بر خلاف خواب خوش خامنه ای و سپاه، ‌با آمدن بایدن به کاخ سفید «دوران طلایی نه جنگ و نه مذاکره» دوام نخواهد یافت

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

یادداشت روز شنبه اول آذر ۹۹ کیهان نشان می دهد که نه اصولا بر آغاز مجدد مذاکرات اجماعی در درون رژیم وجود دارد و نه توافقی روی موضوعات مورد مذاکره در بین جناح های حاکم دیده می شود. واقعیت مهم این است که باندها و مافیای حاکم بر کشور در سالهای گذشته بخوبی آموخته اند که چگونه از طریق چین و روسیه مواد مصرفی و نظامی مورد نیاز کشور را تامین کنند و سپاه پاسداران نیز نشان داده است که حتی در شرایط تحریم حداکثری می تواند به پروژه های موشکی خود و غنی سازی اورانیوم ادامه دهد.

 

حمید آقایی

روزنامه کیهان، بلندگوی بیت رهبری و مافیای اقتصادی-سیاسی حاکم بر کشور، در شماره روز شنبه اول آذر ۱۳۹۹ در یادداشتی به شروطی که سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه برای بازگشت به مذاکرات برجام مطرح کرده بودند واکنش نشان داد و به مواضع مسئولین دولت از جمله وزیر خارجه جمهوری اسلامی مبنی بر آمادگی رژیم برای بازگشت به میز مذاکره، انتقاد کرده است.

کیهان در یادداشت روز خود می نویسد:‌ «غرب می‌گوید شرط انجام این مذاکره، تن دادن ایران به دست برداشتن ایران از برنامه‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای خود است. این به آن معناست که ما نه تنها نباید از لغو تحریم‌ها به‌عنوان پیش‌شرط مذاکرات مجدد حرف بزنیم بلکه باید پیش شرط‌های غرب را هم پیش از هر مذاکره‌ای تامین نمائیم.»

کیهان حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه ای در این روزنامه، در یادداشت مزبور بطور آشکاری نگرانی مافیای سیاسی-اقتصادی حاکم بر کشور و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از شروطی که به احتمال بسیار زیاد کشورهای اروپایی و دولت جدید امریکا برای آغاز مجدد مذاکرات بر روی میز خواهند گذاشت، منعکس نموده است.

دستگاه پروپاگاندای جمهوری اسلامی بخوبی متوجه است که مذاکرات بعدی ادامه همان برجام پیشین نخواهد بود و عملا در مورد سرنوشت سپاه، برنامه های موشکی و دخالت های منطقه ای رژیم صورت خواهد گرفت. فعالیت هایی که در حقیقت به کل موجودیت سپاه و نقش آن در ایران و منطقه و مافیای اقتصادی حاکم بر کشور مربوط می شوند.

کیهان به نمایندگی از طرف خامنه ای و باندهای سیاسی-اقتصادی حاکم بر کشور که سود و حتی حیات خود را در حفظ شرایط نه جنگ و نه مذاکره می بینید، سعی می کند بایدن را نیز هم  ردیف ترامپ قرار دهد و کور سویی که اصلاح طلبان و دولت روحانی برای آغاز مذاکره با آمریکا دیده بودند، خاموش کند.

کیهان می نویسد: «حداکثر اتفاقی که با روی کار آمدن بایدن می‌افتد این است که در موضوع برجام و غیر آن موضعی شبیه انگلیس، فرانسه و آلمان داشته باشد یعنی نه تنها گامی در جهت لغو تحریم‌های ظالمانه- علیرغم انجام افراط‌گرایانه تعهدات از سوی ایران- برنمی‌دارد بلکه در موضوعات حساسی نظیر قدرت نظامی و امنیت منطقه‌ای ایران درصدد تحمیل شرایط خود و تداوم و حتی تشدید تحریم‌های فعلی است. پس چه تفاوت واقعی میان آمریکای بایدن با آمریکای ترامپ وجود دارد؟»‌

کیهان در ادامه ضمن اعتراف به اینکه در واقع نه تنها آمریکا بلکه کشورهای اروپایی نیز سیاست «فشار حداکثری» را در سالهای اخیر در پیش گرفتند،‌ تلویحا پیش بینی می کند که این سیاست همچنان ادامه خواهد یافت. در همین رابطه در یادداشت کیهان آمده است: «آن روزی که سیاست فشار حداکثری به عنوان «راه‌حل» مواجهه با ایران در نظر گرفته شد، جامعه آمریکا و حتی اروپا با آن همراهی کرد، همراهی اروپا این بود که علیرغم آنکه خود را در حفظ برجام جدی نشان می‌داد، اما حتی از باز کردن یک روزنه کوچک روی ایران خودداری کرد. پس سیاست فشار حداکثری یک سیاست دونالد ترامپی نبود، سیاستی بود که از سوی همه غرب مورد حمایت قرار گرفته است.»

در انتها بلندگوی خامنه ای اعلام می کند: «زمزمه آمادگی ایران برای مذاکره مجدد با آمریکا که البته به جایی نمی‌رسد چرا که این با سیاست قطعی نظام که مورد پشتیبانی قاطبه ملت و رهبر معظم انقلاب است» و سپس حرف آخر را می زند که سیاست و راهبرد رهبری جمهوری اسلامی بر نگاه به شرق استوار است و زمزمه آغاز مجدد مذاکرات، روسیه و چین را نسبت به این سیاست بی اعتماد می کند.

کیهان در این رابطه می نویسد:  «زمزمه فارغ از حکمت و مصلحت مذاکره، راه‌های غیر آمریکا و اروپا را هم برای ما ناامن می‌کند چرا که باعث سردرگمی کشورهایی نظیر چین، روسیه و هند می‌شود. آنان با این زمزمه‌ها درباره صداقت ما در اصلاح سیاست خارجی و روی کردن به «سیاست اولویت شرق» شک می‌کنند کما اینکه شک کرده و بی‌رغبتی نشان داده‌اند تا جایی که وزیر محترم امور خارجه ناگزیر شد پیغام‌های اطمینان‌بخشی برای مقامات چینی بفرستد اما چه فایده وقتی مذاکره مجدد با آمریکا و اروپا از زبان آقایان نمی‌افتد.»

یادداشت روز شنبه اول آذر ۹۹ کیهان نشان می دهد که نه اصولا برای آغاز مذاکرات اجماعی در درون رژیم وجود دارد و نه توافقی روی موضوعات مورد مذاکره در بین جناح های حاکم دیده می شود. واقعیت مهم این است که باندها و مافیای حاکم بر کشور در سالهای گذشته بخوبی آموخته اند که چگونه از طریق چین و روسیه مواد مصرفی و نظامی مورد نیاز کشور را تامین کنند و سپاه پاسداران نیز نشان داده است که حتی در شرایط تحریم حداکثری می تواند به پروژه های موشکی خود و غنی سازی اورانیوم ادامه دهد. در واقع شرایط این جناح ها و بطور کلی لایه های تو در توی مافیای حاکم بر کشور اساسا با شرایط قبل از برجام قابل مقایسه نیست.

البته با این وجود اما شاید یک اشتباه محاسبه کار دست سران اصلی جمهوری اسلامی بدهد و آنهم این است که با آمدن بایدن به کاخ سفید دوران طلایی نه جنگ و نه مذاکره چندان دوام نخواهد یافت. برای نمونه دولت ترامپ حتی در روزهای آخر خود قصد دارد کاهش نیروهای نظامی آمریکا را از خاورمیانه سرعت بخشد اما با توجه به مخالفت بسیاری از کشورهای منطقه با خروج بخشی از نیروهای نظامی امریکا، دولت بایدن احتمالا در این سیاست تجدید نظر کند. به عبارت دیگر احتمالا سیاست خاورمیانه ای بایدن ادامه سیاست ترامپ نخواهد بود بلکه برنامه های اوباما را ادامه خواهد داد.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram