توهم اقتصاد مقاومتی و عواقب خطرناک آن برای ایرانیان!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

فارین افرز:پس از تأیید انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده در ژانویه ، واحد پول ایران در برابر دلار ۲۰ درصد تقویت شد . بسیاری از ایرانیان امیدوار بودند که پیروزی بایدن به معنای بازگشت به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ و خاتمه سیاست فشار حداکثری باشد. سیاستی که به همراه بحران اقتصادی جهانی ناشی از کرونا  زندگی را برای ایرانیان به ویژه مردم عادی بشدت سخت کرده است. اما در عرض یک هفته از تصدی ریاست جمهوری بایدن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن اظهار داشت که واشنگتن هنوز یک راه طولانی برای پیوستن دوباره به توافق هسته ای در پیش رو دارد. در تهران، بازارهای ارز به سرعت واکنش نشان دادند و دلار دوباره صعود کرد.

به نظر می رسد دولت بایدن عجله ای برای هماهنگی با ایران ندارد. رهبران ایران نیز علاقه زیادی به بازگشت سریع به مذاکرات با ایالات متحده نشان نداده اند. این تحریم ها به صراحت به اقتصاد ایران صدمه زده است،  شاید اگر این دو کشور درک متفاوتی از تأثیر تحریم ها در بلند مدت نداشته باشند، احتمالاً به چنین بن بستی نمی رسیدند.

ایالات متحده فشار بر ایران را از سال ۲۰۱۸ افزایش داد و از آن زمان علایم بسیاری از سقوط اقتصادی ایران دیده می شود. اما رهبران ایران گویی نشانه های را می بینند که حکایت از مقاومت اقتصادی این کشور  در برابر فشارهای خارجی دارد و همینطور خروج از بحران تحریم ها را پیش بینی می کنند.گویی هر دو طرف انتظار و وقت کشی را در این بازی انتخاب کرده اند.

دو طرف این بازی برداشت و نشانه های متفاوتی را می بینند. در ایالات متحده برخی، درد و رنج مردم عادی را  همانند بمبی ساعتی می دانند که در نهایت دولت ایران مجبور خواهد شد آن را خنثی کند. اما رهبر  ایران نگاه و توجه اش به بازی طولانی تری ست که در نتیجه آن رنج کوتاه مدت ممکن است هزینه ای باشد  برای خودکفایی طولانی مدت که می بایست پرداخت شود.

بسیاری از عجیب ترین پیش بینی های آمریکایی ها در مورد اقتصاد ایران به واقعیت پیوست، اما به روشی که هزینه های زیادی را برای عموم مردم ایران در بر داشت و ایالات متحده چنین اهدافی را آسان و ارزان به دست آورد. تحریم ها موجب کاهش ارزش پول ایران، تورم و کاهش رشد اقتصادی شد، اما اقتصاد ایران سقوط نکرد. افزایش نارضایتی ها در واقع منجر به اعتراض شد. در نوامبر 2019  این نارضایتی ها با سرکوب مهلکی روبرو شدند اما در نهایت مقامات تهران را مطیع تر نکرد.

استانداردهای زندگی ایرانی، ابتدا بتدریج و سپس یک باره کاهش یافته است. از اواسط دهه ۱۹۹۰، این کشور در طی ۱۵ سال شاهد افزایش سطح زندگی و کاهش چشمگیر فقر بود. سپس رئیس جمهور باراک اوباما در سال ۲۰۱۱ تحریم های ثانویه ای را علیه ایران اعمال کرد و دورانی از یک دهه وخامت اقتصادی را آغاز و تسریع کرد. روندی که در دوره دونالد ترامپ شدت گرفت.دستاوردهای اولیه این کشور در ۱۲ ماه منتهی به ۲۰ مارس ۲۰۲۰ از بین رفت.ایرانی ها متوجه شدندکه قدرت خریدشان ۱۵ سال عقب رفته است. خانواده های روستایی به وضعیت سال ۱۹۹۸ برگشتند. نرخ فقر در حال افزایش است. بیش از ۴ میلیون نفر از سال ۲۰۱۲ به گروه فقیران افزوده شده است، سه چهارم این افراد از زمان اعمال مجدد تحریم های ترامپ، پس از خروج از برجام به چنین وضعیتی رسیده اند …..

منبع و ادامه:فارین افرز

آزاد ایران

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»