جنگ مافیاهای سیاسی-اقتصادی بر سر تخصیص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

در حقیقت دعوای تخصیص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی بین مجلس و دولت جمهوری اسلامی دعوای بین مافیا و رانت های قدرتمند اقتصادی-سیاسی لانه کرده در مجلس از یکسو و کارگزاران دولت است.

به گزارش آسیا نیوز محمد صفایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس جمهور اسلامی، گفته است «که مجلس شورای اسلامی با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی حتی برای واردات کالاهای اساسی مخالف است، به جز در موارد خاص که آن هم باید مدیریت شود تا فساد ایجاد نکند.» وی دلایل مخالفت مجلس را سخت بودن و هزینه دار بودن نظارت می داند و می گوید: «نظارت بر آن سخت است و هزینه‌هایی دارد و باید این رانت‌ها و روزنه‌های برای رانت‌خواران کور شود.»

صفایی همچنین به مواردی از «اشتباهات دولت»‌ اشاره می کند و می گوید: «در سال ۹۷ وقتی این موضوع تصویب شد، یک کار اشتباه از سوی دولت بود»، افزود: « ۱۸ میلیارد دلار ارز با این طرح از کشور خارج شده که برای چهار میلیارد دلار آن تا آذر سال گذشته براساس گزارش تفریق بودجه کالایی وارد کشور نشده و با مابقی آن یعنی حدود ۱۴ میلیارد دلار آن نیز غذای سگ و عروسک و مانند اینها وارد شده که نشان می‌دهد این یک خیانت و رانت بوده است.»

در گذشته نیز مجلس با طرح تخصیص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای ورود کالاهای اساسی مخالفت کرده بود. در این رابطه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در جلسه مشترک مجلس و دولت در یکشنبه ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ می گوید: «همانطور که در سال ۹۷، با خاصه خرجی ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی کشور را دچار چالش کردیم، امروز هم با تخصیص ارز ترجیحی به نام مصرف کننده و به کام دلال، منابع این کشور را هدر می دهیم.»‌

یکی از بهانه های اصلی مخالفت مجلس جمهوری اسلامی با تخصیص ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی برای وارد کردن کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، بازنگشتن این نوع از ارزهای تخصیص داده شده به کشور است. در این رابطه پیش تر صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی، دوم تیرماه ۱۳۹۹ در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی گفته بود: «حدود ۲۷.۵ میلیارد دلار که ۲۵ میلیارد دلار آن مربوط به سال ۹۸ و دو و نیم میلیارد دیگر مربوط به سه ماه نخست سال جاری و مربوط به بخش خصوصی است، به چرخه اصلی اقتصاد کشور بازنگشته است.»

حال با سابقه نسبتا طولانی از مخالفت مجلس با تخصیص ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی برای وارد کردن کالاهای اساسی، باردیگر این دعوای کهنه سرباز می کند و به گفته محمد صفایی، عضو کمیسیون اقتصادی، مجلس باردیگر مخالفت خود با تخصیص این نوع ارز اعلام کرده است.

کریمی قدوسی، نماینده مجلس نیز در حمایت از باندهای مافیایی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توییتی نوشت: اقتصاد کشور و معیشت مردم چاره‌ای ندارد جز آنکه به ستون محکم سپاه بسته شود. با ورود رسمی سپاه به این عرصه، ملت شاهد آرامش و ثبات در اقتصاد کشور خواهند بود.

چندین دهه است که شریانهای اقتصادی جمهوری اسلامی را رانتها و باندهای مافیایی قدرتمند اداره می کنند. مافیاهای اقتصادی-سیاسی بسیار قدرتمندی که در دوران تحریم توانسته اند، از جمله کالاهای مورد نیز مردم را با دور زدن تحریم و قاچاق وارد کشور کنند و با قیمت های بسیار بالا به فروش برسانند.

همانطور که بنا به اعتراف مقامات جمهوری اسلامی، مشکل، کمبود کالا نیست و مغازه‌ها و سوپرمارکت ها مملو از کالاهای مورد نیاز مردم هستند؛ بلکه مشکل اصلی گرانی و ناتوانی بیش از ۷۰ درصد از مردم در خرید کالاهای مورد نیاز خود می باشد؛ مردمی که سبد خریدشان حدود ۱۰ میلیون تومان در ماه است، در حالیکه کالاهای مورد نیاز مردم با دلار آزاد قیمت گذاری می شوند.

در چنین شرایطی بسیار طبیعی است که مافیاهای اصلی در ساختار اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی به هر شکل ممکن تلاش کنند تا راههای قاچاق کالا و فروش نیازمندی های مردم با قیمت دلار آزاد بسته نشوند و کوچکترین تغییری در وضعیت کنونی به وقوع نپیوندد. از این نظر است که نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی که در حقیقت نمایندگان باندها و مافیاهای اصلی در نظام فاسد جمهوری اسلامی هستند، در برابر تخصیص ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی به شدت مقاومت می کنند.

در حقیقت دعوای تخصیص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی بین مجلس و دولت جمهوری اسلامی دعوای بین مافیا و رانت های قدرتمند اقتصادی-سیاسیِ لانه کرده در مجلس و سپاه از یکسو و کارگزاران دولت از سوی دیگر می باشد. باندها و مافیاهایی که منافع خود را در حفظ وضع موجودِ نه جنگ و نه مذاکره و ادامه تحریم ها می بینند. وضعیتی که اما کارگزاران دولت کاملا متوجه اند که با وجود فشار حداکثری پایدار نخواهد ماند و کلیت نظام جمهوری اسلامی را در معرض خطر سرنگونی قرار خواهد داد.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram