تصویب کوپن الکترونیک در مجلس اسلامی؛ طرحی پوپولیستی برای آماده سازی مقدمات «انتخاب» یک رئیس جمهور سپاهی-پوپولیست

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

 مجلس برای آمادگی زمینه برای کاندیداتوری یک سپاهی-پوپولیست، چنین طرح پوپولیستی و عملا غیر قابل اجرا را تصویب کرده است.

امروز چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ نمایندگان مجلس اسلامی طرح موسوم به کوپن الکترونیک را با اکثریت بالایی تصویب کردند. بر اساس این طرح به ۶۰ میلیون نفر یارانه خرید کالاهای اساسی اختصاص خواهد یافت. در این طرح دولت موظف شده است که ماهانه ۱۲۰ هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و ۶۰ هزار تومان برای دیگر افراد اختصاص دهد.

گفته می شود که دولت روحانی از ابتدا مخالف این طرح بوده است. در ۸ مهرماه گذشته سخنگوی دولت گفته بود: «اگر منبع مورد نیاز طرح، تبصره ۱۴ قانون بودجه است، این تبصره کسری سنگینی دارد. طرح کوپن الکترونیکی فاقد منابع مالی است»

به گزارش بازار، «حمید اسماعیلی، کارشناس مسائل اقتصادی نیز اقدام مجلس در تصویب طرح توزیع کالابرگ الکترونیکی را اقدامی عجولانه و غیرکارشناسانه خواند و گفت: مسئولان در مورد این موضوع هیچ مشورتی با ما نکردند.»

اما مجلس که در دست اصولگرایان و مخالفین دولت روحانی است، ظاهرا برای آمادگی زمینه برای کاندیداتوری یک سپاهی، با شعارهای پوپولیستی مانند دوران احمدی نژاد، چنین طرح پوپولیستی و عملا غیر قابل اجرا را تصویب کرده است.

در این زمینه دکتر حسن منصور در مصاحبه با تلویزیون ایران اینترنشنال می گوید:

 

لازم به یادآوری است که پس از انقلاب ۵۷ و با روی کار آمدن جمهوری اسلامی و به‌طور مشخص در آبان ۱۳۵۹، کوپن‌های مخصوص و دفترچه بسیج اقتصادی بین مردم توزیع شد. این موضوع به زعم رسانه‌های داخلی گام مهمی در تنظیم بازار در شرایط بحران اقتصادی و جنگ در سال‌های ابتدایی انقلاب بود. صف‌های طولانی خرید اقلام اساسی نظیر شکر، روغن، برنج و حتی نفت یادآور دوران جیره‌بندی کالاهای ضروری مردم در آن سال‌هاست. اما کوپن به مدت ۳۰ سال و تا سال‌های پایانی دهه ۸۰ شمسی در اقتصاد ایران حضور داشت.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram