گمانه زنی و تحقیق در مورد علت سقوط هواپیمای اوکراینی ادامه دارد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

یک فروند هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین شش دقیقه پس از پرواز دچار سانحه ای شد که هنوز علت آن دقیقا معلوم نیست و در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد. بنا به گزارش ها تمامی مسافران و خدمه پروازی آن جان خود را از دست دادند.

بیشتر مسافران این هواپیما اتباع ایران بوده اند و مسافرانی از سایر کشورها نیز در این پرواز حضور داشتند. مطابق حساب توئیتری دانشگاه صنعتی شریف، ۱۳ نفر از  دانشجویان سابق این دانشگاه نیز در میان ۱۷۶ نفر جانباختگان این سانحه هوایی بوده اند. 

رئیس سازمان هواپیمایی ایران در مصاحبه ای که پس از سقوط این هواپیمای اوکراینی انجام داد گفت: «خلبان هیچ تماسی با برج مراقبت و اپروچ نداشته است.» وی در ادامه تاکید کرد: “اطلاعات جعبه سیاه توسط تیم بررسی‌ سانحه سازمان هواپیمایی کشوری پردازش می‌شود و به خارج کشور نمی‌رود و بر اساس مقررات ایکائو جعبه سیاه هواپیما توسط کمیته رسیدگی به سوانح که در سازمان هواپیمایی ایران تشکیل شده، تجزیه و تحلیل می‌شود، اما اوکراینی‌ها هم می‌توانند در جلسات رسیدگی حضور داشته باشند.”

به این علت که سقوط هواپیمای اوکراینی در بامداد چهارشنبه همزمان با حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دو پایگاه‌ آمریکایی در عراق به وقوع پیوست، گمانه زنی هایی نیز مبنی بر ارتباط میان این حملات و سقوط هواپیمای مسافربری شده بود. در همین رابطه عکسهایی نیز از قطعات بدنه هواپیما توسط خبرگزاری ایسنا و رویترز منشر شده اند. انتشار دهندگان این عکس ها مدعی هستند که آثار گلوله روی این قطعات دیده می شوند. لازم به یادآوری است که خبرگزاری اوکراین خبر احتمال سقوط هواپیمای متعلق به خطوط هوایپمایی اوکراین به علت حملات تروریستی را پس از انتشار اولیه، به سرعت از روی سایت خود حذف کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در پیامی گفت کشورش یک گروه تحقیق به تهران می‌فرستد. او در فیسبوکش نوشته است: “اولویت ما تعیین حقیقت و افراد مسئول این فاجعه وحشتناک است”.

در رابطه با این سانحه هوایی جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا نیز بیانیه ای منتشر کرد. وی ضمن همدردی با بازماندگان قربانیان، گفته است ۶٣ نفر از سرنشینان هواپیما کانادایی بوده‌اند و خواهان تحقیقات کامل برای روشن شدن دلایل سقوط است.

آنچه که در رابطه با این سانحه توجه برخی از خبرگزاری ها را جلب کرده پیام توئیتری خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران است که پس از کشته شدن ۱۷۶ نفر در سقوط هواپیما منتشر شد. در این پیام آمده بود: “پرچم مزین به نام اهل بیت در یک چمدان سوخته سالم مانده است”. 

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram