«رهبر فرزانه ای» که سخنانش دیگر حجت و حکم حکومتی نیست

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

اعلام رسمی آمادگی برای آغاز مذاکرات غیر رسمی، با وجودیکه مذاکرات غیر رسمی در سطوح پایین تری و در بسیاری مواقع با امریکا جریان داشته است، و با وجود اعلام آشکار و صریح علی خامنه ای که ابتدا همه تحریم ها باید برداشته شوند و سپس راستی آزمایی گردند و بعد جمهوری اسلامی آماده مذاکره است، نشانه آشکاری است از دو تحول قابل توجه.

 

حمید آقایی

پس از سفر رئیس آژانش بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، به تهران و انتقاد آژانس از عدم شفافیت جمهوری اسلامی و از جمله در رابطه با یافته شدن ذرات اورانیوم در سه محلی که جمهوری اسلامی از دید بازرسان آژانس پنهان نگاه داشته بود، و بدنبال اقدامات تحریک آمیز جمهوری اسلامی در منطقه، سه کشور اروپایی عضو برجام قطعنامه ای جهت توبیخ جمهوری اسلامی آماده و تنظیم کردند. این قطعنامه قرار بود در نشست شورای حکام مطرح گردد.

اما قبل از آغاز رسمی جلسه شورای حکام، سه کشور اروپایی امضاکننده برجام با اشاره به تفاهم ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند که صدور قطعنامه علیه ایران را متوقف می کنند. در حالی که دولت جمهوری اسلامی، پیرو مصوبه مجلس شورای اسلامی اعلام، کرده بود که از پنجم اسفند سال جاری از پروتکل الحاقی خارج می شود و در مقابل رئیس آژانس بین المللی اتمی نیز از عدم شفافیت جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده بود.

پس از صرف نظر کردن سه کشور اروپایی از ارائه قطعنامه محکومیت جمهوری اسلامی به شورای حکام، بیانیه ای از سوی این سه کشور در توجیه امتناع از فرستادن این قطعنامه صادر شد. در این بیانیه از «نقض ادامه دار تعهدات هسته‌ای ایران در ماه‌های اخیر به خصوص گام‌های تنش‌آمیز برداشته‌شده از سوی این کشور از تاریخ نوامبر ۲۰۲۰» ابراز نگرانی شده بود.

همچنین در این بیانیه به «اعلامیه ایران مبنی بر اینکه دیگر اجازه اجرای ترتیبات نظارتی مرتبط با برجام را نخواهد داد و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد» اشاره شده و «این اقدام اطمینان یافتن از صلح‌آمیز ماندن فعالیت‌های ایران را برای جامعه بین‌المللی دشوارتر خواهد کرد».

امتناع سه کشور اروپایی عضو برجام از ارسال قطعنامه محکومیت جمهوری اسلامی به شورای حکام در زمانی که جمهوری اسلامی در عرصه منطقه به تهدید و عملیات ایذایی خود ادامه می داد و رسما اعلام کرده بود که از پروتکل الحاقی خارج می شود و نیز ابراز نگرانی شدید آژانس بین المللی انرژی اتمی و اروپاییان، برای ناظران بسیار عجیب و غیر مترقبه بنظر آمد.

پس از اعلام خبر صرف نظر کردن اروپاییان از فرستادن قطعنامه محکومیت به شورای حکام در اخبار و گزارشات آمد که جمهوری اسلامی نشانه های امیدوار کننده ای برای آغاز مذاکرات غیر رسمی از خود نشان داده است.

به گزارش رویترز یک منبع دیپلماتیک در فرانسه روز پنجشنبه ۱۴ اسفندماه گفته است: «ایران طی روزهای اخیر نشانه‌های امیدوارکننده‌ای در زمینه دیپلماسی هسته‌ای و احیای مذاکرات غیررسمی در این ارتباط نشان داده است.»‌ در این گزارش آمده بود: «امور در حال حرکت در مسیر درست هستند و ما نشانه‌های مثبتی این هفته و به خصوص در روزهای اخیر دریافت کرده‌ایم.»

بلافاصله پس از انتشار خبر مبنی بر ابراز آمادگی جمهوری اسلامی برای آغاز مذاکرات غیر رسمی، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت در مصاحبه‌ای با روزنامه فایننشال تایمز می گوید: «اگر غرب «سیگنال‌های روشنی» بفرستد و برای نمونه اعلام کند که تحریم‌های آمریکا ظرف یک سال برچیده خواهد شد، ایران آماده بازگشت به مذاکرات است.»

اگرچه اعلام این نظر با واکنش توئیتری جواد ظریف که نظر محسن رضایی نظر دولت نیست، روبرو شد اما یک واقعیت را بخوبی آشکار می کند که اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای آغاز مذاکرات غیر رسمی در درجه اول مربوط به کشورهای اروپایی نمی شود، بلکه اعلام آمادگی رژیم برای مذاکرات غیر رسمی با آمریکا را منظور دارد.

اعلام رسمی این آمادگی، با وجودیکه مذاکرات غیر رسمی در سطوح پایین تری و در بسیاری مواقع با امریکا جریان داشته است، و با وجود اعلام آشکار و صریح علی خامنه ای که ابتدا همه تحریم ها باید برداشته شوند و سپس راستی آزمایی گردند و بعد جمهوری اسلامی آماده مذاکره است، نشانه آشکاری است از دو تحول قابل توجه:

۱- عقب نشینی جمهوری اسلامی از مواضع قبلی خود که تا قبل از برداشته شدن تحریم ها مذاکره نخواهد کرد.

۲- زیر پا گذاشتن فرمان و حکم خامنه ای که ابتدا باید همه تحریم ها برداشته شوند، از طرف مقامات درجه اول جمهوری اسلامی.

با اعلام این نظر از سوی محسن رضایی که ما آماده مذاکره هستیم اگر آمریکا قول دهد که پس از یک سال تحریم ها را بردارد، این دو تحول بطور ناخواسته لو می رود. اعلام بسیار بی موقع و نابخردانه ای که سریعا واکنش ظریف را برانگیخت که قرار نبود اینطور عقب نشینی و زیر پا گذاشتن حکم رهبری را لو بدهیم!

 

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram