یاوه گوئی یا هشدار ظریف – پیرامون اقدامات اسرائیل در راستای تحریک به حمله «نیروهای نیابتی رژیم در عراق به اهداف آمریکایی»‎

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

سخنان ظریف از آنجا سرچشمه می‌گیرد که رژیم علیرغم یاوه گویی های سران سپاه نمی خواهد وارد هیچگونه پیکار نظامی با آمریکا شود.

 

ناخدا محمد فارسی

خبرگزاری رویترز دوبی، شنبه ۱۳ دیماه ۱۳۹۹ سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی، از قول محمد جواد ظریف نوشت، ظریف به رئیس جمهور آمریکا هشدار داده در دام اسرائیل نیفتد که در چند روز باقیمانده از ریاست جمهوریش آمریکا را وارد جنگ با ایران نماید. این در حالی است که فرماندهان سپاه پاسداران رژیم ، آمریکا و اسرائیل را تهدید به انتقامجویی در سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی کرده اند (۱). در این راستا یک مقام اسرائیلی روز یکشنبه، ۱۴ دی، گفت وزیر خارجه ایران مبنی بر اینکه اسرائیل در تلاش است تا «با فریب دادن» ایالات متحده آن کشور را به جنگ با ایران بکشاند، را «یاوه‌گویی و بی‌معنی» توصیف کرده و آن را رد کرد.

سخنان ظریف از آنجا سرچشمه می‌گیرد که رژیم علیرغم یاوه گویی های سران سپاه نمی خواهد وارد هیچگونه پیکار نظامی با آمریکا شود. ظریف بخوبی واقف است که هرگونه اقدام احمقانه از طرف سپاهیان رژیم در خلیج فارس برعلیه نیروهای نظامی آمریکایی و یا هرگونه اقدام نابخردانه از طرف شبه نظامیان مورد حمایت سپاه قدس در عراق و یا کشورهای دیگر خاورمیانه،  با توجه به آمادگی کامل نیروهای دریایی و هوایی آمریکا در منطقه، واکنش سریع آمریکا را به دنبال خواهد داشت، که در نتیجه ساختار رژیم از هم پاشیده خواهد شد و ممکن است تجزیه قسمت هایی از کشور ایران را در پی داشته باشد. سخنان ظریف را می توان این گونه تحلیل کرد که دولت روحانی هیچگونه کنترلی بر سپاه پاسداران و بخصوص نیروی قدس سپاه ندارد و شبه نظامیان تحت نظارت سپاه قدس در عراق می‌توانند بطور خودسرانه عملی انجام دهند که باعث واکنش آمریکا شود. گفتمان اینکه ” اسرائیل در حال توطئه چینی برای حمله به آمریکایی ها هستند تا ترامپ را به بهانه ای ساختگی به جنگ بکشانند ” بیشتر از ترس و نگرانی از فروپاشی رژیم سرچشمه می گیرد و یاوه گویی ای بیش نیست.

در همین زمینه امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، شنبه ۱۳ دی ‌ماه اعلام کرد که «توان موشکی در غزه و لبنان» با حمایت ایران حاصل شده و اگر جنگی بین ایران و آمریکا صورت بگیرد، « برای ما پایگاه آمریکا با کشور میزبانش تفاوتی ندارد و طبیعتاً بیشترین آسیب را همین کشورهای عربی منطقه می‌بینند». امیرعلی حاجی‌زاده همچنین به ماجرای حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد در عراق در ۱۸ دی ماه سال ۱۳۹۸ اشاره کرد و گفت اگر آمریکایی‌ها «پاسخ می‌دادند، همه

پایگاه‌هایشان از اردن تا عراق و خلیج فارس و همه ناوهایشان حتی در اقیانوس هند را می‌زدیم. این در حالی است که قبل از حمله موشکی به پایگاه عین الاسد، رژیم تاریخ و ساعت حمله به پایگاه عین الاسد را به دولت عراق اطلاع داد تا نظامیان آمریکائی در عین الاسد صدمه نبینند (۲).

واهمه ظریف از آن نظر اهمیت دارد که سردار قاآنی یک روز قبل اعلام نمود که انتقام خون سردار سلیمانی را خواهند گرفت. لازم به یادآوری است که سپاه قدس رژیم توجهی به نگرانی وزیر امورخارجه رژیم ندارد. هنگامی که سردار قاسم سلیمانی در قید حیات بود شاهد آن بودیم که سلیمانی بعنوان وزیر امورخارجه رژیم در خاور میانه خودسرانه عمل می کرد. در این راستا قاسم سلیمانی یکبار بشار اسد را از سوریه به ایران آورد تا با خامنه ای ملاقات کند، بدون اینکه وزارت خارجه رژیم از آن اطلاعی داشته باشد. این اقدام قاسم سلیمانی از نظر سیاسی در کشور جنجال به پا کرد و وزارت خارجه مدتها کوشش کرد تا بر این بی آبروئی سرپوش گذارد.

می توان گمانه زد در صورت هرگونه درگیری نظامی بین آمریکا و رژیم در خلیج فارس، جدا شدن سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک از خاک ایران بسیار محتمل است، زیرا بارها زمزمه پس گرفتن این جزایر از طرف سران سیاسی کشورهای حاشیه ای خلیج فارس شنیده شده است. لازم به یادآوری است این جزایر بعد از خروج نیروهای نظامی بریتانیا از شرق کانال سوئز در سال ۱۹۷۱ میلادی،  به ایران برگردانده شد. در این راستا پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه همراه با پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه،  از یگان‌ها، سامانه‌ها و تجهیزات نظامی مستقر در جزیره ابوموسی بازدید بعمل آورده اند تا میزان آمادگی‌های دفاعی و رزمی آنان را  ارزیابی کنند. تجهیزات مستقر در این جزایر در مقابل قدرت دریایی ائتلاف در خلیج فارس بسیار ناچیز و نمی تواند در مقابل نیروی دریایی و هوایی ائتلاف آمریکا مقاومتی داشته باشد. سردار سلامی در حاشیه این بازدید پیرامون راهبرد دفاع دریایی سپاه از جزایر سه ‌گانه بویژه جزیره استراتژیک ابوموسی گفت «جزایر سه ‌گانه ابوموسی و تنب بزرگ و تنب کوچک، اجزای جدایی‌ناپذیر استقلال ملی و پیشانی دفاعی ما در مقابله با دشمنان فرامنطقه‌ای هستند ». سردار سلامی تهدید کرده است که در صورت درگیری نظامی در خلیج فارس از مین های هوشمند چسبنده که در این جزایر انبار کرده اند و همچنین پرتاب آنها از هوا توسط بالگرد و پهپاد دشمن را شکست خواهند داد!.

رژیم اسلامی کنترل اداره کشور در داخل و خارج از ایران را بکل از دست داده است و راه کاری برای برون رفتن از بحرانی که خود بوجود آورده را ندارد. سران رژیم از آیت الله خامنه ای تا سران سپاهی و بخصوص فرمانده سپاه قدس کشورهای منطقه خاورمیانه، آمریکا و اسرائیل را تهدید به انتقام جویی کرده اند که تصوری واهی بیش نیست. مردم ایران بخوبی دریافته اند که  رژیم جنایتکار اسلامی ، کشور ایران را در پرتگاه نابودی و تجزیه قرار داده است. رژیم داعیه رهبری جهان اسلام را دارد،  در حالیکه قدرت اداره کشور را هم ندارد. سرمایه های ملی کشور را در خاورمیانه، آمریکای جنوبی و یا کشورهای آفریقایی مانند بورکینافاسو و غیره به هدر داده، با دخالت در کشورهای خاورمیانه، با دخالت در جنگ داخلی چندین ساله سوریه و یمن هزینه چندین میلیارد دلاری (۱۷ میلیارد دلار به گفته سردار نقدی معاون فرمانده سپاه پاسداران، ) و با بوجود آوردن شبه نظامیان نیابتی در سوریه، عراق، لبنان و یمن، کشورهای همسایه ایران را به دشمنان ایران تبدیل کرده است.

کشور ایران در خطر است، اپوزیسیون خارج و داخل کشور باید بخود آیند و در کنار هم نیروی آلترناتیو رژیم را بسازند و تا کشور توسط آخوندهای تبهکار از دست نرفته است، به فکر نجات کشور شوند. لازم است به خودخواهی و خودمحوری ها پایان داده شود.

پاینده ایران

۴ ژانویه ۲۰۲۱

https://uk.reuters.com/subjects/middle-east (۱)

https://www.radiofarda.com/a/israel-may-try-to-provoke-war-with-attacks-on-u-s-forces-in-iraq—iran-s-zarif/31030627.html (۲)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram