خبر خوش حسن روحانی: نمک بر زخم های مردم!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

رئیس جمهوری اسلامی با علم به تمام این واقعیت ها باز هم از خبر خوش صحبت می کند و مانند گذشته صرفا با هدف بهره برداری سیاسی برای پاسخگویی به رقبای خود که از ابتدا مخالف برجام بودند، این خبر خوش را دستاورد برجام می شمارد.

به گفته حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی از روز یکشنبه آینده، ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ تحریم های ۱۰ ساله  تسلیحاتی برداشته خواهند شد و جمهوری اسلامی می تواند به هر کشوری که بخواهد اسلحه بفروشد و یا از آنها خریداری کند. 

این خبر «خوش» در حالی اعلام می شود که هفته گذشته دولت امریکا ۱۸ موسسه مالی و بانکی جمهوری اسلامی را تحریم کرد و به گفته کارشناسان آخرین کانالهای مبادلات پولی را، بویژه برای خرید کالاهای بهداشتی و خوراکی، مسدود نمود. اقدامی که قطعا بر شرایط معیشتی مردم ایران تاثیرات جدی و دو چندان نسبت به گذشته خواهد داشت. 

البته آقای حسن روحانی که خود به خوبی از وضعیت بحرانی و فلاکت بار کشور آگاهی دارد، برای کاهش درد و سوزش ناشی از اعلام این خبرِ به اصطلاح «خوش»، سوزشی قابل مقایسه با نمک بر زخم مردم، می گوید: «می داند که مردم ایران در فشار اقتصادی هستند. اما می‌خواهم به مردم اطمینان بدهم که دولت همه توان خود را برای تامین ارز و کالاهای مورد نیاز به کار برده و خواهد برد و لحظه‌ای از درد و مصائب و مشکلات مردم غافل نیست.»

آقای روحانی زمانی از این خبر خوش پرده برداری می کند که وزیر خارجه اش دست خالی از سفر به چین که به قصد امضای تفاهم نامه ۲۵ ساله با چین به این کشور سفر کرده باز می گردد. در جریان سفر محمدجواد ظریف به چین، وانگ‌یی وزیر خارجه آن کشور خواستار “ایجاد ساختارِ چندجانبه منطقه‌ای شامل همه طرف‌های ذیربط” به منظور “تسهیل گفتگو در شرایط برابر و افزایش تفاهم برای حل مساله هسته‌ای ایران با ابزار سیاسی و دیپلماتیک” شده بود. به این معنی که تا مناقشات هسته ای ایران در سطح جهانی و منطقه ای حل نشوند، از قرارداد دو جانبه که طبیعتا خرید اسلحه بخشی از آن است خبری نخواهد بود.

از سوی دیگر سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه نیز اعلام کرده اند که همچنان به تحریم های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ادامه خواهند داد. جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در نشست عمومی پارلمان اروپا در بروکسل که با محوریت ایران برگزار شده بود تاکید می کند که «اروپا همچنان تحریم تسلیحاتی را حفظ خواهد کرد و تحریم‌های جامع تسلیحاتی غیرمرتبط با برجام از سوی اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت» وی در سخنان خود عادی شدن روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی را منوط به اجرای کامل مفاد برجام کرد، مفادی که جمهوری اسلامی در چندین مرحله نقض کرده است. 

اما رئیس جمهوری اسلامی با علم به تمام این واقعیت ها باز هم از خبر خوش صحبت می کند و مانند گذشته صرفا با هدف بهره برداری سیاسی برای پاسخگویی به رقبای خود که از ابتدا مخالف برجام بودند، این خبر خوش را دستاورد برجام می شمارد. این در حالی است که اکثر کشورهای طرف قرارداد با جمهوری اسلامی، حتی چین، آغاز مبادلات تجاری را منوط به روشن شدن تکلیف برجام و رعایت کامل مفاد آن از سوی همه کشورهای امضا کننده این تفاهم از جمله جمهوری اسلامی کرده اند. 

در این میان ظاهرا تنها دو کشور منزوی و مورد تحریم های بین المللی باقی می مانند که جمهوری اسلامی اسلامی می تواند به آنها امید ببندد، کره شمالی و روسیه. 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram