فراخوان هم‌صدایی در #نه_به_اعدام در روز جهانی مبارزه با اعدام

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

دهم اکتبر (۱۹ مهر) روز جهانی مبارزه با اعدام، نمادی از یک راه پرفراز و نشیب برای لغو این مجازات است. ملتهایی که در این راه پیشگام بوده‌اند نشان داده‌اند که اعدام‌بس یک ارزش انسانی، اساسی و جهانی است. این تلاش در دنیا تا حد زیادی هم به ثمر نشسته است. به طوری که طبق آمار سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۹ شاهد کمترین آمار جهانی اعدام در دهه گذشته بودیم.

با این حال آمار اعدام در ایران نه‌تنها امیدوارکننده نیست که برعکس، ایران در کل دنیا بعد از چین بالاترین رتبه اعدام کنندگان را در سال گذشته (۲۰۱۹) داشت که این روند تا سال ۲۰۲۰ نیز ادامه یافته است.

در بین اعدام شوندگان و محکومان به اعدام در ایران نوجوانانی بوده‌اند که در زمان ارتکاب جرم زیر سن قانونی یعنی ۱۸ سال داشتند. همچنین در بین اعدام شدگان فعالین سیاسی و مدنی بودند که با اتهام‌های مختلف از جمله قتل ، مبارزه مسلحانه ، محاربه و بغی به اعدام محکوم شدند . حکومت با دستگیری معترضان و منتقدان خود، آنان را زیر شکنجه‌های طاقت فرسا وادار می کند که به اعمال ناکرده اعتراف کنند تا با این بهانه بتواند در بیدادگاه‌های خود برایشان حکم اعدام صادر کند. جنایتی برای ارعاب و ترساندن مردم از اعتراض، که از خود اعدام هم هولناکتر است.

اما مردم ایران هم با هوشیاری در برابر این جنایت ساکت ننشستند و به خصوص در سال گذشته بعد از اینکه نوید افکاری، در زندان با شجاعت اعلام کرد که زیر شکنجه ناچار به اعتراف علیه خود شده و هیچ سندی دال بر محکومیت او جز اعترافات خودش وجود ندارد، در حمایت از او میلیونها بار هشتگ « نه به اعدام» و «اعدام نکنید» را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. و ترند شدن این هشتگ باعث شد دنیا صدای مخالفت ایرانیان با اعدام را بشنود.

با این حال حکومت ایران خواسته سیاسی‌اش برای ترساندن مردم را به کرسی نشاند و نوید را اعدام کرد. همان راهی که ۴۲ سال پیموده و #فرزاد_کمانگر ها و #نوید_افکاری ‌ها در این راه کم نبوده‌اند.

اما از این مبارزه و این تلاش همه باید یاد بگیریم. یک دست صدا ندارد اما هم‌صدایی ما حتما شنیده می‌شود! پس اجازه ندهیم این صدا خاموش شود.

هنوز بسیاری از محکومان به اعدام در زندان منتظر اجرای حکم یا اعاده دادرسی هستند. نام دستکم سی نفر از آنها منتشر شده است.
اعدام مجازات بی‌بازگشت است و بسیاری از حقوقدانان دنیا و متخصصان علوم انسانی برای خطاهای انسانی ( در صورت ارتکاب ) مجازات‌های جایگزین از جمله زندان در نظر گرفته‌اند.

بیاید همگی در روز شنبه #دهم_اکتبر ۲۰۲۰ ( ۱۹ مهرماه ۱۳۹۹) در ساعت ۲۰ تا ۲۲ به وقت ایران، با صدایی واحد «به اعدام نه بگوییم».
بیایید با نوشتن از #نه_به_اعدام، از زندگی و امید به آینده بگوییم.

از همه شما، چه فرد، چه سازمان ها و گروه‌های حقوق بشری و چه رسانه‌ها درخواست می‌کنم در هم‌رسانی این صدا همگام شوید.
برای رسیدن به زندگی باید با هم و کنار هم از مرگ و اعدام رد شویم!

شیرین عبادی

https://t.me/shirinebadiofficial

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram