گزارشی از تشدید فضای سرکوب در ایران

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

پس از سرکوب وحشیانه خیزش آبان ماه و دستگیری های بسیار گسترده معترضین، همانطور که قابل پیش بینی بود، جمهوری اسلامی سراغ فعالین مدنی رفته و فشار بر آنها را افزایش داده است. شبیه این اقدام پس از جنبش سبز در سال ١۳٨۸ و خیزش تهیدستان در دی ماه ١۳۹٦ نیز صورت گرفته بود.

اما اگر در جریان جنبش سبز عمدتا فعالان اصلاح طلب، اصحاب رسانه ها  و خبرنگاران روزنامه ها ی رسمی کشور تحت فشار قرار گرفتند و بسیاری دستگیر شدند، پس از خیزش آبان ماه امسال به ویژه فعالان فرهنگی و مدنی، فعالان کارگری، خانواده کشته شدگان آبان ماه و هنرمندان هستند که تحت تعقیب و بازخواست قرار گرفته و یا بازداشت شدند. این فشارها پس از سقوط هواپیمای اوکراینی و کشته شدن مسافران و خدمه این هواپیما ادامه یافت و حتی پس از اعتراضات دانشجویان به دروغگویی حکومت در مورد علل سقوط هواپیما، تشدید نیز شد، اما به خاطر سانسور خبری شدید اطلاعات مربوط به این بازداشت ها کمتر در رسانه ها منعکس گردید.

با این حال در روزهای اخیر به تدریج اخبار مربوط به فشار بر فعالان مدنی و مستقل بازتاب رسانه ای بیشتری یافته اند. مطابق گزارش رسانه های مستقل، پس از خیزش آبان فشارها بر فعالان مدنی و سندیکایی تشدید شده است. احکام سنگین قضایی و زندان‌های طویل‌المدت، صدور اجراییه برای اجرای احکام، احضارها و افزایش تماس‌های منظم تلفنی تهدید‌آمیز ازجمله نشانه‌های تشدید فضای سرکوب است که به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم.

  • «عسل محمدی»، از فعالان کارگری و از اعضای هیات تحریریه نشریه اینترنتی «گام» که در جریان سرکوب جنبش کارگری هفت‌تپه دو بار بازداشت و با قید وثیقه سنگین آزاد شد ازجمله این فعالان مستقل است که حکم ۵ سال زندان قابل اجرای او تایید شده است و در صورت صدور اجراییه باید برای تحمل این مجازات به زندان برود.
  • همچنین به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز پنج‌شنبه ۱۹ دی‌ماه ۹۸، ناصر فهیمی، زندانی سیاسی اهل کردستان که از سال ۱۳۸۹ در حال سپری کردن دوران محکومیت ۱۰ ساله خود است، به دستور مسئولان زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. از نمونه‌های دیگر فشارهای مسئولین زندان به این زندانی سیاسی ممنوعیت ملاقات وی با خانواده و همچنین عدم تحویل داروهای وی بوده است.
  • یوسف سینگله دانش‌آموز ۱۸ساله کلاس دوزادهم اهل روستای خوش آبادگو که در شبکه های اجتماعی فعال بود و انتقاد هایی به اوضاع سیاسی کشور می کرد ۱۹ دی‌ماه ۹۸ از سوی نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت شد. در موقع بازداشت شش نفر “لباس شخصی” تمام اعضای خانواده را بیرون کردند و پس از تفتیش کامل منزل او را با دست‌بند و پابند بازداشت کردند و تنها به خانواده آن‌ها گفته شد که او‌ را به اداره اطلاعات کنارک می‌برند.
  • پس از اعلام تحریم فستیوال سینمایی فجر توسط برخی از هنرمندان، ترانه علیدوستی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد. همچنین خانم زینب همرنگ دبیر آموزش و پرورش منطقه ۱۸ تهران ساعت ۶ بعدازظهر روز یک‌شنبه ۲۲ دی‌ماه ۹۸ در منزل مسکونی‌اش بازداشت شد و مامورین ضمن تفتیش منزل، تعدادی از لوازم شخصی او را نیز ضبط کردند.
  • به گزارش خبرگزاری حکومتی سینا روز دوشنبه ۱۶ دی ۹۸، چهار شهروند ایرانی به اتهام “توهین به قاسم سلیمانی” در شهرستان شهرضا واقع در استان اصفهان دستگیر شده‌اند. این خبرگزاری به نقل از دادستان کل شهرضا گفت: این چهار نفر به اتهام “توهین به قاسم سلیمانی” دستگیر شده اند.
  • روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸،  مسلم سلیمانی دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک دانشگاه کردستان، ارشد اتابک دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات عرب دانشگاه کردستان و زانیار احمدپور دانشجوی کارشناسی اقتصاد دانشگاه کردستان، به خاطر شرکت در مراسم زنده نگاه داشتن یاد سرنشینان کشته شده هواپیمای اوکراینی پس از ضرب و شتم توسط  نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
  • همچنین طی روزهای گذشته «بابک حسینی مقدم» از فعالان ملی آزربایجانی اهل تبریز توسط ماموران و نیروهای سرکوبگر وزارت اطلاعات بازداشت شده که تا لحظه مخابره این خبر از محل نگهداری این فعال مدنی نیز اطلاعی در دست نیست.
  • جمعیت حقوق بشر آذربایجان «ارک» نیز خبر داده است: «اداره اطلاعات سولدوز(نقده) طی تماس تلفنی با برخی از فعالان ملی آذربایجان از آنها خواسته از شهر خارج نشوند و در صورت مشاهده برخورد جدی با آنها خواهد شد.»
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram