پای کرونا بر گلوگاه معیشت زنان فرشباف مازندران

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

‍رکود ناشی از شیوع کرونا بر فروش دست‌بافته‌های زنان مازندرانی بویژه فرش و تابلو فرش در کنار گرانی مواد اولیه، معیشت این زنان را که تعدادی از آنها سرپرست خانوار محسوب می‌شوند تحت تاثیر قرار داده است.

مریم جوادی نیا یکی از زنان فرشباف نوشهری به خبرنگار ایرنا گفت که میزان فروش فرش و تابلو فروش در نیمه نخست سال جاری تا ۹۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

وی میانگین درآمد ماهانه هر یک از بانوان را تا پیش از شیوع کرونا بین یک میلیون تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: خیلی از بانوان به درآمدشان از محل بافتن فرش و تابلو فرش وابسته بودند و اکنون درآمدشان را از دست دادند.

یکی از بافندگان به ایرنا گفت: طی یک سال گذشته قیمت نخ چله از کیلوی ۲۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسید ، چله ابریشم از ۷۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت و قیمت یک کیلو پشم نیز از ۱۷ هزار تومان ، ۲۵ هزار شد و عملا قدرت خرید را از بانوان بافنده گرفت.

حدود ۲۰ بافنده زن در روستای کلنو در منازلشان دار نصب شده دارند و سال ها فعالیت می کردند ولی اکنون هم به خاطر گرانی مواد اولیه و هم کاهش فروش محصول با مشکل مواجه شده اند و درآمد ماهانه حدود ۲ میلیون تومانی خود را از دست داده اند.

نداشتن پوشش بیمه ای هم به عنوان مشکل خود یاد کردند مانند حوا نجار از بافندگان با سابقه فرش در روستای کشکسرای نوشهر که به خبرنگار ایرنا گفت : بر اساس اعلام بیمه تامین اجتماعی بافندگانی بیمه اشان تداوم خواهد داشت که روزانه چهار هزار گره فعالیت داشته باشند و به همین خاطر با اجرای آن بیمه خیلی از زنان بافنده قطع شده است.

با توجه به این که بیشتر زنان بافنده در کنار بافت فرش و تولید محصول ، مسئولیت خانه داری و تربیت فرزندان را نیز برعهده دارند ، عملا سقف در نظر گرفته شده برای فعالیت قالیبافی برایشان محقق نمی شود در نتیجه با مشکل بیمه مواجه شده اند.
فعالیت با حداقل سود

رئیس اتحادیه فرش نوشهر هم با اشاره به رکود حاکم در بازار فرش به خبرنگار ایرنا گفت: در چند سال اخیر با توجه به شرایط تحریم با کاهش فروش فرش مازندران مواجه بودیم که این وضعیت با شیوع کرونا در سال جاری تشدید شد.
@ettehad

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram