نقدی بر سبقت سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ سپاهیان از اس-۳۰۰  روسی و پاتریوت آمریکایی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

هیچ گونه مشخصات تکنیکی از سامانه باور ۳۷۳ داده نشده است. موشک صیاد۴ را هوافضای سپاه پاسداران قبلاً چند بار آزمایش نموده است ولی از موفقیت آن اطلاعات مبسوطی در دست نیست. و گزارش خبرنگار دفاعی تسنیم پروپاگاندایی پیش نیست.

ناخدا محمد فارسی

گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم (۱) از سبقت سامانه پدافند هوایی سپاه پاسداران، باور ۳۷۳، خبر داده است. خبر گزاری تصاویر منتشرشده از باور۳۷۳  را مورد توجه قرار داده و اظهار نظر نموده که بنظر می‌رسد یکی از عمده تغییرات صورت گرفته در پرتابگر باور ۳۷۳ اضافه شدن یک دکل حدوداً ۱۰متری است که احتمالاً تجهیزات راداری، اپتیکی، ارتباطی یا ترکیبی از این موارد روی آن نصب می‌شود. منظور از نصب تجهیزات اپتیکی به زبان ساده نصب دوربین بر روی دکلی ۱۰ متری است که گزارشگر آنرا پیشرفت خارق‌العاده می داند.

خبرگزاری خبر از تصاویر و احتمال پیشرفت از سامانه باور ۳۷۳ می‌دهد. گروه دفاعی خبرگزاری تعریف می کند طی روزهای گذشته، رزمایش مشترک پدافند هوایی در گستره‌ای به اندازه بیش از نیمی از کشور و با بکارگیری یگان‌های نیروی پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد و طی آن، برخی از مهمترین سامانه‌های دفاع هوایی ساخت ایران مورد تست و ارزیابی قرار گرفت. سخنانی که از نظر نظامی بی ارزش است ، از این لحاظ که هیچگونه مشخصات تکنیکی و راهبردی ای داده نشده و تنها به تصاویر بسنده شده است که می‌تواند از طریق نرم افزار فتوشاپ هم بدست بیاید. این در حالی است که در اگوست ۲۰۱۹ نیز خبرگزاری فارس خبر از سامانه پدافند باور ۳۷۳ منتشر کرد و مشخصاتی پیرامون امکانات این سامانه خبر داد. در آن هنگام از آزمایش موشک صیاد ۲ بر روی سامانه باور خبر داده شد. اطلاعاتی نیز پیرامون برد موشک، قابلیت ردگیری و درگیری نگارش گردید. افزون بر آن خبرگزاری خبر از پیشرفت موشک صیاد ۲ به مدل صیاد ۴ نیز نگارش داشته است.

پس از اتمام محدودیت های تسلیحاتی در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، سران سپاهی و سیاسی رژیم خبر خوش فروش سلاحهای پیشرفته ساخت رژیم به جهان را  دادند. سرداران سپاهی بارها پیرامون سامانه باور ۳۷۳ خبر داده‌اند؛ چندین ماه قبل نیز سپاهیان از ارسال پدافند هوایی سامانه باور ۳۷۳ به پایگاه بوکمال عراق خبر دادند، تا در مقابل حملات هوایی اسرائیل پدافند هوایی کارایی در عراق برقرار نمایند. در آن هنگام خبرگزاری اسرائیل خبر داد که پایگاه بوکمال را بمباران کرد که براثر آن قرارگاه سپاه پاسداران در این پایگاه نابود شد. پس از آن نیز سران سپاهی از ارسال و نصب سامانه باور ۳۷۳ در پایگاه بوکمال، سخنی ابراز نداشتند.

هیچگونه اطلاعات تکنیکی در باره باور ۳۷۳ منتشر نشده است، و تنها به اینکه این سامانه مهمترین و دوربردترین سامانه پدافندی ساخت ایران است بسنده شده است . خبرگزاری خبر می دهد پس از بد قولی روس‌ها در تحویل سامانه موشکی ۱س-۳۰۰ به ایران، در سال ۱۳۹۰ -بدون وجود نمونه مشابه- توسط متخصصان صنایع دفاعی رژیم طراحی و پس از ۸ سال ساخته و تحویل هوافضای سپاهیان شده است. (روس‌ها بعدها اس-۳۰۰ را در سال ۱۳۹۷ به ایران تحویل دادند.) خبر آنلاین نیز در فروردین سال گذشته از رونمایی این سامانه خبر داد که برابر با خبرگزاری دفاعی تسنیم این سامانه از اس – ۳۰۰ و پاتریوت آمریکایی قویتر است۰

خبرنگار دفاعی افزوده است علاوه بر این، افزایش قابلیت درگیری همزمان با اهداف مختلف با تمرکز روشن سازی هدف توسط رادار نصب شده روی تلار در مقایسه با رادار اصلی که درحال چرخش و اسکان کلی محیط اطراف است و نیز عملکرد پایدارتر سامانه در محیط آلوده به جنگ الکترونیک ، با امکان فاصله گرفتن پرتابگر مجهز به سامانه ردگیری از رادار مرکزی آتشبار نیز با استفاده از تلار فراهم می‌شود. این جملات بکل برداشته از امکانات و مختصات پدافند اس-۳۰۰ است، اما بطور نامفهومی ارایه گردیده است. برای مثال سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ از نوع پی ام یو قادر است چندین هدف را همزمان ردیابی نماید و ۸ هدف را مورد تهاجم قرار دهد.

امیر علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش در جریان رزمایش اخیر، طی سخنانی اظهار داشته که سامانه ایرانی باور۳۷۳ در برخی زمینه‌ها از برتری نسبت به سامانه روسی اس-۳۰۰  برخوردار است. اگر چنین باوری صحت داشته باشد صباحی فرد مشخص نمی کند که باور ۳۷۳ از کدامیک سامانه های اس-۳۰۰ برتری دارد، بعضی از سامانه های اس-۳۰۰ که به کشور های جهان سومی فروخته شده است از امکانات رد یابی چندین هدف برخوردار نیستند. لازم به یادآوری است که جدید ترین سامانه پدافند هوایی روسی در این راستا سامانه اس-۴۰۰ است که روسیه تعدادی از آنها را به سوریه فرستاده است. ولی در طول مدت جنگ داخلی ۹ ساله سوریه و بخصوص در هنگام حملات جنگنده های اسرائیلی به مواضع سپاه پاسداران در سوریه از این سامانه استفاده نشده است. در آخرین مسافرت وزیر دفاع رژیم به روسیه سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ در لیست مورد تقاضای خرید تسلیحاتی رژیم از روسیه پس از انقضاء محدودیت های قطعنامه ۲۲۳۱ بوده است.

امیر علیرضا صباحی فرد میگوید رادار ردگیری اهداف در سامانه باور۳۷۳ تا به حدی پیشرفته است که با سامانه اس-۴۰۰ روسی برابری دارد. این شاخصه‌ها و یا مؤلفه ها را رادار با قابلیت رد گیر چندین هدف و دسته بندی اهداف و احتمالاً مؤلفه ردگیری آپتیک بر روی دکل ده متری راداری سامانه باور ۳۷۳ میدانند.

در تصاویر منتشر شده همچنین آمده است که از موشک های مختلفی بر روی سامانه باور۳۷۳ آزمایش شده است از جمله موشک دوربرد صیاد۴. امیر علیرضا صباحی میگوید مشخص نیست که این موشک از نظر برد و ارتفاع پروازی نسبت به صیاد۴ مدل قبل آن  برتری قابل توجهی دارد یا صرفاً با ترکیب متفاوت و شکل گرین (هندسه داخلی موتور سوخت جامد) برای مقابله مؤثرتر با طیف خاصی از اهداف مثلاً موشک های بالستیک آماده شده است؟ همین گفتمان است که خبرنگار دفاعی تسنیم سامانه باور ۳۷۳ را بهتر از اس-۴۰۰ روسی و پاتریوت آمریکایی دانسته است۰

در این راستا هیچ گونه مشخصات تکنیکی از سامانه باور ۳۷۳ داده نشده است. موشک صیاد۴ را هوافضای سپاه پاسداران قبلاً چند بار آزمایش نموده است ولی از موفقیت آن اطلاعات مبسوطی در دست نیست. و گزارش خبرنگار دفاعی تسنیم پروپگاندایی پیش نیست. میتوان گمانه زد در چندین سال گذشته سرمایه گذاری بسیاری در صنایع دفاعی رژیم در راستای موشک سازی انجام گرفته است و موفقیت هایی نیز را شاهد بوده ایم اگر چه در این راستا نیز شاهد آزمایشات پر مخاطره بوده ایم و در مواقعی مانند آزمایش برروی ناو جماران و سرنوشت ناوچه کنارک تلفات مالی و جانی فراوانی را نیز به بار آورده است. رژیم در مهندسی معکوس و همچنین ساختن تسلیحات نظامی تحت لایسنس از کره شمالی و چین موفقیت های کسب کرده است. ولی در باره سامانه پدافندی باور ۳۷۳ اطلاعات قانع کننده ای وجود ندارد۰

۵ نوامبر ۲۰۲۰

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/08/11/2380122 (۱)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram