آمریکا استعداد نیروهای نظامی خود در خاورمیانه را کاهش نمی‌دهد، ناخدا محمد فارسی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

با توجه به مصاحبه های دولتمردان آمریکا در رسانه گروهی، مسافرت وزیر دفاع آمریکا به افغانستان، اقدامات تروریستی شبه نظامیان وابسته به رژیم اسلامی در عراق، سوریه، لبنان و یمن، رزمایش دریایی ائتلاف آمریکا در نزدیکی سواحل ایران، چشم اندازی برای گفتگو با رژیم های تروریستی در خاورمیانه دیده نمی‌شود.

 

ناخدا محمد فارسی

رئیس جمهور جو بایدن در مانیفست انتخاباتی خود یادآور آن بود که بمحض ورود به کاخ سفید، آمریکا به برجام برمی‌گردد و احتمالاً حضور نظامی نیروهای مسلح آمریکا در خاورمیانه نیز کاهش می یابد. افزون براین پروسه مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان نیز از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ بر روی میز باقی مانده بود.

رئیس جمهور بایدن با عزمی راسخ برای اجرایی کردن مفاد مانیفست انتخاباتی، اقدامات دیپلماتیک عاجلی را  آغاز و به مرحله اجرا گذاشت، از جمله با فرمان اجرایی ، حوثی های یمن مورد پشتیبانی رژیم اسلامی ایران را از لیست تروریستی خارج کرد، به رژیم اسلامی ایران پیشنهاد برگشت به میز مذاکره در باره برجام داد مشروط بر آن که رژیم اسلامی ایران به تعهدات هسته ای قبل از زمان برقراری برجام در سال ۲۰۱۵  برگردد. دولت جدید آمریکا با پیام های مثبت راه کار صلح بین طالبان و دولت افغانستان را اعلام نمود. ذلمان خلیل زاد مسئول مذاکرات آمریکا با طالبان و دولت افغانستان به روند صلح سرعت بخشید و راه کار برقراری صلح را در پیش نویس ۱۲ صفحه ای به دولت افغانستان ارائه نمود. هیچ یک از طرفین مورد مذاکره شامل رژیم ایران، حوثی های یمن و طالبان و دولت افغانستان به پیشنهادات دولت بایدن نه تنها جواب مثبت ندادند، بلکه اقدامات ایذایی و تروریستی خود در منطقه را نیز افزایش دادند!

اسناد پیشنهادی صلح بین دولت افغانستان و طالبان در رسانه های همگانی منتشر شد و توسط تحلیل گران مورد بررسی قرار گرفت. دولت افغانستان بشدت با پیشنهاد آمریکا مخالف کرد، بحدی که نخست وزیر افغانستان به این جمله بسنده کرد که «مردم افغانستان از کمک ها و پشتیبانی آمریکا نهایت تشکر را دارند ولی بهتر آنکه دولت آقای بایدن نیروهای نظامی خود از افغانستان را خارج و دولت و مردم افغان را به حال خود بگذارد.» پیشنهاد ۱۲ صفحه ای آمریکا دولت و مردم افغانستان را بطور کامل در زیر چتر حکومت مشروعه طالبانی قرار می‌دهد!

برابر با خبرگزاری آسوشیتدپرس وزیر دفاع آمریکا ژنرال لوید آستین، برای دیداری به افغانستان مسافرت کرد و به مسئولان کشوری افغانستان اطمینان داد «خروج نظامیان آمریکا از افغانستان مسئولانه انجام خواهد شد.» از طرفی رئیس جمهور بایدن در مصاحبه ای با رسانه ای-بی-سی اظهار نمود خروج نظامیان آمریکا از افغانستان تا اول ماه می ۲۰۲۱ بسیار مشکل است! (۱).

این اقدامات بیانگر آنست که آقای بایدن برای خروج نظامیان آمریکا از خاورمیانه عجله نخواهد کرد.

افزون بر مسافرت وزیر دفاع آمریکا به افغانستان، رزمایش بزرگ دریایی آمریکا همراه با بلژیک، فرانسه و ژاپن در دریای عرب و دریای عمان در روز اول فروردین ۱۴۰۰ آغاز کردید. برابر با خبر گزاری آسوشیتدپرس در این تمرین جنگی، ناو هواپیمابر فرانسوی شارل دوگل و همچنین ناو تهاجمی آبی‌خاکی «مِیکین آیلند» آمریکا، ناوچه بلژیکی «لئوپولد اول» و ناوشکن ژاپنی «آریاکه» و هواپیماهای جنگی مختلفی نیز از این چهار کشور در رزمایش روز یک‌شنبه شرکت داشتند.

از طرفی تنش ها بر سر برنامه هسته ای ایران «برجام» ادامه دارد و سران رژیم هر یک شعارها تکراری خود را بازتاب میدهند. سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میگوید که قدرت ولایت فقیه بوده که توانسته است قدرت دشمن در برابر قدرت نظامی ایران را نفی کند و میگوید اکنون رژیم برای دشمن شرط انتخاب میکند! منظور از سخنان این سردار بیخرد بیانات تکراری آیت الله خامنه ای است که می گوید تا امریکا تمام تحریم های یک جانبه آمریکا را برندارد، رژیم اسلامی وارد مذاکره با آمریکا نخواهد شد۰

سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۹۹، اظهار داشت نیرو‌های مقاومت فلسطین و یمن سرافرازند که با دست خالی موشک می‌سازند و رژیم سعودی را مورد هدف قرار می‌دهند، درحالی که با توجه به گزارشات بسیاری در رسانه های همگانی موشک های بالستیکی و پهپاد های پرتاب شده از طرف حوثی ها به تأسیسات عربستان سعودی ساخت و تولید صنایع دفاعی رژیم اسلامی ایران است. همچنین نماینده دائمی رژیم در سازمان ملل، آقای تخت روانچی، با وقاحت ارتباط رژیم با حملات موشکی-پهپادی به مراکز صنعتی عربستان سعودی و همچنین موشک پراکنی شبه نظامیان نیابتی رژیم در عراق به پایگاه های آمریکاپی را انکار کرد. قاآنی اضافه کرده است که آمریکا با مشکلات داخلی فراوانی روبه‌رو‌ست. در این راستا برابر با مکالمات ضبط شده بین پایگاه های تروریستی ایجاد شده در خاک آمریکا، یکشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۰، شاهد آن بوده ایم که یکی از این گروه ها قصد حمله به پایگاه نظامی «فورت مکنایر» را داشته و ترور معاون فرمانده پایگاه نیز در دستور کار بوده است (۲).

افزون بر اقدامات تروریستی در خاورمیانه، سپاه پاسداران در جنگ داخلی سوریه نقش موثری بازی کرده است. هزینه مالی و جانی حضور نظامی سپاه پاسداران در سوریه بسیار بالا است و همچنان ادامه دارد. رژیم تصور کرد با فروکش کردن جنگ داخلی سوریه، بتواند با سرمایه گذاری در سوریه بسیاری از هزینه های مالی را جبران نماید! این در جالی است که برابر با رسانه های منطقه ای از جمله روزنامه شرق الاوسط، ۲۴ اسفند ۱۳۹۹، نیروهای سپاهیان، از جمله تیپ فاطمیون، را از منطقه های استراتژیکی سوریه مانند حوزه‌های نفت‌وگاز سوریه در مناطق نفت و گاز حسکه، توینان و الثوره، اخراج کرده اند. لازم به توضیح است که قبل از اخراج این نیروها از منطقه، فرماندهان میدانی سپاه زیر نظر فرماندهان نظامی روسی انجام وظیفه می کرده اند (۳).

با توجه به مصاحبه های دولتمردان آمریکا در رسانه گروهی، مسافرت وزیر دفاع آمریکا به افغانستان، اقدامات تروریستی شبه نظامیان وابسته به رژیم اسلامی در عراق، سوریه، لبنان و یمن، رزمایش دریایی ائتلاف آمریکا در نزدیکی سواحل ایران، چشم اندازی برای گفتگو با رژیم های تروریستی در خاورمیانه دیده نمی‌شود. صف آرایی های نظامی نیز کماکان ادامه دارد و کاهش نخواهد یافت. بنظر می رسد اقدامات دیپلماتیک دولت بایدن با بن بست مواجه گردیده، و برای برقراری صلح در خاورمیانه، دولت آمریکا باید از مؤلفه های دیگری استفاده کند. میتوان گمانه زد تا زمانی که رژیم فاسد اسلامی در ایران در قدرت است و حکمرانی می کند برقراری صلح در خاورمیانه امکان پذیر نباشد.

ناخدا محمد فارسی

۲۳ ماه آوریل ۲۰۲۱

https://apnews.com/article/joe-biden-donald-trump-afghanistan-lloyd-austin-ashraf-ghani-6d57e76434b146c6dfb93aeb208f3464 (۱)

https://www.irna.ir/news/84263066/ (۲)

https://www.radiofarda.com/a/saudi-media-claims-russian-forces-takeover-two-oil-and-gas-fields/31150377.html (۳)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram