فقر در ایران؛ به مناسبت ١٧ اکتبر روز جهانی مبارزه با فقر

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

اولین و ضروری ترین گام برای رفع فقر، گذار از تمامیت رژیم جمهوری اسلامی و متلاشی شدن شبکه مافیایی غارت سرمایه های ملی است؛ و بدون گذار از این رژیم مبارزه با فقر ممکن نیست.

مجید ناصری، عضو کارگروه کارگران، مزدبگیران و فرودستان شورای مدیریت گذار

در تعریفی ساده، فقر به دو عامل سطح متوسط درآمدها و درجه نابرابری در توزیع درآمدها بستگی دارد، ‌طوری که افزایش درآمدها می‌تواند باعث کاهش دامنه فقر شده و افزایش نابرابری در توزیع درآمدها می‌تواند آن را افزایش دهد.

آمار ها در ایران در رابطه با فقر چه می گویند. آمار ها از همه جوانب مخالف، موافق و بی طرف از رفتن اکثریت مردم ایران به زیر خط فقر سخن می گویند:

۱- مطابق اعلام بانک جهانی هر شهروند ایرانی برای قرار گرفتن بالای خط فقر باید روزانه ۵ دلار درآمد داشته باشد در حالی که متوسط درآمد هر شهروند ایرانی ۳.۲ دلار در روز است. یعنی عملا با متوسط در آمد، کل جمعیت ایران زیر خط فقر قرار می گیرند، اما متوسط در آمد همراه با شکاف های عظیم طبقاتی موجب گردیده که بیش از ١٥ میلیون نفر از مردم ایران در زیر خط فقر مطلق باشند.

۲- مطابق آمار منتشر شده توسط مرکز پژوهش های مجلس، میانگین شاخص فلاکت در سال ٩٧ که از حاصل جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم حاصل می شود، کل کشور از خط ۳۸ درصد نیز عبور کرده است. این وضعیت قبل از افزایش قیمت ها در جریان سه برابر شدن قیمت بنزین است.

۳- برترین ها مدتی قبل در قالب یک نظر سنجی از مخاطبین پرسیده که با توجه به تعیین خط فقر جدید، در آمد ماهانه شما در چه محدوده ای است که حدود ٨٧ درصد پاسخ داده اند که زیر خط فقر تعیین شده قرار دارند. 

نمودهای فقر در جامعه ایران

اما بیش از آمار ها به نمود های عینی و فیزیکی فقر باید توجه کرد. هشت پدیدهٔ رقت انگیز است که صورت زشت فقر در جامعه را به ما نشان می دهد:

– کارتن خوابی، گور خوابی، پشت بام خوابی

– سوء تغذیه

– عادی شدن و رواج خرید و فروش اعضای بدن

– حاشیه نشینی

– افزایش اجاره‌نشینی

– دستفروشی

– کودکان کار

– ازدواج کودکان

– جستجوی غذا در آشغالدانی ها

خرید و فروش بدن انسان

خرید و فروش اعضای بدن به پدیده‌ای قابل مشاهده در کوچه و بازار ایران تبدیل شده است. غیر از فروش کلیه که ده‌ها سال است آشکارا جریان دارد فروش تکه‌هایی از کبد، مغز استخوان و قرنیه چشم، و اجاره دادن رحم به روش‌هایی برای کسب پول تبدیل شده است. اجزای بدن در سال ۱۳۹۶ از ۵۰ تا ۵۰۰ میلیون بنا به شرایط مختلف بیمار و فروشنده خرید و فروش می‌شوند. بدین ترتیب ثروتمندانی که ثروت آن‌ها اکثرا از طریق رانت و امتیاز کسب شده می‌توانند اجزای بدن فقرایی را که مستاصل هستند خریداری کنند.

معضل حاشیه نشینی

بر اساس آمارهای متفاوت در ایران میان ۱۱ تا ۲۱ میلیون حاشیه نشین وجود دارد. برخی از مقامات از این جمعیت با عنوان بد مسکن یاد می‌کنند و تعداد آن‌ها را ۱۹ میلیون می‌دانند. (وزیر راه و شهرسازی، تسنیم ۵ اسفند ۱۳۹۵ )

افزایش دستفروشی

اخبار مربوط به درگیری ماموران شهرداری‌ها با دستفروشان و در مواردی رفتارهای خشونت آمیز با آن‌ها یا خودکشی آن‌ها به اخبار روزانه در کشور تبدیل شده است. دستفروشان در همهٔ فضاهای عمومی مشغول به کار هستند و هر روز روش‌های تازه‌ای برای حضور در مناطقی که حضور آن‌ها محدود شده (مثل مترو) ابداع می‌کنند.

ازدواج کودکان

از تعداد دقیق ازدواج کودکان اطلاع دقیقی نیست اما آمار ثبت شده از وجود ۴۳ هزار ازدواج دختربچه ۱۰ تا ۱۵ ساله در کشور خبر داد که از این تعداد دو هزار دختربچه و پسربچه از همسر خود جداشده یا بیوه شده‌اند. ۷۵ درصد عروسان خردسال، پس از ازدواج از تحصیل بازمانده‌اند. این آمار تنها آمار ازدواج های ثبت شده است . ازدواج کودکان دختر عمدتا در مناطق روستایی رخ می‌دهد و علت اصلی آن فقر پدر و مادر و دلیل آن توجیهات شرعی است. والدین این کودکان به دلیل نا ‌امیدی از اینکه دختران بتوانند روزی دستگیر آن‌ها باشند و برای کم کردن تعداد «نان خور‌ها» آن‌ها را در واقع به مردان سالخورده‌تر می‌فروشند اما این ملای روستاست که زمینهٔ ذهنی این عمل شنیع را که به سوء استفاده جنسی از کودکان می‌انجامد فراهم می‌کند.

افزایش اجاره‌نشینی

هرچند آمار دقیق قابل استنادی از سال ۱۳۹۶ به این سو، در این زمینه وجود ندارد ، اما بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران حوزه مسکن، خبر از گسترش «سکونت در حاشیه قبرستانها»، «پشت‌بام ‌خوابی» و «مغازه خوابی»، به ویژه در بین کارگران می‌دهند. اجاره هر شب خوابیدن زیر آسمان هم از سال گذشته تا امسال، ۲۵ هزار تومان افزایش یافته و به گفته علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲، به ۵۰ هزار تومان رسیده است. چندی پیش، محمدرضا محبوب فر، عضو انجمن آمایش سرزمین ایران، گفته بود میزان حاشیه‌نشینی در کشور به ۳۸ میلیون نفر رسیده که از این تعداد، ۷.۶ میلیون نفر در نزدیکی قبرستان ها زندگی می‌کنند.

کودکان کار

از حدود ۱۸ میلیون کودک و نوجوان در سن تحصیل تنها حدود ۱۲ میلیون نفر به مدرسه می‌روند. ۶ میلیون باقی مانده اکثرا در سال‌های ششم به بعد مدرسه را رها می‌کنند تا کمک خرج خانواده باشند. تعداد کودکان کار درایران میان ۱.۵ تا ۷ میلیون نفر تخمین زده شده است که اگر در برابر آمار ترک تحصیل قرار داده شود حد بالای آن‌‌ همان ترک تحصیل کرده‌ها به علاوهٔ حدود یک میلیون کودک و نوجوان افغانی است. همهٔ این کودکان کار دارای کارهای تمام وقت و پایدار نیستند. بخش قابل توجهی از آن‌ها به دستفروشی و کارهای دیگر در خیابان‌ها مشغول هستند. بخشی از آنان که بیکار می‌مانند طبعا در فعالیت‌های مخاطره انگیز و غیر قانونی به کار گرفته می‌شوند و نسل آیندهٔ بزهکاران را تشکیل می‌دهند.

دلایل فقر

دلایل فقر را در دو عرصه می توان تقسیم بندی کرد:

الف : فقیر کردن جامعه از طریق:

١- غارت و اتلاف سرمایه های ملی، منابع مواد اولیه ، که الان بیش از ۸۰ درصد آن به چنگ امپراطوری سپاه افتاده است.

٢- عدم صرف سرمایه های ملی، در راستای زیر ساخت های صنعت، کشاورزی، بلکه صرف ساخت جنگ افزار، صرف پرورش نیروهایی همچون فاطمیون، زینبیون صرف پرداخت به بیش از یک میلیون نیروی سرکوب، صرف جنگ در سوریه و لبنان و یمن می شود.

٣ – به تعطیلی کشاندن کارخانجات و موسسات تولیدی، از طریق وارد کردن بی رویه و قاچاقی تولیدات چینی و از این طریق بیکار کردن میلیون ها نفر از نیروی کار.

٤- اختلاس های نجومی و انتقال سرمایه های ملی به حساب های شخصی رانت خواران حکومتی در بانک های خارج است که نمونه آن لیستی از سرمایه های سران رژیم در خارج از کشور که توسط وزارت خارجه امریکا منتشر شده و از مرز صدها میلیارد گذشته است.٥- فساد نهادینه شده در تمام اندام جامعه.ب: فقیر کردن افراد:

١- غارت در آمد های مردم، سرمایه های شخصی مردم، از طریق افزایش ناگهانی قیمت ها، به عنوان مثال قیمت پراید ٤٠ میلیونی در خلال یک هفته به بالای ١٢٠ میلیون صعود می کند.

٢- غارت سرمایه های مردم از طریق بالابردن قیمت ارز که به یک باره ارزش سرمایه های مردم به نصف و حتی یک چهارم تقلیل پیدا می کند. به عنوان مثال ٤ سال پیش قیمت دلار ٤٥٠٠ تومان بود و در خلال ٤ سال ٧ برابر افزایش پیدا کرده و به همان نسبت از ارزش سرمایه های مردم کاسته شده و حاصل این ارزش از بین رفته به جیب رانت خواران حکومتی و نظامی رفته است.

٣- تقلیل ارزش پس اندازهای دوران بازنشستگی.

٤- فروش سهام بورس دولتی به مردم با وعده های دروغین و متعاقب آن پایین رفتن ارزش بورس و خالی شدن جیب مردم.

٥- سقوط دستمزد ها و صعود قیمت ها.

در این زمینه بیشتر بخوانید:
در روز جهانی ریشه کنی فقر، تراژدی فقر در حال بلعیدن مردم ایران است
فقر ساختاری در ایران
 
رفع فقر

اساسی ترین علت فقر در ایران همانطور که در بالا گفته شد ،حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی است، رژیم جمهوری اسلامی هم خود غارتگر است، هم خود پاسدار غارتگری است، او هیچ احساس مسئولیتی در مقابل مردم ایران و رنج هایش، فقر و عقب ماندگی اش ندارد. او همچون یک رژیم اشغالگر خارجی با زور و سلاح منابع مردم ایران را غارت، حیف و میل، و در راستای سرکوب و عقب ماندگی مردم می کند لذا:

١- اولین و ضروری ترین گام برای رفع فقر، گذار از تمامیت رژیم جمهوری اسلامی و متلاشی شدن شبکه مافیایی غارت سرمایه های ملی است. و بدون گذار از این رژیم مبارزه با فقر ممکن نیست.

٢- دومین گام پس از پس از سقوط رژیم جمهوری اسلامی، کوتاه کردن دست تمام وابستگان رژیم، سرداران، روحانیون، وزرای دولت، آقازاده ها از منابع، کارخانجات، زمین ها و معادنی است که با سند سازی و ساخت و پاخت و رانت‌خواری آنها را غصب کرده اند.

٣- سومین گام برگرداندن سرمایه های کلان و نجومی اختلاس شده توسط رژیم و آقازاده ها از بانک های خارجی است.

٤- چهارمین گام داشتن یک برنامه پیشرو اقتصادی در زمینه سرمایه گذاری در صنایع پایه، صنایع مادر، سرمایه گذاری در کشاورزی و از این طریق ایجاد اشتغال است تا بتوان هم کار مفید ایجاد کرد و هم جامعه را تولیدی کرد.

٥- در خلال این پروسه فوری ترین اقدام، رفع احتیاجات اولیه، خورد و خوراک، مسکن، درمان، بهداشت و آموزش برای همه اقشاری است که در اثر سیاست های ویرانگرانه رژِیم به زیر خط فقر سقوط کرده اند.

۶- جهت گیری اقتصادی ما باید ثروتمند کردن جامعه و در ظل آن سوق دادن سطح زندگی شهروندان به سمت رفاه همگانی همراه با آموزش، بهداشت و درمان رایگان برای همه مردم ایران باشد. حقوق ها و درآمد های پایه بایستی به بالای خط فقر افزایش یابد و امکانات برابر برای کار و تلاش، خلاقیت و تولید در اختیار همگان باشد تا شاهد باروری، شکوفایی ملی باشیم.

٧- با در نظر گرفتن اقدامات فوق، شناختن ابعاد فقر در جامعه ایران و تلاش برای رفع آن احتیاج به مطالعات دقیق علمی دارد و و این چنین مطالعاتی را تنها پس از دفع مافیای اختاپوسی سرکوب و غارت در ایران شروع کرد. 

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram