تهدید علی خامنه‌ای به انتقام از رئیس جمهور پیشین امریکا دانالد ترامپ، و انتظار وی در ارتباط با رئیس جمهور جدید، جو بایدن؛ چه آینده ای در انتظار مردم ایران است؟- ناخدا محمد فارسی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

علی خامنه‌ای، رهبر رژیم اسلامی، با انتشار پیام تهدید آمیز خود دایر بر انتقام از قاتل قاسم سلیمانی در توئیت خود، کشور ایران را در رأس کشورهای تروریست پرور جهان قرارداد. حساب توئیتر خامنه‌ای هنگامی در روز ۳ بهمن ۱۳۹۹ بسته شد که خامنه‌ای چند روز قبل در توئیتی با صراحت گفت که از قاتل و آمران قتل سردار قاسم سلیمانی انتقام خواهند گرفت. اگر چه در این توئیت نامی از دونالد ترامپ برده نشده ولی خامنه‌ای تلویحاً به قتل آمر کشتن قاسم سلیمانی اشاره دارد که نشانه به طرف آقای ترامپ است، زیرا پس از واقعه قتل قاسم سلیمانی آقای ترامپ اعلام کرد که دستور قتل سلیمانی را خود صادر کرده است. تهدید خامنه‌ای همزمان با ورود رئیس جمهور جدید آمریکا، روز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹، به کاخ سفید بود. انتشار پیام تهدیدآمیز خامنه‌ای بیانگر آنست که خامنه‌ای بدنبال مذاکره با آمریکا نیست و برای او خونخواهی و انتقامجویی در اولویت است. پس از قتل قاسم سلیمانی سران رژیم اسلامی بطور مدام از خون خواهی قاسم سلیمانی سخن رانده اند، سران سپاهی بخصوص فرمانده سپاه سردار سلامی نیز همانند خامنه‌ای از خون خواهی سخن رانده، ولی تاکنون در این راستا اقدامی برعلیه شخصی انجام نداده اند. بنابراین، توئیت رهبر انقلاب نکته ای نیست که بتوان از آن بسادگی عبور کرد. به احتمال قوی آقای بایدن به آن واکنش نشان خواهد داد.

پایگاه اینترنتی خبرگزاری بی بی سی، جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹، در سرخط خبرهای خود نوشت، توئیتر حساب علی خامنه‌ای را برای همیشه مسدود کرد، زیرا خامنه‌ای در توئیت خود نوشت به آقای ترامپ صدمه خشونت بار وارد خواهد شد (۱). علیرغم اینکه خبرگزاری های جهانی پیرامون این خبر اظهارات متفاوتی را ارایه داده اند ولی توئیتر حسابی که خبر در آن منتشر شده را به خامنه‌ای مرتبط دانسته و بر آن تأکید دارد.

خبرگزاری رویترز دفاتر دوبی، جمعه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۹، هم توئیت خامنه‌ای را بازتاب داد (۲). خبرگزاری خبری منتشر کرد که وبسایت رهبر رژیم اسلامی ایران تصویری که شباهتی به ترامپ دارد را در زمین بازی گلف نشان میدهد که پهپادی در حال حمله به او می باشد. قابل توجه است که سردار قاسم سلیمانی هم توسط پهپاد آمریکایی کشته شد. همچنین لازم به یادآوری است که پس از قتل قاسم سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۰، رژیم در اقدام تلافی جویانه ای با موشک های بالیستیکی به پایگاه آمریکایی عین الاسد حمله کرد که تلفات جانی نداشت. پیرامون این حمله موشکی گفته شد که رژیم قبل از پرتاب موشکها کشور عراق را درجریان قرار داده بود تا به آمریکائیان خبردهند پرسنل خود را در مکانهای امنی مستقر کنند تا تلفات جانی بوجود نیاید! ترامپ تهدید کرده بود اگر عملیات تروریستی رژیم باعث تلفات جانی آمریکائی شود، آمریکا به ایران حمله نظامی خواهد کرد.

پس از تهدید خامنه‌ای در توئیتر، خبرگزاری رویترز از قول مایکل مکال نماینده جمهوری خواه در کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا به کابینه رئیس جمهور جدید آمریکا هشدار داده است که جو بایدن باید به این تهدید تروریستی خامنه‌ای که برعلیه رئیس جمهور پیشین آمریکا دونالد ترامپ است به سرعت و بطور اضطراری واکنش نشان دهد. پس از مسدود شدن حساب علی خامنه‌ای یکی از نزدیکان خامنه‌ای که نامش فاش نگردیده نیز به رویترز خبر داده هدف از توئیت خامنه‌ای هشدار به ترامپ قمارباز است که تصور نکند با خروج از کاخ سفید میتواند برود و راحت زندگی کند؛ این شخص تذکر داده است که رژیم انتقام قتل سردار سلیمانی را از ترامپ خواهد گرفت! وی گفته است، حالا که ترامپ در کاخ سفید نیست و نیروهای امنیتی از ترامپ حفاظت نمیکنند، انتقام از ترامپ برای رژیم آسان تر است. با توجه به این اظهارات میتوان گمانه زد توئیت خامنه‌ای تنها مصرف داخلی دارد و کوشش شده بر بی آبروئی و دروغگویی ها سرپوش گذارد.

باعث بسی تأسف است که سرنوشت مردم ایران به دست جنایتکارانی مانند علی خامنه‌ای رقم میخورد. از طرفی با ورود آقای بایدن به کاخ سفید بنظر میرسد وضعیت مردم ایران از این هم که هست بدتر هم شود. با انتخاب اعضاء کابینه آقای بایدن و سوابق سیاسی آنها نشان بر آن دارد که دولت جدید آمریکا بدنبال مذاکره با رژیم فاسد اسلامی ایران است، علارغم اعمال تروریستی رژیم درخاورمیانه و اکنون تهدید به قتل رئیس جمهور پیشین آمریکا. پوشیده نیست در صورت برداشته شدن تحریمهای آمریکا و آزاد شدن پول های بلوکه شده، رژیم فرصت پیدا خواهد کرد به اعمال تروریستی خود در خاورمیانه و بی ثباتی منطقه از طریق شبه نظامیان نیابتی ادامه دهد.

در مقابل تهدید خامنه‌ای، وزیر امورخارجه رژیم محمد جواد طریف، پس از تحلیف آقای جو بایدن، در مصاحبه در رسانه های بی شماری سخن از مصالحه و مذاکره به میان آورده است. محمد جواد ظریف در حال بازدید از باکو، پایتخت کشور آذربایجان است. برابر خبری در خبرگزاری فارس (۳) وی در بدو ورود به باکو، یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹، گفته است «خوشنودیم جمهوری آذربایجان سرزمین‌هایش را به دست آورد / آغوش باز ایران برای همسایگان خلیج فارس هم باز است». تناقض سخن در رژیم اسلامی نکته تازه ای نیست. بعلت تکثر کانون های قدرت در ایران، هر یک برای خود تصمیم میگیرد، ولی تصمیم های قابل اجرا و بخصوص تصمیمات امور خارجی رژیم در بیت رهبری اتخاد میشود و ارتباطی به دولت ندارد. بنابراین سخنان ظریف در این راستا بی محتوا و بی ارزش است. برابر با این خبرگزاری، ظریف گفته است پس از این بازدید در روزهای آینده به روسیه، ارمنستان، گرجستان و احتمالا آخر هفته به ترکیه نیز سفر خواهد کرد. ظریف اظهار داشته که علت مسافرت وی به کشورهای شمال غرب کشور، بحث و تبادل نظر پیرامون همکاری‌های منطقه‌ای است. او همکاری رژیم در منطقه را پر اهمیت دانسته ، در حالی که پس از جنگ آذربایحان با ارمنستان بر سر منطقه کوهستانی قره باغ، علارغم بهدر رفتن منافع اقتصادی ایران در شمال غرب کشور، رژیم را حتی به مذاکرات صلح هم دعوت نکردند. برابر با تحلیل های بسیاری، در نتیجه جنگ بین کشور آذربایحان و ارمنستان، کشورایران از منافع اقتصادی بسیاری محروم گردیده است.

در بستر نظامی هم سردار یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران در گفتگویی شکست ترامپ را در مقابل مقاومت رژیم ارزیابی کرده و آن را نشانگر افول آمریکا و شکست لیبرال دموکراسی غربی دانسته است. جوانی به گفته خامنه‌ای که «نه مذاکره می‌کنیم و نه جنگ خواهد شد» رجوع میدهد که ترامپ را ذلیلانه از کاخ سفید بیرون راندند و نظریه «نه جنگ نه مذاکره» هم ثابت شده است. بدین معنی که رژیم احتمالاً باوجود بایدن در کاخ سفید عجله ای برای مذاکره ای نخواهد داشت. وی افزوده است:‌«بین اهداف جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در قبال ایران، هیچ تفاوتی وجود ندارد و هر دو حزب دشمن جمهوری اسلامی و ملت ایران بوده و به دنبال براندازی رژیم در ایران هستند».

بنابراین، با تغییر رئیس جمهوری در آمریکا و کابینه ای جدید، و با توجه به ساختار و مهره های اصلی کابینه که در راستای سیاست خارجی اوباما انتخاب شده اند که خود میتواند بیانگر علاقمندی دولت جدید برای مذاکره با رژیم اسلامی باشد، نمیتوان امیدی به مذاکرات زودرس بین آمریکا و رژیم داشت.

ناخدا محمد فارسی

۶ بهمن ۱۳۹۹

Iran’s supreme leader makes online threats to attack golfing Trump – BBC News (۱)

Top Iran leader posts Trump-like image with drone, vows revenge | Reuters (۲)

خبرگزاری فارس (farsnews.ir)(۳)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram