تمرکز سیاست در تهران، تهدیدی برای سپاه

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

سپاه در حالی موضوع انتقال پایتخت را مطرح می‌کند که فاکتور جدید «نگرانی از اعتراض‌ها و نافرمانی‌های مردمی» در نتیجه بالا رفتن جمعیت تهران، به فاکتورهای مطرح شده در سال‌های گذشته اضافه شده است.

 

تهران، شهری با قدمت هفت هزار ساله، از دوران حکومت قاجار به عنوان پایتخت تعیین شد اما تبدیل ‌شدن تهران از شهری معمولی به یک پایتخت مدرن و عمده توسعه تهران، از دوران پهلوی و با افزایش درآمد نفتی کشور شروع شد. 

سال‌هاست موضوع انتقال پایتخت به بهانه‌های مختلف در دستور کار دولت قرار دارد. بهانه‌هایی نظیر جمعیت بالا، ساماندهی و تمرکززدایی از تهران منجر به تصویب قانون امکان‌سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور از تهران در سال ۹۴ شد و سال‌های بعد نیز این طرح به کرات مطرح و سپس با مخالفت دولتمردان با استدلال به اینکه « هویت چند ده ساله تهران و تاثیر آن بر سایر شهرهای کشور احتمال موفقیت شکل‌گیری پایتخت جدید در نقطه‌ای دوردست را بسیار ضعیف می‌کند» رد شد. 

سی‌و‌یکم شهریور ۹۸، ابوالفضل ابوترابی، نماینده مجلس با اعلام خبر انتقال پایتخت اعلام کرد: «قرارگاه خاتم‌الانبیاء نامه‌ای را رسما به رئیس‌جمهور ارسال کرده و بدون اینکه پولی از دولت بخواهد عنوان کرده که ساماندهی تهران را انجام می‌دهد و انتقال پایتخت سیاسی و اداری را نیز به سرانجام می‌رساند.»

قرارگاه خاتم‌الانبیا با ارسال این نامه به حسن روحانی پیشنهاد داده است که طرح انتقال پایتخت به این ارگان واگذار شود؛ از طرفی عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس گفته است با تاکید بر محرمانه بودن منطقه انتخاب شده برای تاسیس پایتخت سیاسی اداری جدید گفته است: «این منطقه اصفهان نیست» و در اظهارات دیگری عنوان کرده است: «یکی از شهرهای اطراف تهران به عنوان پایتخت جایگزین انتخاب خواهد شد». این اظهارات منجر به گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال انتقال پایتخت به شهر «قم» شده است. 

به گزارش زیتون، در اردیبهشت ماه سال ۹۸ ابوالفضل ابوترابی، عضو شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکز زدایی از تهران در رابطه با تصمیمات این شورا در زمینه انتقال پایتخت گفته بود: «انتقال پایتخت با احتساب گرانی‌های اخیر حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. در پایان سال یکی از شرکت‌های بزرگ و خوشنام کشور در این زمینه جلسه‌ای با شورا داشتند و یک مدل اقتصادی با عنوان «کلید در دست» طراحی شده است، به این صورت که این شرکت، به ساخت‌وساز خواهد پرداخت بدون اینکه ریالی از دولت بگیرد و در مقابل فضا‌هایی که در تهران خالی می‌شود با حضور کارشناسی تحویل خواهد گرفت و این بدین معناست که سپاه پاسداران در نظر دارد در ازای ساختن پایتختی از صفر تا صد در جایی «محرمانه» برای دولت، اختیار ساختما‌‌ن‌های پایتخت فعلی را در دست بگیرد.»

این طرح پس از مطرح شدن با انتقاد و مخالفت رئیس شورای شهر تهران قرار گرفت. رئیس شورای شهر تهران انتقال پایتخت را پاک کردن صورت مساله دانست و گفت مشکلات امروزه تهران، ناشی از تصمیمات نادرست در پنج دهه اخیر است، اما می توان با اصلاح رویه های مدیریتی و تصمیم گیری صحیح و اجرای درست تصمیمات، این روند را اصلاح کرد و شهری مدرن، بی نظیر در منطقه و کم نظیر در جهان را از درون تهران بازآفرینی کرد. 

از طرف دیگر سپاه در حالی موضوع انتقال پایتخت را مطرح می‌کند که فاکتور جدید «نگرانی از اعتراض‌ها و نافرمانی‌های مردمی» در نتیجه بالا رفتن جمعیت تهران، به فاکتورهای مطرح شده در سال‌های گذشته اضافه شده است. ابوالفضل ابوترابی در مصاحبه‌ای گفته بود: «تمرکز بیش از حد مردم، ثروت، دانش و صنعت در تهران یک تهدید واقعی است؛ چه از لحاظ طبیعی و چه حمله‌های نظامی و چه نافرمانی‌های اجتماعی.» به نظر می‌رسد با افزایش نارضایتی‌ها، تحریم‌های اقتصادی،‌ از بین رفتن ارزش پول ملی و وضعیت نابسامان کشور در شیوع کرونا، احتمال وقوع اعتراضات خیابانی بسیار بالاست و سپاه برای دور کردن اماکن دولتی و امنیتی از گزند مردم در صورت اعتراضات سراسری، تصمیم به انتقال پایتخت گرفته است.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram