نئولیبرالیسم در بخش های عظیمی از سیاره ما تنها فلاکت می آفریند، مجید ناصری

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

سازمان ملل در گزارش جدیدی که روز پنجشنبه ۱۴ اسفند منتشر شد تخمین زد که حدود ۱۷ درصد از تولیدات مواد غذایی در سراسر جهان، معادل یک میلیارد تن در سال، به هدر می‌رود.

 

مجید ناصری

گزارش روز پنجشنبه ۳ مارس برابر با ۱۴ اسفند سازمان ملل مجددا بر حاکمیت سیستمی ظالمانه بر جهان صحه گذاشت. و اعلام کرد که سالانه یک میلیارد تن مواد غذایی از بین می رود. قبل از آن “اکسفام نویب” در ۲۱ ژانویه امسال آماری را منتشر کرده و اعلام کرده بود که شش ماه پس از وقوع پاندومی کرونا در جهان، نیم میلیارد از جمعیت جهان به ورطه فقر سقوط کرده اند و این در حالی هست که تعدادی از شرکت های فراملیتی بزرگترین برندگان گسترش این پاندومی بوده اند. آکسفام نویب در گزارش خود گفته است که در اثر گسترش بیماری کرونا در جهان، سود ۳۲ تا از بزرگترین شرکت های فراملیتی نسبت به سال قبل از گسترش پاندومی ۱۰۹ میلیارد افزایش یافته است.

قبلا هم از طریق سازمان های تابع سازمان ملل، مانند «Save the Children» تصویر تکان دهنده ای از وضعیت زندگی بیش از نیمی از دختران و پسران خردسال در جهان ارائه داده شده و اعلام شده بود که بیش از ۱.۲ میلیارد طفل در دنیا در شرایط بدی به سر می برند. این کودکان از گرسنگی رنج می برند و در معرض تبعیض و خشونت قرار دارند.

گزارش ۱۴ اسفند ۲۰۲۱ سازمان ملل مجددا قلب هر کسی که اندکی احساس نوع دوستی دارد را به درد می آورد و بر بی رحمی سیستمی که بر سیاره ما حاکم شده صحه می گذارد و ثابت می کند که سیستمی که بر سیاره ما حاکم شده و سلطه خود را بر منابع اقتصادی سیاره ما گسترانده است، به شدت ضد انسانی، ضد بشری و ظالمانه هست. این سیستم که نئولیبرالیسم نام دارد، حاضر است برای سود ۲ درصد از ساکنان روی زمین ، منابع و نعمت هایی که امکانات محیط زیستی نادر سیاره ما برای ساکنانش در بطن خود دارد را نابود کند. این سیستم ضد بشری حاضر هست ثروت های عظیمی که از استخراج منابع طبیعی حاصل می شود را تبدیل به سلاح های مخرب نموده و آنها را بر سر ساکنانش بریزد.

این سیستم ضد بشری حاضر ۱ست که برای افزایش سود، جنگهای ویران کننده را راه بیندازد و میلیون ها نفر را به کشتن دهد تا بتواند سلاح های تولید شده را بفروشد. این سیستم ضد بشری با استنادات مسلمی که خانم نئوامی کلین در کتابی گرانبار به نام “دکترین شوک” یادداشت کرده است حاضر ۱ست فاجعه های طبیعی همچون سیل، زلزله، بیماری های واگیر، پاندمی بوجود آورد تا در هنگامه ای که مردم درگیر با فلاکت و سیه روزی با این فجایع طبیعی هستند ، پروژه هایش را پیش ببرد.

این سیستم ضد بشری حاضر است که برای سود ده ها کارتل و میلیاردر جهانخوار، صد ها میلیون تن از مواد غذایی را به دریا بریزد و یا نابود کند و این در حالی هست که سازمان بین المللی «سیف د چیلدرن- safe the childeren» اعلام کرده که گرسنگی شدید در مناطق بحرانی تقریبا ۶۰۰ هزار کودک را تهدید می کند. سازمان های حقوق کودکان در روز جهانی کودک در برلین گفتند در جهان هر دقیقه یک کودک را خطر مرگ تهدید می نماید.

سازمان ملل در گزارش جدیدی که روز پنجشنبه ۱۴ اسفند منتشر شد تخمین زد که حدود ۱۷ درصد از تولیدات مواد غذایی در سراسر جهان، معادل یک میلیارد تن در سال، به هدر می‌رود. این حجم از مواد غذایی که به هدر می‌رود در مقایسه با برآوردهای قبلی بیشتر است ولی مقایسه آن با ارقام قبلی به دلیل روش متفاوتی که در پژوهش جدید به کار برده شده دشوار است.

گزارش سازمان ملل تخمین می‌زند که حدود ۶۱ درصد از هدر رفتن مواد غذایی در خانه‌ها، حدود ۲۶ درصد در رستوران‌ها و حدود ۱۳ درصد در فروشگاه‌ها روی می‌دهد. يکی از اهداف اين گزارش يافتن روش‌های جديد برای جلوگيری از هدر رفتن مواد غذايی در منازل و در محل تولید و قبل از عرضه آن به مشتریان است.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»