رقم سبد معیشت خانوار کارگری به ۱۰ میلیون تومان رسید

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

اعلام لیست تغذیه‌ی کارآمد و دریافت ویتامین‌ها از سوی وزارت بهداشت، جهت ایمن‌سازی بدن در برابر کرونا، در مقام شوخی تلخی به‌میان می‌آید و سایر سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه جمعیت مزدبگیران و بی‌ثبات‌کاران را نشانه خواهد گرفت.

اسفند ۹۸، قیمت سبد معیشت کارگران حدود ۵ میلیون تومان تعیین شد، این رقم در مهرماه سال جاری به ۸ میلیون تومان رسید. حال، «علی دهقان‌کیا»، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران، گفته است که سبد هزینه خانوار چهار نفره‌ی کارگری به ۱۰ میلیون تومان رسیده است: «رقم سبد هزینه یک خانوار کارگری که شامل متوسط پرداخت اجاره‌بهای مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و آموزش است به ۱۰ میلیون تومان رسیده است».

شورای عالی کار در ایران برای تعیین میزان افزایش دستمزد کارگران به طور معمول یک بار در سال، عموما در یکی از ماه‌های بهمن و اسفند، تشکیل جلسه می‌دهد.

اما به گفته دهقان‌کیا: «امسال به دلیل افزایش بیش از حد تورم نسبت به سنوات گذشته و با توجه به اینکه سبد هزینه خانوار قشر حقوق بگیر دو برابر شده است درخواست بازنگری در دستمزد کارگران و تشکیل جلسه شورای عالی کار داشتیم».

تعیین میزان افزایش دستمزد کارگران همواره با حاشیه‌هایی همراه بوده، اما آخرین جلسه برای تعیین این رقم از همیشه خبرسازتر بود. اسفند سال گذشته پس از چندین بار لغو جلسه، بالاخره جلسات شورای عالی کار تشکیل شد اما نتوانست رضایت نمایندگان کارگران را جلب کند. نهایتا «بخشنامه مزد ۱۳۹۹» بدون امضای نمایندگان کارگران، مقرر کرد که پایه مزد حداقل بگیران ۲۱ درصد و پایه مزد سایر سطوح مزدی ۱۵ درصد به اضافه ۹۱ هزار تومان افزایش یابد.

این مصوبه با کشمکش‌های فراوانی روبه‌رو شد و صعود عجیب نرخ تورم نیز تمامی پیش‌بینی‌ها را پشت سر گذاشت. از این رو، علاوه بر حق مسکن کارگران که قرار شد جداگانه مورد بررسی قرار گیرد، رئیس سازمان بازرسی کل نیز اعلام کرد میزان دستمزد در نیمه دوم سال مورد بازنگری قرار خواهد گرفت، پیشنهادی که تا کنون در حد خبر، باقی مانده است.

گرانی‌های افسار گسیخته، تبعات اجتماعی و اقتصادی خود را بر زیست بازنشستگان نیز عیان کرده است. بازنشسته‌ی تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند. جدا از آن، بازنشستگانی هستند که ۱۰ سال سابقه، مبلغ بسیار کمی را دریافت می‌کنند.

این‌ها در حالیست که بعد افزایش قیمت آرد و کم‌پخت شدن نان، نایاب شدن روغن و افزایش پله‌ای قیمت تخم‌مرغ، با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت خواروبار نیز روبه‌رو هستیم. افزایش قیمت عدس، لوبیا و سایر حبوبات، این اقلام را نیز همچون تهیه‌ی پروتئن‌های گوشتی و لبنیات از سبد معیشت کارگران و مطرودانْ حذف کرده است. طوری که اعلام لیست تغذیه‌ی کارآمد و دریافت ویتامین‌ها از سوی وزارت بهداشت، جهت ایمن‌سازی بدن در برابر کرونا، در مقام شوخی تلخی به‌میان می‌آید و سایر سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه جمعیت مزدبگیران و بی‌ثبات‌کاران را نشانه خواهد گرفت.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram