یک تحقیق بین‌المللی: آموزش ریاضی و علوم در میان دانش‌آموزان ابتدایی ایران اوضاع فاجعه‌باری دارد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

نگاهی به وضع بد دانش‌آموزان کلاس چهارم ‌ابتدایی در ایران نسبت‌به همین کشورهای دور و نزدیک.

وضع ایران در آموزش و یادگیری ریاضی و علوم
ایران در میان ۵۸کشور شرکت‌کننده در آموزش ریاضی جایگاه پنجاهم و در علوم چهل‌وهشتم، و در میان ۱۲ کشور همسایه، به‌ترتیب نهم و هشتم است.

وضع کشور در ۲۴سال گذشته، یعنی از زمان آغاز این پژوهش، در هردو رشته پیش‌رفتی نداشته و ۶۰درصد دانش‌آموزان ایرانی پایه چهارم حتی نتوانسته‌اند به نقطه متوسط معیار بین­‌المللی در آموزش ریاضی‌ و علوم برسند- البته وضع پسران در کل، کمی از دختران بهتر است.

کشورهای سنگاپور، هنگ‌کنگ، کره جنوبی، تایوان، ژاپن و روسیه در آموزش و یادگیری ریاضیات و علوم پایه چهارم کشورهای اول‌اند. در میان همسایگان، هم اوضاع روسیه، ترکیه، آذربایجان و قزاقستان از همه بهتر است.

عوامل تاثیرگذار بر یادگیری دانش‌آموز در خانه، مدرسه و کلاس؛
۲۰ درصد دانش‌آموزان ایرانی گفته‌اند تقریباً هر روز با خستگی و گرسنگی به مدرسه می‌روند که می‌تواند از استراحت و تغذیه ناکافی ناشی شده‌ باشد.

هفت درصد دانش‌آموزان هر هفته و ۳۲درصد اعلام کرده‌اند تقریباً هر ماه با قلدری و زورگویی در مدرسه روبه‌رو شده‌اند.؛

۲۵‌درصد دانش‌آموزان دسترسی کم، و پنج ‌درصد دسترسی زیاد به منابع یادگیری در خانه دارند؛ از این منظر، دانش‌آموزان ایرانی پایه چهارم در میان ۱۲کشور همسایه، یازدهم‌اند.

تعداد کتاب، داشتن اینترنت و اتاق شخصی، وضع تحصیلات و اشتغال والدین، معیارهای دسترسی به منابع یادگیری در خانه بوده.

پاکستان، کویت، عربستان، عمان، قطر، بحرین، امارات، ارمنستان، قزاقستان، آذربایجان، ترکیه و روسیه، ۱۲ همسایه ایران‌اند که در ارزیابی اوضاع دانش‌آموزان پایه چهارم بوده‌اند.

آزمون تیمز (TIMSS) با هدف تهیه اطلاعات مقایسه‌ای و ارزیابی عملکرد و سیاست‌های کشورها برای پیشرفت در آموزش و یادگیری ریاضیات و علوم در پایه‌های چهارم و هشتم از سال ۱۹۹۵(۱۳۷۴) هر چهارسال اجرا می‌شود.

نتیجه‌های ارزیابی این آزمون در سال ۲۰۱۹ به‌تازگی منتشر شده است.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram