آب پاکی که خامنه ای روی دست امیدواران نظام به آغاز مذاکرات با آمریکا ریخت: نه تنها نگاه ما بلکه الویت سیاست راهبردی ما شرق است

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

حکومت اسلامی همچنان تنها راه بقای خود را در راهبرد «سیاست اولویت شرق» و الگوبرداری از نظامهای تمرکزگرا در امور اجتماعی و اطلاعاتی جستجو می کند.

 

حمید آقایی

یک هفته پس از انتشار یادداشت کیهان که در آن آشکارا «سیاست اولویت شرق» و همکاری های استراتژیک با چین و روسیه پیشنهاد شده بود، علی خامنه نیز با ریختن آب پاک روی دستان امیدواران به مذاکره با امریکا و دولت فعلی، روی دیگر سکه «سیاست اولویت شرق» را با تاکید بر بی‌فایده بودن مذاکرات با امریکا و اروپا آشکار ساخت.

رهبر جمهوری اسلامی، روز سه شنبه چهارم آذر ماه ۱۳۹۹، در جلسه «شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور» که سران سه قوه نیز در آن شرکت داشتند، بازهم سخنان همیشگی خود را در مذمت مذاکره با امریکا و اروپا تکرار کرد گفت «جنایت امریکا و شرکای اروپایی بر ضد ملت ایران» یک واقعیت است و اضافه کرد:‌ «این جنایت سالها است که بر ضد ملت ایران انجام می‌شود اما در سه سال اخیر شدت یافته است.»

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد تلاش های دولت های دست نشانده خود برای مذاکره در جهت رفع تحریم ها می گوید: «البته ما مسیر رفع تحریم را یک بار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجه‌ای نرسید.»

رهبر جمهوری اسلامی اما، در همین جلسه، راه حلهای پیشنهادی خود برای اجرای «سیاست اولویت شرق» را نیز ارائه می دهد. از جمله «ایجاد نظام متمرکز تأمین اجتماعی برای آحاد مردم» و «ایجاد پایگاه ملی ایرانیان با اتصالِ پایگاههای مختلف اطلاعاتی به یکدیگر». راه حلهایی که خاصه نظام های اقتدارگری متمرکز مانند چین و کره شمالی هستند که خامنه ای قصد دارد از طریق دولت آینده و رئیس جمهوری بعدی که اولین کاندید رسمی آن، حسین دهقان، یک سپاهی است و به احتمال بسیار زیاد نیز یک سپاهی از درون صندوق های رای بیرون خواهد آمد، به اجرا بگذارد.

علی خامنه ای در ادامه صحبت های خود، مانند ولادیمیر پوتین، تمایل خود را به باقی ماندن ترامپ در کاخ سفید نیز نشان می دهد و می گوید: «کسانی (منظور وی جو بایدن است) که برخی چشم امید به آنها دارند با ما دشمنی می‌کنند، ضمن آنکه شرایط داخلی آنها به هیچ‌وجه روشن نیست.» و ادامه می دهد: «وضع امریکا که مشخص نیست و اروپایی‌ها هم دائماً در حال موضع گیری بر ضد ایران هستند.». گفته هایی که نشان می دهند وی، با جود رد شدن تمامی ادعاهای حقوقی تیم وکلای ترامپ و تصویب رسمی نتایج انتخابات در ایالت های مختلف امریکا یکی پس از دیگری، همچنان امیدوار است که ترامپ بعنوان رئیس جمهوری امریکا به کار خود ادامه دهد تا شرایط «نه جنگ و نه مذاکره» همچنان باقی بماند.

یادداشت اخیر روزنامه کیهان که در آن بر ادامه «سیاست اولویت شرق» تاکید شده بود، اعلام رسمی کاندیداتوری پاسدار حسین دهقان، مشاور نظامی علی خامنه ای و نیز صحبت های روز سه شنبه ۴ آذر ۹۹ علی خامنه ای در «شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور» که وی راه حلهای تمرکزگرا در امور اجتماعی و اطلاعاتی را ارائه داد، نشان می دهند که حکومت اسلامی همچنان تنها راه بقای خود را در راهبرد «سیاست اولویت شرق» و الگوبرداری از نظامهای تمرکزگرا در امور اجتماعی و اطلاعاتی جستجو می کند. تلاشی که بدلیل شرایط فرهنگی و تاریخی جامعه ایران و بویژه رشد فرهنگی مردم ایران در سالهای اخیر که از طریق رابطه بسیار باز و فعال ایرانیان با دنیای آزاد  و دمکراتیک (از طریق رسانه ها و شبکه های اینترنتی) تحقق یافته است، تا کنون ناموفق مانده است.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram