سفیر رژیم ایران در عراق در لیست تحریمهای آمریکا قرار گرفت

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

با هدف مقابله با “نفوذ مخرب نیروی قدس سپاه پاسداران”

روز پنجشنبه اول آبان ۱۳۹۹، وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، را در فهرست تحریمی خود قرار داده‌است. استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا گفت: «جمهوری اسلامی در راستای پیشبرد برنامه‌های بی‌ثبات‌کننده برون‌مرزی خود، اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران را به عنوان سفیر در کشورهای منطقه منصوب می‌کند، این امر امنیت و حاکمیت عراق را در معرض تهدید قرار داده‌است». وزیر خزانه داری آمریکا اضافه کرد: «ایالات متحده به استفاده از همه ابزارها و اختیارات در دسترس خود ادامه می‌دهد تا تلاش‌های حکومت ایران و مقام‌های سپاه قدس را که قصد دخالت در امور ملت‌های مستقل از جمله اثرگذاری در انتخابات آمریکا را دارند، هدف قرار دهد».

مسجدی که به سبب شناخت و سابقه طولانی ارتباط با گروه‌های عراقی، از مهره‌های مهم سپاه در عراق بود، در مصاحبه‌های مختلف گفته است که قبل از سفیر شدن در عراق، به دستور سلیمانی ماموریت‌های متعددی در عراق مانند ماموریت ۴۵ روزه در جریان حمله سال ۹۳ داعش به اربیل انجام داده است.

او به همراه حمید تقوی سال ۹۴ نقش مهمی در سازماندهی و شکل‌گیری گروه‌های شبه نظامی موسوم به حشد‌الشعبی در عراق داشت که از «سازمان شبه نظامی بسیج» الگو گرفته شد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، گفت، ایرج مسجدی یک ژنرال سپاه است که هدایت و حمایت از گروه‌هایی را به عهده دارد که باعث کشته و مجروح شدن نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق شده‌اند.

خبر انتصاب سرتیپ ایرج مسجدی در زمستان سال ۱۳۹۵ به عنوان سفیر ایران در عراق زمانی اعلام شد که وی در مقام مشاور عالی قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس سپاه فعالیت می‌کرد.

ایرج مسجدی در سال‌های جنگ نیز در فعالیت‌های سپاه در خارج از ایران مشغول بود.

او در جریان جنگ ایران و عراق رئیس ستاد قرارگاه رمضان بود٬ نخستین قرارگاه برون مرزی سپاه که آن زمان فرماندهی‌اش را محمدباقر ذوالقدر برعهده داشت.

قرارگاه رمضان که هسته‌ مرکزی تشکیل نیروی قدس محسوب می‌شود٬ سهم مهمی در تجهیز و هدایت نیروی‌های مسلح عراقی مخالف صدام از جمله سپاه بدر داشت.

ایرج مسجدی که بعدها به فرماندهی قرارگاه رمضان رسید٬ چندی پیش نقش این قرارگاه در جنگ و حمایتش از نیروهای مخالف صدام را به نقش امروز نیروی قدس در عراق تشبیه کرد و گفت: «سازماندهی و حمایت از مجاهدین عراقی دقیقا همان کاری است که امروز نیروی قدس سپاه انجام می دهد. قرارگاه رمضان در طول جنگ برای انجام عملیات های نامنظم، چریکی، ویژه، اقدامات اطلاعاتی و کار با نهضت ها، گروه ها و مجاهدین عراقی تشکیل شد».

برخی از کارشناسان می‌گویند که سفیر ایران در عراق برخلاف سفرای دیگر این کشور بیش از آنکه مسئول روابط دیپلماتیک دولت‌های ایران و عراق باشد٬ هماهنگ‌کننده میان گروه‌های شبه‌نظامی شیعیان عراق است که از سوی سپاه پاسداران حمایت می‌شوند.

منابع: بی بی سی و رادیو فردا (2 آبان 1399– 23 اکتبر 2020) و ویکی پدیا

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram