بدون برجام، توافق با چین روی کاغذ می‌خشکد، اسفندیار خدایی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

این سند راهبردی در صورتی محقق می‌شود که آمریکا و ایران به برجام برگردند. چین بدنبال آن است تا در صورت بازگشت برجام، منافع ملی خود را در رقابت با دیگران در بازار ناب ایران محقق سازد.

 

اسفندیار خدایی، دکترای مطالعات آمریکا از دانشگاه تهران

آیا این تفاهم‌نامه می‌تواند یک میلیارد دلار از ۲۲ میلیارد دلار پولهای بلوکه شده ایران در بانکهای چین را آزاد کند؟ اگر خیر، پس مهم نیست، پس این تفاهم نامه فقط لیستی از آرزوهاست.

تجارت چین با آمریکا و متحدان آمریکا بیش از صد برابر تجارت ان کشور با ایران است. ما نباید انتظار معجزه از چین را داشته باشیم. چین بخاطر ایران هرگز با آمریکا سرشاخ نخواهد شد و مقابل تحریمها نخواهد ایستاد.

چین نظیر این تفاهم نامه را با هفتاد کشور دیگر دنیا در آسیا و آفریقا و آمریکای جنوبی امضاء کرده است. این سند راهبردی در صورتی محقق می‌شود که آمریکا و ایران به برجام برگردند. چین بدنبال آن است تا در صورت بازگشت برجام، منافع ملی خود را در رقابت با دیگران در بازار ناب ایران محقق سازد.

آیا با توافق ۲۵ ساله با چین موافق هستید؟

من به شرطی با چنان توافقهایی با چین یا روسیه موافقم که موازنه دوطرفه برقرار باشد و وابسته نشویم. اینطور نباشد که آنها تصمیم بگیرد چه کسی در ایران رئیس‌جمهور شود…

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»