تصمیم‌گیری درباره نوع نظام سیاسی و حدود تمرکز آن در آینده ایران تنها و تنها حق مردم ایران است

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

حسن شریعتمداری، دبیر کل شورای مدیریت گذار در نشست مهستان یکشنبه ۲۷ بهمن سکولار دمکراسی پیرامون معنای حکومت غیر متمرکز سخنرانی کرد. در این سخنرانی آقای شریعتمداری توضیحات کاملی در مورد معنای حکومت غیر متمرکز از نظر شورای مدیریت گذار ارائه کرد، از جمله:

تصمیم‌گیری درباره نوع نظام سیاسی و حدود تمرکز آن در آینده ایران تنها و تنها حق مردم ایران است. این مردم هستند که به واسطه یک انتخابات آزاد و عادلانه با نظارت‌های بین‌المللی یک مجلس موسسان را انتخاب خواهند کرد و این مجلس موسسان خواهد بود که تعیین‌کننده آینده ایران است. آنچه که در اسناد شورا آمده عدم تمرکز بدون حدود و ثغور است. تعیین حدود و ثغور بین افراد شورا آزادانه انجام می‌گیرد. در بین افراد شورا فدرالیسم و مخالف فدرالیسم و میانه‌رو وجود دارد و آینه‌ای از جامعه ایران را با تمام تضاد‌های موجود نشان می‌دهد. من فکر می‌کنم در آینده ایران نیز همین راه‌حل متعادلی که در شورا داریم گزینه انتخابی مردم خواهد بود.

عدم تمرکز چیست؟ عدم تمرکز به بخش یا بخش‌هایی از وظایف یا اختیارات حکومت مرکزی که به مقامات یا موسسات دولتی و یا محلی و یا بخش خصوصی واگذار می‌شود اطلاق می‌شود. این واگذاری به منظور بهبود ارائه سرویس‌ها و خدماتی که به جامعه داده می‌شود، پیاده کردن بهتر وظایف دولت، نزدیکی بیشتر با مردم، جلب مشارکت مردم و رفع تبعیض ها است.

حال سوال این است که آیا پیاده کردن چنین خواسته‌هایی در جمهوری اسلامی ممکن می‌باشد؟ در جمهوری اسلامی اصولا دولتی که بتواند وظایف خودش را انجام دهد تشکیل نشده. از طرفی رییس جمهور می‌گوید من یک پادوی تشکیلاتی برای ولایت فقیه هستم و از طرف دیگر وزیر خارجه می‌گوید سیاست خارجی ایران در جای دیگر تعیین می‌شود و ما فقط هماهنگ‌کننده هستیم. مجلس نیز می‌گوید ما در فرمان ولی فقیه هستیم.

بنابراین جمهوری اسلامی از تعدد مراکز قدرتی تشکیل شده که هیچ‌کدام وظایف خود را طبق همان قانون اساسی معیوب ولی فقیه نیز انجام نمی‌دهند و کشور بر اساس تشکیلات مافیایی قدرت اداره می‌شود. در دولت جمهوری اسلامی عده‌ای نشسته‌اند و ثروت مملکت را هرکدام به طرفی می‌کشند و یک هیولایی به اسم ولی فقیه را علم کردند تا از منافع‌شان دفاع کند. بنابراین تفویض اختیار به مردم و کسی که از خودشان نباشد در این حکومت عملی نیست و ما برای عملی کردن پروژه‌های دموکراسی‌خواهانه باید از جمهوری اسلامی عبور کنیم.

مشروح این سخنرانی را در اینجا ملاحظه کنید:‌

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram