مهران براتی: برگشت آقای بایدن به برجام سال ۲۰۱۵ تقریبا ناممکن است

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

مهران براتی، کارشناس امور بین‌الملل شورای مدیریت گذار:‌ نه جمهوری اسلامی و نه ایالات متحده آمریکا هیچ‌کدام بر این نظر نیستند که در سه ماه آینده اتفاقی می‌افتد و توافقی حاصل می‌شود. سه ماه آینده نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری ایران است و کسی در این زمان سیاست‌گذاری با نتایج درازمدت نمی‌کند. بنابراین آمریکا منتظر این خواهد بود که نتایج انتخابات و سیاست‌گذاری را ببیند و روی انتخابات برنامه‌ریزی جدیدی بکند.

در این شرایط اصلا دولت روحانی و تصمیمات آن مطرح نیست و آمریکا در آن موقع با یک واقع‌بینی جدیدی نسبت به نظام سیاسی ایران برخورد خواهد کرد. دولت آقای بایدن اصلا امکان این را ندارد که علی‌رغم قانون کاتسا که در سال ۲۰۱۷ و در رابطه با مبارزه علیه تروریسم سپاه پاسداران و اقدامات نظامی متعارف و غیر متعارف سپاه و موشک‌های بالستیک تصویب شده است رفتار کند. او باید به کنگره آمریکا در رابطه با چرایی براشتن تحریم‌ها پاسخ‌گو باشد.

امکان بسیار کمی برای آقای بایدن وجود دارد که بتواند به برجام سال ۲۰۱۵ برگردد. این مسئله تقریبا ناممکن است اما مسئله دیگری در منطقه به‌ویژه در رابطه با افغانستان وجود دارد که امکاناتی را برای جمهوری اسلامی برای این‌که آمریکا گام‌هایی در زمینه احتیاجات جمهوری اسلامی بردارد به وجود خواهد آمد.

آقای بایدن تصمیم دارد به هر شکل ممکن مسئله افغانستان را به پایان برساند. برای این منظور دو طرف ایران و پاکستان می‌توانند کمک بسیاری کنند. در مورد پاکستان شاهد این بودیم که دولت این کشور کوشش بسیاری کرده تا دولت ائتلافی از طالبان و دولت‌های پیشین به وجود آورد اما این امر تا به حال انجام نشده. از طرف دیگر سران طالبان مرتب به ایران رفت‌و‌آمد دارند و با سران جمهوری اسلامی گفت‌و‌گو می‌کنند. آمریکا در این فکر است که اگر بتواند راهی میان پاکستان و جمهوری اسلامی در رابطه با اقدامات طالبان به وجود آورد و به جنگ و خونریزی در افغانستان پایان دهد.

مشروح این گفتگو را در اینجا ملاحظه کنید:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram