از چمدان های دلار تا مستند فقر و فحشا، محمدجواد اکبرین

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

روایتی که محمود الزهار (وزیر خارجه دولت حماس) از دیدارش با قاسم سلیمانی و گرفتنِ چمدان‌های حامل ۲۲میلیون دلار داشته بخشی از ماجراست؛ به گفته‌ی خودِ الزهار، تهران تا پیش از چمدان‌ها، طی ۷ ماه بیش از ١٢٠ميلیون دلار به دولت حماس کمک کرده بود.

‏الزهار قبلش به پاکستان رفته بود و در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از کشته شدن «ابومصعب الزرقاوی» رهبر القاعده در عراق او را یکی از نیروهای «مقاومت» خوانده و گفته بود: با کشته شدن او خللی در مقاومت پدید نمی‌آید. قربان صدقه‌ی القاعده می‌رفتند اما صورتحساب غزه را برای ایران می‌آوردند

‏حسن نصرالله نیز در گفتگوی دیشب با تلویزیون المیادین، به کمک بزرگ سلیمانی به حماس و حزب‌الله اشاره کرد که یک رقمش جبران خسارت و بازسازی خانه‌های آسیب دیده یا ویران شده از جنگ ۳۳روزه بود. نصرالله گفت برای اولین بار می‌گویم حاج قاسم مسئولیت تامین مالی این مبلغ بزرگ را پذیرفت.

‏نصرالله سال ۲۰۰۶ در اختلاف با نخست‌وزیر وقت لبنان (فؤاد السنیورة) گفته بود: مبلغ بازسازی را از پول حلال تامین می‌کنم نه با پول شما. نخست‌وزیر هم جواب داد «چه کسی تو را مسئول حلال و حرام‌شناسیِ پولها کرده؟» یعنی حتی پولِ روکم‌کنی از دولت لبنان هم از جیب مردم ایران پرداخت شد!

‏همه اینها سال ۲۰۰۶ بود که ۲سال قبلش کارگردان محبوب رهبر، مستند «فقر و فحشا» را ساخته بود! جلوی مردم غصه فقر و فحشا را می‌خوردند و پشت سر، صدها میلیون دلار خیرات می‌کردند. نکته مهم اما این بود که بذل و بخشش بیت‌المال نه نیاز به قانون داشت و نه رضایت صاحبانش!

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»