اعتراف به نقش پدافند هوایی سپاه پاسداران در سقوط هواپیمای اوکراینی، پس از تکذیب های مکرر

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

سرانجام پس از چند روز تکذیب، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای رسما اعلام کرده که هواپیمای اوکراینی، به‌دلیل خطای انسانی مورد اصابت موشک پدافند هوایی قرار گرفته است.

پیش از این اما مقامات جمهوری اسلامی سقوط هواپیمای اوکراینی را یا شایعه و یا جنگ روانی خوانده بودند و از قول رئیس سازمان هواپیمایی ایران می گفتند که برخورد موشک به هیچ وجه صحت ندارد.

در همین رابطه معاون وزیر راه و شهرسازی گفته بود: “آمریکایی‌ها اگر واقعا جرات و جسارت دارند، یافته‌های خود را که پشتوانه علمی و فنی دارد به دنیا نشان دهند”. در رسانه‌های وابسه به سپاه پاسداران نیز برخورد موشک زمین به هوای پدافند تهران با هواپیمای تهران-کی اف شدیدا تکذیب شده بود.

این در حالی است که چند ساعت پس از سقوط هواپیمای اوکراینی عکس هایی در رسانه های خبری منتشر شدند که سوراخ های کوچک ناشی از برخورد قطعات کوچک فلزی یا گلوله به بدنه هواپیما را نشان میداند.

پس از آن نیز مقام‌های غربی از جمله نخست‌وزیر کانادا از احتمال هدف قرار گرفتن هواپیما در روز حملات موشکی سپاه به پایگاه‌های مورد استفاده آمریکا در عراق، توسط هدف پدافند صحبت کرده بودند و خواهان همکاری سریع و شفاف جمهوری اسلامی با تیم تحقیقات بین المللی شده بودند.

لازم به یادآوری است که رهبر جمهوری اسلامی روز سه شنبه گذشته، چند ساعت پس از سقوط هواپیمای اوکراینی در سخنرانی خود که جهت تجلیل از قاسم سلیمانی ترتیب داده شد بود، از سیلی به امریکا صحبت کرد، اما هیچ اشاره ای به این سانحه هوایی نمی کند. البته او که فرمانده کل قوا است به احتمال بسیار زیاد از سقوط هواپیمای اوکراینی توسط پدافند تهران اطلاع داشته است. خبرگزاری فارس بعدا برای پوشاندن این پنهان کاری مدعی می شود که علی خامنه ای دو روز بعد، از سقوط هواپیمای اوکراینی مطلع می شود. این خبرگزاری می نویسد که رهبر جمهوری اسلامی «به محض اطلاع» دستور تشکیل «فوری جلسه شورای عالی امنیت ملی» را صادر کرده است.

در همین رابطه افزودنی است امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفته است: صبح چهار شنبه به مسئولان اطلاع داده شده بود که سقوط هواپیما ناشی از برخورد موشک سپاه بوده است. ولی چند روز طول کشید تا مسائل بررسی شوند، بدون اینکه قصد کتمان حقیقت باشد!! در حالیکه در فاصله این چند روز همه مقامات بارها با تکذیب سقوط هواپیما توسط موشک پدافند هوایی، این حقیقت را کتمان کرده بودند.

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در عکس العمل به بیانیه های مقامات جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی می خواهند که به جای بیانیه دادن درباره «خطای انسانی» منجر به شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی، مسئولان «خطاکار» را برکنار کنند.

تاکید جمهوری اسلامی بر خطای انسانی در سرنگونی هواپیمایی اوکراینی از دید ناظران و تحلیل گران پنهان نمانده است. سوال مهمی که در این رابطه از همان ابتدا مطرح بود، این است که چرا در زمانی که حملات موشکی به پایگاه های امریکایی در عراق شروع شده بود فرودگاه امام خمینی اجازه پرواز به هواپیما ها را داده بود.

پس از اطلاعیه رسمی ستاد مشترک ارتش در اقرار به سقوط هواپیمای اوکراینی توسط پدافند تهران، برخی نمایندگان مجلس شروع به انتقاد از بی تدبیری مقامات اجرایی کرده اند. ظریف اما ضمن ابراز پشیمانی از این سانحه هوایی گفته است که بحران ناشی از ماجراجویی ایالات متحده منجر به فاجعه شد!

اکنون مقامات جمهوری اسلامی از علی خامنه ای گرفته تا دیگران زیر فشار افکار عمومی در سطح جهان ناچار از اعتراف شده اند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram