آیا جنگی در آینده روی می دهد؟… خوانشی در صحنۀ رویارویی بین اسرائیل و ایران

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

سایت تلویزیون آر. تي RT عربی – 28 كانون الثاني (يناير) 2021:

گزارشگر از قاهره: ناصر حاتم

ترجمه: علی حسین نژاد

کارشناس و پژوهشگر مصری در امور ایران دکتر «فکری سلیم»، در گفتگویی اختصاصی به تلویزیون RT گفت که تهدیدات متقابل اسرائیل و ایران چیزی جز برگهای فشار بین دو کشور نیست. وی تأکید کرد که وضعیت به یک جنگ همه جانبه نخواهد کشید.

وی خاطر نشان ساخت که: «پیگیری کنندۀ روابط پنهان بین ایران و اسرائیل از زمان انقلاب ۱۹۷۹ و حمایت نهادهای حقوق بشری آمریکا – بویژه مؤسسۀ کارتر برای دفاع از حقوق بشر – از این انقلاب و سرنگون کردن شاه ایران، و خرید اسلحه توسط ایران از اسرائیل در زمان جنگ عراق و ایران که به «ایران گیت» معروف شد و همکاری و هماهنگی بین ایران و آمریکا در افغانستان و عراق، در می یابد که چنین تهدیدات متقابلی چیزی جز برگهای فشاری برای کسب عملی منافع و دستاوردهایی به دنبال درگیری جاری در منطقۀ عربی مثلا وضعیت سوریه، نیستند.

این پژوهشگر گفت که «شاید سخن گفتن از شروط جدید دولت آمریکا برای بازگشت به برجام و از جمله بررسی برنامۀ موشکهای بالستیک و عدم دخالت ایران در امور داخلی کشورهای مجاور برای بی ثبات کردن آنها، نکتۀ اساسی برای بیان علت این اتهامات متقابل باشد».

دکتر فکری سلیم در مورد اظهارات اسرائیلی ها مبنی بر “اشتباه” دانستن بازگشت واشنگتن به برجام گفت که قضیه چیزی جز استفاده به عنوان یک برگ فشار روی ایرانیان برای پذیرفتن مواردی که در مذاکره سر مواد جدید بازگشت به برجام مطرح خواهند شد، نیست؛ ولی ایرانیان این را درک می کنند و در نتیجه، اظهارات ایرانیان دست پیش گرفتن و انداختن توپ در زمین آمریکا می باشد؛ زیرا آنها می گویند که آمریکایی ها اگر می خواهند ایران به برجام برگردد نباید هیچ شرطی را برای ایران تحمیل کنند، بلکه آنها درصد غنی سازی اورانیوم را به بیست درصد افزایش داده و تهدید به افزایش این درصد هم کرده اند و مذاکره بر سر برنامۀ موشکی ایران را هم رد کرده و اسرائیل را به تلاش برای سرنگون کردن رژیم حاکم بر ایران متهم کرده اند.

وی ادامه داد: «در نتیجه، اکنون باید گفت که نه اسرائیل ایران را ویران خواهد کرد و نه ایران اسرائیل را از بین خواهد برد، بلکه اینها تهدیداتی تکراری هستند که چهل سال است ادامه دارد، و هیچیک از دو طرف نمی توانند به طور گسترده و همه جانبه و مستقیم علیه دیگری دست به عملیات نظامی بزند، مگر اینکه حملۀ الکترونیکی بر سایتهای هسته ای ایران برای جلوگیری از پیشرفت برنامۀ هسته ای ایران یا یک ضربۀ ناگهانی بر سایتهای ایران یا به صورت هدف قراردادن شخصیتهای مهم رژیم ایران یا حمایت از چنین عملیاتی در زمان مناسب باشد. در نتیجه می توان گفت که پاسخ ایران بالا بردن روند عملیات تروریستی در چند کشور عربی از طریق افراد یا پهپادهایی برای تشدید تشنج و ضربه زدن به منافع آمریکا این حامی اصلی اسرائیل، خواهد بود.

این کارشناس مصری امور ایران (دکتر فکری سلیم) در پایان این گفتگوی اختصاصی خود به شبکه ار. تی RT گفت که: «گزینۀ جنگ به معنی همه جانبه و فراگیر بعید است، مگر، آنهایی که رؤیای بی ثبات کردن باقی ماندۀ کشورهای منطقه و تشدید تروریسم در آنجا را در سر می پرورانند بخواهند به  این رؤیایشان جامۀ واقعیت بپوشانند».

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»