیم خبر داده است (۱). گفته شده که در این دیدار دریادار سیاری اظهار داشته «وحدت ارتش و سپاه ناگسستنی است». بسختی میتوان باور کرد که دریادار سیاری، بجز اینکه تحت فشار قرار گرفته باشد، چنین سخنانی را بیان کند. وحدت ارتش و سپاه همانند مقایسه جن و پری است. چطور میتوان یک مشت جنایتکار و دشمن مردم ایران را با نظامیان وطن دوست ارتش ایران که از بطن مردم ایران برخاسته اند، مقایسه کرد؟ دریادار سیاری میگوید امیدواریم همه ما بتوانیم در خط ولایت باقی بمانیم و در این مسیر گام بلندی برداریم. این گونه سخن از دریادار سیاری بسیار بعید بنظر میرسد و اینکه او میگوید امیدوار است که چنین وحدتی بوجود آید، و نه اینکه وجود دارد. لازم به یادآوری است که در این جلسه مشترک تنها دریادار سیاری از طرف ارتش ایران حضور داشته است. اگر چنین جلسه ای بین ارتش و سپاه برای وحدت برقرار شده باشد، لازم می بود لااقل فرماندهان ارتش، نیروی هوایی، نیروی دریایی و سازمان پدافند هوایی ارتش نیز حضور داشته باشند.

خبر گزاری تسنیم از قول دریادار سیاری نوشته است که او خاطرنشان کرده «همه ما می‌دانیم هر جایی که در کشور وحدت وجود داشته است موفق بوده‌ایم، چه در عرصه دفاع مقدس و عملیات‌ های گوناگون، چه در زمینه مقابله و مقاومت در برابر استکبار جهانی و چه در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی، با اتحاد و انسجام توفیقات لازم حاصل شده است.» دریا دار سیاری در مصاحبه خود با خبرگزاری ایرنا در ماه گذشته پرده از بی کفایتی سپاهیان و دست داشتن آنها در سیاست و اقتصاد کشور سخن راند و اینکه ارتش ایران هرگز وارد عرصه های سیاسی و اقتصادی نبوده و نخواهد شد. بنابراین اگر این گفتمان تحریف نشده باشد، کذب است. پس از مصاحبه دریادار سیاری با خبرگزاری ایرنا و دستگیری پنج تن از مدیران و خبرنگاران ایرنا بعلت پخش ویدیوی مصاحبه در شبکه های مجازی، نگرانی از آن بود که دریادار سیاری نیز بازداشت شده باشد. بنابراین این گونه سخنان بعید بنظر میرسد از جانب دریادار سیاری بوده باشد و به یقین میتوان گمانه زد تحریف شده است.

رژیم اسلامی در این روز ها از سایه خود نیز وحشت دارد و هرگونه انتقاد بنیادی را بر نمی تابد. باز هم میتوان گمانه زد دریادار سیاری تحت فشار مجبور به چنین سخنانی شده باشد، دیگر اینکه این نشست ساختگی اطلاعات سپاه است و گفتمان مندرج در خبرگزاری تسنیم نیز ساخته و پرداخته اطلاعات سپاه میباشد. بنابراین نظامیان ارتش ملی ایران وضعیت برخورد با دریادار سیاری را بطور دایم رصد خواهند کرد، و هرگونه اعمالی بر علیه دریاردار سیاری را بشدت محکوم خواهند کرد. در این نشست سران سپاهی، سپاه قدس و بسیجی حضور داشته اند و دریادار سیاری به این نشست دعوت شده است تا به سئوالاتی جواب دهد. سردار علی فضلی جانشین معاون هماهنگ کننده سپاه این نشست را برنامه ریزی کرده تا شاید بتوانند محبوبیت ارتش ملی ایران در بین مردم کاهش دهند. سردار سرتیپ غلامحسین غیب پرور جانشین قرارگاه امام علی سپاه هم گفته است ارتش ایران از آن حضرت آقا و برای امام زمان است. یک مشت لاطائلات که تنها میتوان گمانه زد به دریادار سیاری گوشزد کرده اند ارتش را نمیتواند از نیروهای نظامی رژیم متمایز کند. غیب پرور سخن از سوء استفاده دشمن برای شکاف بین ارتش و سپاه صحبت میکند که نشانگر انست که محبوبیت ارتش در بین مردم زنگ خطری برای رژیم گردیده و مصاحبه های دریادار سیاری باعث محبوبیت هر چه بیشتر آن گردیده است.

نظامیان ارتش ایران، اقدامات دریادار سیاری را در پرده برداشتن از جنایات سپاهیان قدر میدانند، و یاد آور میشوند که ارتش ایران برابر با وظیفه ملی خود عمل میکند و وارد هرگونه شراکتی با سپاهیان فاسد نمیگردد که مبادا ارزش والای خود را خدشه دار نماید. پس از آنکه دریادار سیاری از بی مهری های رژیم نسبت به ارتش در مقایسه با سپاه پاسداران پرده برداشت، مردم ارتش را نجات دهنده خود از دست رژیم میدانند. ما نظامیان ارتش ملی ایران اعلام میدارم که سرنوشت آینده کشور ایران لازم است به دست خود مردم ایران رقم بخورد. اعتصاباتی که شروع شده است لازم است ادامه یابد، مردم عزیز ایران باید به همدیگر، در دوران بحران گذار از رژیم، کمک نمایند و اطمینان داشته باشند ارتش ملی ایران در دوران بحران عبور از رژیم در کنار مردم ایران خواهد ماند و از حرکات میدانی مردم تا پیروزی نهایی حمایت خواهد کرد.

روز یکشنبه ۱۲ مرداد تفاهم ‌نامه همکاری ای نیز در زمینه های پدافند هوایی، زمینی و فضایی بین ارتش و معاونت علمی ریاست جمهوری امضا گردیده است (۲). این تفاهمنامه بین سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور امضا شد. این تفاهم نامه در حوزه‌های مختلف زمینی، پدافند، هوایی، دریایی و فضایی ذکر گردیده است. در این جلسه دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش، سرتیپ نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش و تعدادی از معاونان ارتش و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور داشتند.

بنظر میرسد پرده برداری از بی مهری ها نسبت به ارتش و محبوبیت ارتش در بین مردم، سران رژیم را برآن داشته است که ارتش را هم وارد امور تجارت کنند. همانگونه که دریادار سیار در مصاحبه خود با ایرنا اعلام کرد ارتش وارد برنامه های سیاسی و اقتصادی نخواهد شد. ارتش ملی ایران پشتوانه مردم عزیز ایران در هنگام خیزش مردمی است و مردم را رها نخواهد کرد. این ترفندهای رژیم هم در انجام وظیفه ارتش ملی ایران تاثیری نخواهد داشت.

ناخدا محمد فارسی

۵ آگوست ۲۰۲۰

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/13/2319966/ (۱)

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/12/2319400/ (۲)

*مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram