بیانیه جمعی از فعالان جنبش زنان ایران در محکومیت تایید احکام زندان برای نجمه واحدی و هدی عمید

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

ما گروهی از فعالان جنبش زنان ایران، احکام صادر و تایید شده برای نجمه واحدی و هدی عمید را به‌شدت محکوم کرده و از مقامات قضایی جمهوری اسلامی می‌خواهیم از این رفتار زن‌ستیزانه دست بردارند و نمک روی زخم زنان نباشند.

متن بیانیه:

متاسفانه با خبر شدیم که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران، احکام ناعادلانه هشت و هفت سال زندان که پیشتر قاضی صلواتی علیه «هدی عمید» و «نجمه واحدی» صادر کرده بود را عینا و بدون اجازه ورود وکلای ایشان به جلسه، تایید کرده است. در همین راستا لازم می‌دانیم ضمن اعلام محکومیت این احکام و اعلام همبستگی خود با خواهران‌مان هدی و نجمه، چند نکته را برای مردم ایران یادآور شویم:

۱-  نجمه واحدی، جامعه‌شناس و فعال زنان و هدی عمید، وکیل دادگستری هر دو در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی  به برگزاری کارگاه‌هایی برای آگاهی رسانی به زنان برای ازدواج برابر پرداخته بودند. هدف این دو فعال زنان یادآوری حقوق ناچیز زنان در قانون و کمک به آنان برای استفاده از ظرفیت‌های بسیار کوچک قوانین مدنی و خانواده برای داشتن زندگی مستقل‌تر و کم‌‌تنش‌تر بوده است.

۲- قاضی صلواتی، فردی که حکم بدوی علیه هدی و نجمه را صادر کرده، در جریان سرکوب‌ و کشتار شهروندان کرد در دهه ۶۰، سرکوب فعالان مدنی و سیاسی در دهه ۸۰ و اعدام شهروندان نقش کلیدی داشته است. او که به «قاضی مرگ» معروف است، به‌عنوان یک قاضی وابسته به دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی و از ناقضان حقوق‌بشر در ایران شناخته می‌شود. چنین فردی صلاحیت جایگاه قضاوت را ندارد و حکم صادر شده از سوی او بدون شک خالی از قصد و غرض سیاسی و سرکوب‌گرانه نیست.

۳- در سال‌های اخیر فشارهای دستگاه‌های امنیتی بسیاری از فعالان زنان را مجبور به ترک کشور کرده است. نجمه و هدی از معدود فعالانی هستند که هنوز در ایران زندگی می‌کنند و از نزدیک با زنان ایرانی در ارتباط هستند. در حالی‌که اقتصاد ایران بیشتر از هر روزگار دیگری تضعیف شده، زنان فقیرتر شده و به‌خاطر شیوع ویروس کرونا و در خانه‌ماندن‌های اجباری، بیشتر از همیشه تحت خشونت خانگی، انجام کار بی دستمزد و اجباری و کار خانگی هستند، صدور احکام سنگین برای فعالانی که پشت و پناه بسیاری از زنان بودند، چیزی جز دشمنی آشکار با زنان ایران نیست.

ما گروهی از فعالان جنبش زنان ایران، احکام صادر و تایید شده برای نجمه واحدی و هدی عمید را به‌شدت محکوم کرده و از مقامات قضایی جمهوری اسلامی می‌خواهیم از این رفتار زن‌ستیزانه دست بردارند و نمک روی زخم زنان نباشند. ما خواهان توقف این احکام ناعادلانه و تبرئه کامل هدی و نجمه هستیم. جای زنان و فعالان زن زندان نیست، بلکه جای دشمنان زنان و حامیان نابرابری و ستم علیه زنان زندان است.

امضاکنندگان: فعالان جنبش زنان و حامیان

۱. آریا بقراطی

۲. آزاده دواچی

۳. آسیه امینی

۴. اکرم خاتم

۵. امید بقراطی

۶. آینده آزاد

۷. پانته‌آ نیلچیان

۸. پرستو فاطمی

۹. پرستو فروهر

۱۰. پروین ملک

۱۱. ترانه روستا

۱۲. توران ناظمی

۱۳. ثریا حسین‌پور طوسی

۱۴. جواد متولی

۱۵. حسن نایب هاشم

۱۶. حسین خرمی

۱۷. حمید بی‌آزار

۱۸. خدیجه مقدم

۱۹. رحیم قیومی

۲۰. رضوان مقدم

۲۱. رقیه رضائی

۲۲. روجا کیا

۲۳. روحی شفیعی

۲۴. زینب پیغمبرزاده

۲۵. سمانه سوادی

۲۶. سمیه رستم‌پور

۲۷. سمیه رشیدی

۲۸. شهلا انتصاری

۲۹. صبرا رضایی

۳۰. صبری نجفی

۳۱. فاطمه رضایی

۳۲. فاطمه کریمی

۳۳. فاطمه مسجدی

۳۴. فرخ بقراطی

۳۵. فرخنده جعفری

۳۶. فرشته آبادی

۳۷. فریبا بقراطی

۳۸. محبوبه لیاقت

۳۹. محمد نیلچیان

۴۰. مریم اهری

۴۱. مریم دهکردی

۴۲. مریم مرادی

۴۳. منصوره شجاعی

۴۴. منیره کاظمی

۴۵. مهری جعفری

۴۶. مهشید پگاهی

۴۷. مهناز پراکند

۴۸. مینا خانی

۴۹. نادیا ذابحی

۵۰. الناز کوتی

۵۱. ناهید توسلی

۵۲. ناهید حسینی

۵۳. نسترن بزازی

۵۴. نسرین افضلی

۵۵. نسرین نخشب

۵۶. نسیم روشنایی

۵۷. نسیم سرابندی

۵۸. نعیمه دوستدار

۵۹. نیره توحیدی

۶۰. هلن منشی زاده

۶۱. یاسمن خالقیان

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»