عفو بین‌الملل: مقامات ایرانی برنامه اعدام احمدرضا جلالی را باید فورا متوقف کنند

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

عفو بین‌الملل در یک بیانیه مطبوعاتی از مقامات جمهوری اسلامی خواست که اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی زندانی ایرانی-سوئدی را فورا متوقف کند.

متن بیانیه مطبوعاتی عفو بین‌الملل:

«در واکنش به خبر انتقال احمدرضا جلالی ، پزشک و پژوهشگر مدیریت بحران ایرانی-سوئدی، به سلول انفرادی و اینکه مقامات دادستانی به او گفته‌اند حکم اعدامش قرار است به زودی به اجرا گذاشته شود، دیانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفت: “ما از اینکه مقامات به دفتر اجرای احکام دستور داده‌اند که احمدرضا جلالی را به سلول انفردی منتقل کرده و حکم اعدام او را ظرف یک هفته آینده اجرا کنند وحشت زده‌ایم».

«هولناک است که با وجود درخواست‌های مکرر کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل برای لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی و آزادی وی، مقامات ایرانی در عوض تصمیم گرفته‌اند که برای اجرای این بی‌عدالتی برگشت ناپذیر فشار آورند. آنها باید فوراً هرگونه برنامه برای اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی را متوقف کرده و به هجمه‌ی تکان دهنده خود به حق حیات وی پایان دهند».

«ما از اعضای جامعه جهانی می‌خواهیم پیش از آن که دیر شود وارد عمل شوند و برای نجات جان احمدرضا، از جمله از طریق سفارتخانه های خود در تهران، اقدام کنند».

«نهادهای بین‌المللی حقوق بشری همواره تاکید کرده‌اند که صدور حکم اعدام پس از فرایندهای قضایی که ضمانت‌های دادرسی عادلانه را نقض کرده‌اند، ناقض حق حیات است. سازمان عفو بین‌الملل در همه موارد و بدون استثنا با مجازات بی‌رحمانه و غیرانسانی اعدام مخالف است».

عفو بین‌الملل / بیانیه مطبوعاتی

۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ / ۴ آذر ۱۳۹۹

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram