موشک پراکنی مجدد گروهای نیابتی سپاه قدس به منطقه سبز بغداد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

احتمالاً گروه اصحاب الکهف جدیدترین گروهی است که سپاه قدس در عراق برقرار کرده باشد.

 

ناخدا محمد فارسی

برابر با گزارشی در خبرگزاری فارس (۱) گروه شبه نظامی «اصحاب الکهف» مسئولیت حملات جدید به طرف سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد را بعهده گرفته اند. پلیس عراق هم از این حمله خبر داده است. این خبرگزاری از جانب خبرگزاری المیادین لبنان خبر داده که روز سه شنبه شب ۲۷ آبان ۱۳۹۹ لااقل یک موشک به منطقه سبز اصابت کرده، اما کانال خبری صابرین از اصابت ۶ موشک خبر میدهد. احتمالاً گروه اصحاب الکهف جدیدترین گروهی است که سپاه قدس در عراق برقرار کرده باشد.

مقاله ای پیرامون تغییراتی در کشور عراق، در تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۲۰، توسط ماریا المودین در خبرگزاری تراک پرشیا بچاپ رسیده است که قابل تأمل است. وی نگارش کرده بازی سیاسی شبه نظامیان نیابتی در عراق به پایان میرسد. در این گزارش وضعیت سیاسی عراق از دیدگاه اقتصادی و سرمایه گذاری کشورهای عرب مورد توجه قرار گرفته، در صورتیکه شبه نظامیان عراقی میگویند سرمایه گذاری کشورهای عربی در عراق تهدیدی برای استقلال اقتصادی و وضعیت نا بسامان معیشتی مردم عراق خواهد بود.

خبرگزاری رادیو فردا (۲) هم خبری را به چاپ رسانده که پس از ۳۰ سال گذرگاه عرعر بین کشور عراق و عربستان سعودی باز شده است. این گشایش پیرو ملاقات نخست وزیر عراق مصطفی الکاظمی با شاهزاده محمد بن سلمان  و همچنین مسافرت گروه اقتصادی-تجاری عربستان سعودی به بغداد است. در این راستا نخست وزیر پیشین عراق المالکی، دست نشانده خامنه ای، همکاری تجاری و سرمایه گذاری عربستان در عراق را به شدت محکوم کرد. لازم به تذکر است، المالکی چندین سال نخست وزیری خود را مدیون علی خامنه ای میداند و نباید از او انتظار بیشتری داشت، بجز اجرای دستورات خامنه ای! این در حالی است که یکی از این پروژه ها میتواند لااقل یک میلیون هکتار از سرزمین عراق را قابل کشت کرده و ایجاد کار و شغل برای مردم عراق نماید، انهم در منطقه شیعی نشین عراق که فقر و بیچارگی بیداد میکند.

رژیم ایران کوشش دارد که تجارت عراق را بکل در دست خود نگهدارد و برقراری روابط تجاری کشورهای عرب در تقابل با خواست رژیم است. کشور عراق یکی از کشورهای عرب خاور میانه است که در سال ۱۹۹۰ با حمله صدام حسین به کویت، رابطه اش با عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی قطع شد. با روی کار آمدن نخست وزیر عراق الکاظمی، وی سعی براین دارد تا رابطه بین عراق با کشورهای عرب منطقه را مجدداً برقرار کند. برای جلوگیری از ارتباط اقتصادی و سیاسی عراق با کشورهای عرب منطقه و وقوع پروژه های آبادانی توسط اعراب که خواست مردم عراق است، رژیم اسلامی ایران از هر ترفندی فروگذار نخواهد کرد. سرمایه گذاری اعراب بخودی خود برای مردم عراق مبارک است ولی کوتاه کردن دست رژیم اسلامی ایران و در نتیجه آن کاهش نفوذ گروه های تروریستی نیابتی رژیم در ارگانهای دولتی عراق از سرمایه گذاریهای اعراب نیز مبارک تر است.

چند ماهی میگذرد که از فرمانده سپاه قدس، اسماعیل قاآنی، در رسانه های رژیم و رسانه های خاورمیانه ای خبری نیست، میتوان گمانه زد وی در عراق بطور پنهانی بسر میبرد و موشک پراکنی جدید از طریق گروه تروریستی جدید اصحاب الکهف را برنامه ریزی کرده باشد. شبه نظامیان تحت فرمان رژیم اسلامی همانند سپاه پاسداران رژیم در ایران، در صد بالایی از اقتصاد کشور عراق را در دست دارند و به چپاول مشغولند. شبه نظامیانی که تحت پوشش حشد الشعبی عمل میکنند بیش از نیمی از کرسی های نمایندگان مجلس عراق را نیز بخود اختصاص داده اند و از آن طریق جلوی هرگونه اقدامی که خارج از خواست رژیم اسلامی در ایران باشد را سد میکنند. هم اکنون بیشتر صادرات و واردات عراق از طریق راه های متفاوت مرزهای بین ایران و عراق از راه قانونی و غیر قانونی (قاچاق) انجام میشود. واردات سالیانه عراق از ایران بطور تقریب ۱۳ میلیارد دلار در سال تخمین زده میشود، در مقابل صادرات عراق به ایران تنها بالغ بر پانصد میلیون دلار است. سرمایه گذاری های اعراب جلوی صادرات رژیم اسلامی ایران به عراق را احتمالاً مسدود و یا بطور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد. همچنین جلوی منافع شبه نظامیان حشد الشعبی که از طریق قاچاق بدست می آورند گرفته خواهد شد.

هم اکنون صادرات ایران به عراق توسط سپاه بدر از طریق مرزهای کردستان، بطور تقریب بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون دلار در ماه است. در حالی که این رقم صادرات توسط شبه نظامیان اصائب اهل حق مرتبط به الخزالی در حد ۳۰۰ هزار دلار در روز از مرز دیاله می باشد. قاچاق محصولات متفاوت از طریق مرزهای بصره نیز بطور تصاعدی بالاتر است.

لازم به یاد آوری است که نفوذ شبه نظامیان در تمام ارگانهای کشور عراق زندگی برای مردم  را بسیار مشکل کرده و جوانان عراقی هنوز در کف خیابان های عراق برای بهبود وضعیت زندگی و کوتاه کردن دست شبه نظامیان فرمانبردار از رژیم ایران، به تظاهرات می پردازند. نخست وزیر عراق الکاظمی قول داده است که به مشکلات معیشتی و شهروندی مردم عراق رسیدگی کند، اما تا کنون بدلیل اعمال نفوذ شبه نظامیان در ارگانهای دولتی و نفوذ آنها در مجلس عراق، الکاظمی موفقیت چشم گیری نداشته است. در این راستا شبه نظامیان توانسته اند حتی سیاستمداران و اقتصاد دانان همگام با الکاظمی را ترور کنند. مضاف براین در هفته گذشته مجلس عراق به نخست وزیر عراق یادآور گردیده که آمریکا باید تمام نظامیان خود را از عراق خارج کند.

دولت ترامپ اعلان کرده است که تا ۱۵ ژانویه سال ۲۰۲۱ ، قبل از سرکار آمدن دولت جدید آمریکا، لااقل ۲۵۰۰ نفر از نظامیان آمریکایی را از عراق و همچنین این تعداد را از افغانستان خارج نماید. این باعث نگرانی نخست وزیر عراق و افغانستان شده. بدون نیروهای آمریکایی کنترل شبه نظامیان در عراق و طالبان افغانستان برای هر دو دولت بسیار مشکل تر خواهد بود.

مشخص است تا رژیم فاسد اسلامی در ایران بر سر کار است مشکل خاور میانه حلٌ شدنی نخواهد بود. بقول معروف تا سر مار زده نشود، خطر گزیدگی بجا خواهد ماند. تا مردم ایران فرصت پیدا نکنند که رژیم فاسد اسلامی را از کشور ایران بر کنند، خاور میانه روی خوش نخواهد دید. کشور های دمکرات جهان غرب بخصوص کشورهای اروپایی و آمریکا باید دست از حمایت رژیم فاسد در ایران بردارند و کمک کنند تا مردم ایران از طریق مقاومت مدنی از رژیم اسلامی در ایران عبور کند.

پاینده ایران

۱۹ نوامبر ۲۰۲۰

https://www.farsnews.ir/news/13990827001197/ (۱)

https://www.radiofarda.com/a/30957355.html (۲)

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»