مهران براتی: آمریکا به تدریج به برجام باز خواهد گشت، اما نه آن برجام پیشین

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

بازگشت به برجام اتفاق خواهد افتاد ولی آن برجام پیشین نخواهد بود. بازگشت نیز تدریجی و گام به گام خواهد بود و موضوعات مهمی بتدریج روی میز می آیند. از جمله حضور نظامی ایران و یا قانون مبارزه با پولشویی باید به تصویب نهایی برسد و احتمالا می خواهند که مسئله موشکی نیز تحت کنترل سازمان ملل متحد قرار گیرد.

 

مهران براتی، دبیر امور بین‌الملل شورای مدیریت گذار در برنامه چشم انداز تلویزیون ایران اینترنشنال در مورد تغییر در روابط امریکا و اروپا پس از انتخاب بایدن بعنوان رئیس جمهوری امریکا گفت:

قطعا تغییراتی خواهد بود البته نه آنچنان که پیش بینی می شد. (به این معنی که) بخش اعظم سیاست های ترامپ ادامه خواهد یافت. بجز در دو مورد؛ بازگشت امریکا به پیمان محیط زیست پاریس و  سازمان بهداشت جهانی که اروپایی هما هم آنرا تایید می کنند. اما در مواردی مانند خط گاز بالتیک از روسیه به آلمان، آقای بایدن این پروژه را در راستای منافع اروپا نمی بیند و بیشتر آنرا بعنوان یک پروژه روسی تفسیر می کند. سیاست قرارداد تجارت آزاد با اروپا را هم بایدن ادامه نخواهد داد. در پیمان آتلانتیک شمالی نیز چهار رئیس جمهوری قبلی امریکا (بوش پدر، کلینتون، بوش پسر و اوباما) خواهان آن خواهد بودند که اروپا سهم بیشتری بپردازد.

ایشان در ادامه این بخش از صحبت های خود گفت: بایدن تهدید اصلی برای امریکا را روسیه می داند و چین را بیشتر یک رقیب سیاسی- اقتصادی می بیند. از این نظر پیمان آتلانتیک شمالی به عنوان تنها بدیل خواهد ماند و از آن خارج نمی شود، چون روسیه در سالهای اخیر سیاست خود را تغییر داده است و دیگر آن روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیست. البته اروپایی ها از آقای بایدن انتظار دارند که نیروهای امریکایی از سوریه و افغانستان خارج نشوند که فکر می کنم که آقای بایدن هم این کار را نخواهد کرد.

آقای براتی در بخش دوم صحبت های خود در مورد برجام گفت: بازگشت به برجام اتفاق خواهد افتاد ولی آن برجام پیشین نخواهد بود. بازگشت نیز تدریجی و گام به گام خواهد بود و موضوعات مهمی بتدریج روی میز می آیند. از جمله حضور نظامی ایران و یا قانون مبارزه با پولشویی باید به تصویب نهایی برسد و احتمالا می خواهند که مسئله موشکی نیز تحت کنترل سازمان ملل متحد قرار گیرد.

ایشان در ادامه افزود:‌ بایدن به احتمال قوی به وزارت خزانه داری آمریکا دستور خواهد داد تا فشارها را بر روی نهاد های بین المللی پولی کم کند تا از طریق سازوکار اینستکس پول بدست جمهوری اسلامی برسد، ولی به مقداری که جمهوری اسلامی نتواند هم پیمانهای خود را در منطقه تغذیه کند. بتدریج نیز موضوعات دیگری از جمله حقوق بشر نیز روی میز خواهد آمد. اینها مواردی است که اروپایی ها نیز روی آن توافق دارند.

آقای براتی در پایان این بخش از صحبت های خود اظهار داشت: آقای بایدن از آنچه که ترامپ پایه گذاشته شده نمی تواند کاملا عبور کند، از جمله اگر تروریست شناختن شدن سپاه در کنگره امریکا به تصویب برسد و قانونی شود، مانع بزرگی در برابر بایدن بوجود خواهد آمد.

مشروح این گفتگو را در اینجا ملاحظه کنید:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram