آقای رضایی قبل از بایدن شما عذرخواهی کنید از خسارتی که به مردم ایران زدید

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

بد نیست قبل از جو بایدن که هنوز بر سر کار نیامده؛ شما که همچنان بر سر کار مانده‌اید و با هیچ انتخاباتی هم از جایتان تکان نمی‌خورید، عذرخواهی کنید و خسارتی که به کشور زدید، جبران کنید.

جواد روح

آقای محسن رضایی از رییس‌جمهور منتخب آمریکا خواسته بابت اقدامات رییس‌جمهور کنونی علیه ایران عذرخواهی و خسارت‌های ناشی از تحریم‌ها را جبران کند. بگذریم که یکی از اهداف اصلی دونالد ترامپ از خروج از برجام و برگرداندن تحریم‌های ایران، زیر سوال بردن عملکرد تیم “اوباما-بایدن-کری” در توافق با ایران بود که ترامپ آن را “توافق بد” می‌خواند. البته، ترامپ از این جهت با امثال محسن رضایی که از باب رقابت سیاسی با حسن روحانی و میانه‌روها شش سال است برجام را زیر سوال می‌برند، راهبرد مشترکی داشت.

اما یک سوال مهم‌تر؛ اگر قرار به عذرخواهی و پرداخت خسارات ناشی از اقدامات و تصمیمات اشتباه باشد، آیا آقای رضایی بعنوان سرمدار مخالفان تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص مصلحت حاضر است خسارت تبعات اقدام خود و همفکرانش را بدهد؟ آیا چهاربرابر شدن قیمت سکه و دو برابر شدن دلار از زمان ورود ایران به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف در بهمن ماه پارسال رقم نخورده است؟

آیا قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف حاصل مخالفت غیرقانونی مجمع‌نشینان با محوریت محسن رضایی با مصوبه دولت روحانی و مجلس دهم نبود؟ آیا میران تورم و مشکلات اقتصادی از اواخر پارسال تاکنون چنان نبوده که بتوان گفت قرار گرفتن در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف در مدتی کوتاه‌تر، بیشتر از تحریم‌های سه سال اخیر آمریکا به کشور و مردم ایران ضربه زده و همان اندک راه تبادلات مالی را بسته است؛ آن‌هم، در دوران اوج کرونا و مرگ‌ومیر روزانه صدها نفر؟

بد نیست قبل از جو بایدن که هنوز بر سر کار نیامده؛ شما که همچنان بر سر کار مانده‌اید و با هیچ انتخاباتی هم از جایتان تکان نمی‌خورید، عذرخواهی کنید و خسارتی که به کشور زدید، جبران کنید. بالاخره، شما مدعی هستید ریشه مشکلات اقتصادی در داخل است، نه تحریم؛ پس، سهم خود را ادا کنید!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»