سخنرانی حسن شریعتمداری، دبیرکل شورای مدیریت گذار، در مهستان سکولار دمکراسی درباره انتخاب جو بایدن

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

جو بایدن چه بخواهد و چه نخواهد عملا نمی تواند برجام موجود را بپذیرید. بنابراین برجام احتیاج به اصلاحاتی دارد.

آقای حسن شریعتمداری در سخنرانی خود در مهستان سکولار دمکراسی ابتدا به نقش ایالات متحده امریکا پس از جنگ دوم جهانی که این کشور را به یک قدرت بلامنازع تبدیل شد، پرداخت. سپس ایشان در مورد پایان جهان دو قطبی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پروسه جهانی شدن صحبت مفصلی کرد.

ایشان در ادامه بحث پروسه جهانی شدن به تفاوت بین حزب دمکرات و جمهوری خواه امریکا در رابطه با نقش این کشور در پروسه جهانی شدن پرداخت. به گفته ایشان دمکرات ها معتقدند که امریکا باید در راس و رهبری این پروسه قرار داشته باشد. اما در جمهوری خواهان گرایشات دیگری وجود دارند، از جمله ترامپیسم که از بین نخواهد رفت و بیشتر به منافع خود کشور و ملت امریکا توجه دارد.

از نظر آقای شریعتمداری این اختلافات در پروسه جهانی شدن همچنان باقی خواهند ماند و آثار خود را خواهند گذاشت. البته ممکن است آلترناتیو های دیگری هم مانند جاده ابریشم چین و یا قاره گرایی و محلی گرایی بجای گلوبالیسم هم مطرح باشند، اما گفتمان غالب گلوبالیسم، البته با سایه روش های آن، فعلا باقی خواهد ماند.

دبیرکل شورای مدیریت گذار پس از این مقدمه به انتخابات امریکا و تاثیر آن بر کشورمان پرداخت و گفت: انتخابات امریکا در ایران هیجان زیادی ایجاد کرد و اگر در ایران انتخابات رئیس جمهوری بود به هیچ وجه این هیجان بوجود نمی آمد، زیرا مردم انتخاب بین بد و بدتر را تجربه کرده‌اند.

ایشان در ادامه گفت: ضمیر ناخودآگاه  هر ایرانی می گوید که تاثیر رئیس جمهوری امریکا بر وضعیتشان مهمتر از رئیس جمهور این نظام این نظام است که بله قربان گوی خامنه ای است. متاسفانه این رژیم مردم را بجایی رسانده که عقیده عمومی بر این شده است که سیاست خارجی از کوشش های داخلی مهمتر است، هر چند من با آن موافق نیستم، اما به جنگ عقیده عمومی هم نمی شود رفت.

حسن شریعتمداری در مورد سیاست جو بایدن در رابطه با برجام می گوید:‌ بایدن گفته است که به برجام باز خواهد گشت و چون قول داده است پس حداقل تلاش خواهد که به برجام بازگردد. اما اسناد برجام با نوری که به تاریکخانه اسناد تابانده شده است چند نقطه گرهی را نشان می‌دهند:

۱- محدودیت  فروش و خرید تسلیحات نظامی که برداشته شده است؛

۲- مطابق برجام در سال ۲۳ محدودیت های موشکی برداشته می شود؛

۳- در سال ۲۵ همه محدودیت ناشی از فعالیت اتمی نیز بر اساس برجام رفع خواهد شد.

۴- در مقدمه سند برجام آمده است که جمهوری اسلامی باید در مسیر صلح جهانی تلاش کند، که بارها از سوی رژیم نقض شده است.

بنابراین جو بایدن چه بخواهد و چه نخواهد عملا نمی تواند برجام موجود را بپذیرید. بنابراین برجام احتیاج به اصلاحاتی دارد. در حالیکه شخص خامنه ای و سران نظام معتقدند که برجام یک قرارداد چند جانبه است و اصرار دارند که همین برجام اجرا شود.

البته در درون نظام عده زیادی هستند که با برجام از اساس مخالفند، از جمله باندهای در هم تنیده اقتصادی که از همین تحریم ها سودهای هنگفتی برده اند و اینها می دانند اگر اوضاع عادی شود، سودهای بادآورده‌شان متوقف می شوند.

از سوی شرایط امریکا و غرب این است که رژیم در منطقه گردن کشی نکند و روابط خصمانه با امریکا نداشته باشد.

بنابراین در چنین وضعیتی این عده ای که هسته سخت جان قدرت را تشکیل می دهند، یعنی مافیای حاکم و سپاه، که می داند مذاکرات سر تحلیل قدرت آن است، با برجام مخالفند. رهبری نیز که نگران است جلوه خودش را در بین دشمنان امریکا در منطقه از دست بدهد.

از این نظر اهدافی که مذاکره کنندگان اروپایی و امریکایی دارند در تضاد جدی با منافع مادی و معنوی اینها قرار دارد.

مشروح این سخنرانی در اینجا ملاحظه کنید:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram