۴سناریو درباره تاثیر بورس بر آینده دلار

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«بورس نشست و سکه و دلار به آرامی برخاستند.» این کوتاه‌ترین توصیفی بود که می‌توان از وضعیت بازارها در دومین روز شهریورماه داشت.

ریزش حدودا ۲۰ درصدی بازار سهام نسبت به قله تاریخی، موجب شده که دیدگاه‌های متفاوتی در مورد تبعات این سقوط، در بازار ارز مطرح شود. از مجموع صحبت‌های فعالان، می‌توان چهار دیدگاه مشخص را شناسایی کرد؛ دسته‌ای که اعتقاد دارند با افت شاخص کل بورس اتفاق خاصی در بازار ارز رخ نمی‌دهد؛ گروهی که انتظار افت قیمت دلار دارند و دو دسته از معامله‌گران که اعتقاد دارند ریزش بورس به رشد دلار منجر خواهد شد.

گروهی رشد بازار ارز در نتیجه خروج نقدینگی از بورس را قابل‌توجه می‌دانند و عده‌ای هم باور دارند، رشد کنترل شده در زمان محدودی برای دلار انجام خواهد شد. روند بازار ارز در روز یکشنبه بیشتر با تحلیل گروه اول و چهارم همخوانی داشت.

ریزش بورس و تاثیر خنثی بر بازار ارز

بخشی از فعالان بازار باور داشتند که ریزش شاخص کل بورس، تاثیری بر قیمت دلار نخواهد داشت. از نگاه این گروه، سرمایه‌ای که در شرایط کنونی از بازار سهام خارج می‌شود، اصطلاحا سرمایه ترسویی است که جسارت آن را ندارد که به سرعت وارد بازار دیگری شود که معامله در آن هم با ریسک بالایی همراه است.

ریزش بورس و کاهش قیمت دلار خواهد شد

گروهی از تحلیلگران باور دارند بورس لیدر بازارها در نیمه اول سال ۹۹ بوده است؛ از نگاه این گروه، وقتی شاخص کل بورس در مسیر صعودی قرار گرفته بود، انتظارات افزایشی در سایر بازارها نیز بالا رفته بود. در واقع، سمت و سوی انتظارات معامله‌گران دلار و سکه به بازار بورس گره خورده بود و تقویت شاخص کل، زمینه‌ساز رشد محدودتر در این بازارها می‌شد. این عده عنوان می‌کردند، بورس، تورم انتظاری را در خود انعکاس می‌داد و اکنون که بازار سهام سیر نزولی گرفته است، می‌تواند نشان دهنده تعدیل انتظارات تورمی باشد. این موضوع موجب شده بود که دسته‌ای از فعالان عنوان کنند، کاهش بورس در نهایت منجر به افت قیمت دلار خواهد شد.

در این میان، برخی از بازیگران ارزی نیز اعتقاد دارند، فارغ از روند بازار سهام، دلار در مسیر کاهشی قرار خواهد گرفت. این گروه اذعان دارند که رشد قیمت دلار بیشتر به‌دلیل تضعیف سمت عرضه بوده است.

سقوط بورس و ورود شتابان تقاضا به بازارهای موازی

درحالی‌که برخی فعالان عنوان می‌کردند، ریزش شاخص بورس تاثیری بر قیمت دلار نخواهد داشت یا منجر به افت آن خواهد شد، دسته‌ای از معامله‌گران باور داشتند، با خروج مقدار زیادی نقدینگی از بازار سهام، احتمال ورود این نقدینگی به بازار ارز و سکه وجود خواهد داشت. گفته می‌شد که دیروز، اشخاص حقیقی نزدیک به ۳هزار میلیارد تومان از بورس خارج کردند. از نگاه این دسته از فعالان، ورود بخش زیادی از این نقدینگی به بازار ارز و سکه می‌تواند قیمت‌ها را دچار نوسان قابل توجهی کند، چرا که وضعیت عرضه در هر دو بازار به اندازه‌ای مساعد نیست که بتواند به تقاضای وارد شده به بازار پاسخ دهد. در کنار این، افزایشی‌ها باور دارند که قیمت دلار و سکه از ابتدای سال متناسب با رشد بازار سهام افزایش پیدا نکرده و در ادامه سعی خواهند کرد تا حدی خود را به بازدهی بازار سهام نزدیک‌تر کنند.

حفظ بورس با اهرم ارزی

گروهی از معامله‌گران اما اعتقاد دارند، ممکن است سیاست‌گذار بخواهد با اهرم نرخ ارز، مانع از ریزش شاخص کل بورس شود. از نگاه این گروه، ریزش بورس زمینه‌ساز فشار زیادی به دولت می‌شود و یکی از ابزارهایی که دولت در اختیار دارد تا با کمک از آن مانع از افت بورس شود، افزایش قیمت دلار است که به‌عنوان محرکی برای بازار سهام شناخته می‌شود. حتی گروهی عنوان می‌کنند، افزایش قیمت دلار در سامانه نیما به نزدیکی مرز ۲۰ هزار تومانی به همین دلیل بوده است که بازارساز با کمک آن مانع از افت بورس شود.

با این حال، دسته‌ای از فعالان هم در بازار عنوان می‌کنند که سیاست‌گذار به هیچ‌وجه قیمت دلار را به منظور کنترل افت بورس بالا نخواهد برد. به گفته این عده، قیمت دلار از چنان حساسیت و اهمیتی برای سیاست‌گذار برخوردار است که دست به چنین ریسکی نزند.
به باور این گروه، قیمت دلار در صورتی که قرار باشد به بالای محدوده ۲۳ هزار و ۲۰۰برود، وارد کانال صعودی خواهد شد که ظرفیت رشد تا کانال ۲۵ هزار تومانی را نیز خواهد داشت. از نگاه آنها با توجه به چنین ریسک‌های قیمتی، حفظ بورس با اهرم دلار نیاز به یک تصمیم متهورانه از سوی سیاست‌گذار دارد که ممکن است اثر عکس هم بر بازار سرمایه داشته باشد. کافی است که برخی سرمایه‌گذاران ورود دلار به چنین کانالی را نشانه‌ای از فروپاشی اقتصادی بدانند؛ این موضوع خود منجر به خروج بیشتر سرمایه از بورس می‌شود./دنیای اقتصاد

منبع: دنیای اقتصاد

*مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»