حسن شریعتمداری: آقای بایدن با برجامی روبرو است که مطابق آن در سال ۲۰۲۳ تحریم های موشکی و در سال ۲۰۲۵ تحریم های هسته ای رژیم برداشته می شوند

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

نتیجه انتخابات آمریکا چه تاثیری بر جامعه مدنی و جنبش اعتراضی علیه جمهوری اسلامی در داخل ایران خواهد داشت؟

آقای حسن شریعتمداری در پاسخ این سوال تلویزیون ایران اینترنشنال می گوید:

«انتخابات امریکا در حقیقت بقدری در ایران دقیق تعقیب می شود و بقدری هم جامعه و هم حکومت نسبت آن حساس است که صرف نظر از اثر سیاسی آن اثر روانی بزرگ نیز دارد. مردم به تاثیر رئیس جمهور امریکا بر سرنوشت سیاسی اشان اعتقاد مبالغه آمیز دارند و حکومت هم دخیل بسته است به جو بایدن بعنوان یک ناجی.»

«اما واقعیت این است که در امریکا هر رئیسی جمهوری بیاید، تا مشکلات و سیاست های استراتژیک امریکا در رابطه با ایران رفع نشوند روابط بین این دو کشور عادی نخواهد شد. در درون ایران هم، رانت و فساد در هم تنیده که از وضعیت نه جنگ و نه مذاکره سود می برد مانع جدی برای شروع مذاکره هستند و خامنه ای نیز همچنان امریکا و اسرائیل را دشمن خود می پندارد.»

آقای شریعتمداری در انتهای این بخش از صحبت های خود گفت:‌ «آقای بایدن با برجامی روبرو است که مطابق آن در سال ۲۰۲۳ تحریم های موشکی رفع می شوند و در سال ۲۰۲۵ تمام تحریم های هسته ای برداشته می شوند. بنابراین آقای بایدن باید برجام جدیدی را شروع کند. در حالیکه جمهوری اسلامی می گوید که برجام همین است. مضاف بر این کارشکنی های زیادی نیز وجود که اگر مذاکره آغاز شود موفق از کار درنیاید. بنابراین نباید انتظار داشته باشیم که تغییرات سریعی اتفاق بیفتند.

مشروح این گفتگو را در لینک کانال تلگرام ایران اینترنشنال ملاحظه کنید.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram