مهران براتی: بازگشت امریکا به برجام و پاسخ مثبت به خواسته های حداقلی جمهوری اسلامی، منوط به گزارش آقای رافائل گروسی به شورای حکام است

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

به گزارش برنامه چشم انداز بامدادی یکشنبه ۳ اسفند ١٣٩٩ (۲۱ فوریه ٢٠٢١):

سفر رافائل گروسی به تهران در حالی صورت میگیرد که در آستانه ضرب الاجل ایران به آمریکا برای رفع تحریمها، تلاشهای دیپلماتیک برای احیای برجام بالا گرفته است.

ایران به آمریکا تا پنجم اسفند مهلت داده که همه تحریمها علیه خود را رفع کند و تصریح کرده در غیر اینصورت اجرای پروتکل الحاقی و بازرسی‌های سرزده بازرسان سازمان انرژی اتمی به مراکز هسته‌ای متوقف خواهد شد.

در مورد سفر آقای گروسی به تهران، برنامه چشم انداز بامدادی رادیو بی بی سی گفتگویی با دکتر مهران براتی دبیر امور بین الملل شورای مدیریت گذار داشت.

دکتر مهران براتی می گوید: «نتیجه گفتگوی آقای گروسی با مقامات جمهوری اسلامی روشن میکند که ایشان در گزارشی که قرار است اول هفته آینده به شورای حکام بدهد، چه بنویسد. اگر نتیجه این مذاکره این طور نباشد که جمهوری اسلامی تهدید کرده است که می خواهد از انجام تعهد عملی به پروتکل الحاقی صرف نظر کند، و (به عبارت دیگر) اگر این تهدید را عملی نکند؛ آنگاه آقای گروسی دنبال فرمولی خواهد رفت که چهره جمهوری اسلامی حفظ شود و آژانس نیز بتواند گزارش به شورای حکام بدهد که نتیجه بدی برای جمهوری اسلامی نداشته باشد.

در این صورت راه حل آژانس می تواند این باشد که بطور مثال جمهوری اسلامی مدتی برای یک ماه، شش هفته و یا حداکثر دو ماه همچنان به تعهد عملی خود به انجام پروتکل الحاقی پایبند بماند. اما اگر جمهوری اسلامی در این مدت نتیجه دلخواه خود را نگرفت، آنگاه از پروتکل الحاقی بطور کامل خارج می شود. این راه برای آژانش نیز قابل قبول است و آقای گروسی می تواند با راه بیاد.

اما آقای براتی معتقد است که آقای بایدن در ظرف سه ماه آینده نمی تواند خواسته های حداقلی جمهوری اسلامی را، از جمله امکان فروش نفت و دستیابی به منابع مالی خود، عملی کند. بویژه که دستیابی به منابع مالی بعلت عدم تصویب قانون پول شویی توسط جمهوری اسلامی همچنان با موانع بسیاری روبرو است.

مشکل دیگر از نظر آقای براتی تولید اورانیوم فلزی است، که اگرچه مقدار آن بسیار آن کم است (۳ گرم)، اما اگر آژانس گزارش دهد که اینها همچنان به فعالیت های خود در زیر زمین ادامه می دهند، آنگاه حتی برای آقای بایدن نیز امکان پذیر نیست که در ظرف سه ماه آینده به این خواسته های جمهوری اسلامی پاسخ مثبت دهد و به برجام بازگردد.

در انتهای این گفتگو دکتر مهران براتی اضافه کرد: پروتکل الحاقی باید در مجلس تصویب می شد که البته روحانی نتوانست آنرا به به تصویب مجلس برساند. به همین علت پروتکل الحاقی فقط یک لایحه دولتی است که مجلس آنرا قبول ندارد. بنابراین ممکن است راه حل این باشد که روحانی با مجلس مذاکره کند و از مجلس وقت بگیرد، تا همچنان در پروتکل الحاقی باقی بمانند. راه حلی که برای آقای گروسی هم می تواند قابل قبول باشد.

مشروح این گفتگو را در اینجا ملاحظه کنید

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram