مقامات ترکیه باید اخراج محمد مساعد، روزنامه نگار ایرانی برنده جایزه CPJ در سال ۲۰۲۰ را متوقف کنند

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

واشنگتن دی سی ، 18 ژانویه 2021 –

کمیته حمایت از روزنامه نگاران از مقامات ترکیه می خواهد که بلافاصله اخراج محمد مساعد روزنامه نگار تحقیقی ایرانی به ایران را متوقف کنند.

مساعد در ماه نوامبر با جایزه بین المللی آزادی مطبوعات 2020 CPJ مفتخر شد. روز گذشته مساعد از طریق برنامه پیام رسانی با CPJ تماس گرفت و گفت که وی پس از عبور از ایران در ترکیه در شهر مرزی وان توسط پلیس مرزی ترکیه بازداشت شده است.

مساعد، که در ماه اوت توسط دادگاه ایران به اتهام “تبانی علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به چهار سال و ۹ ماه زندان محكوم شد، به CPJ گفت پس از احضار توسط مقامات برای اجرای حکم زندان در ظرف ۲ روز، از ایران فرار كرده است.

مساعد به CPJ گفت که پلیس ترکیه او را برای مداوا به بیمارستان Ozalp Devlet Hastanesi منتقل کرد و پلیس به او گفته است که به زودی وی را به مرزهای ایران تحویل می دهد.

شریف منصور ، هماهنگ کننده CPJ در خاورمیانه و آفریقای شمالی گفته است: “ما معتقدیم که محمد مساعد ترس واقعی از آزار و اذیت در صورت بازگشت به ایران دارد.”

“ما از مقامات ترکی می خواهیم که به تعهدات خود طبق قوانین بین المللی احترام بگذارند و از اخراج مساعد خودداری کنند و به هرگونه درخواست پناهندگی سیاسی که ممکن است مساعد داشته باشد رسیدگی کند و همچنین اطمینان حاصل شود که از حقوق مساعد طی مراحل قانونی حمایت می شود. ”

منبع: سایت کمیته محافظت از خبرنگاران

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram