چکیده ای از گزارشات اعتراضات و اعتصابات کارگران، مزدبگیران و فرودستان

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

مجید ناصری

٢١ آبان ۱۳۹۹

اعتراض کارگران حجمی عسلویه نسبت به نداشتن امنیت جانی و شغلی

روز سه‌شنبه ۲۰ آبان ۹۹، اعتراض کارگران حجمی عسلویه نسبت به نداشتن امنیت جانی و شغلی توجه رسانه‌ها را جلب نمود. کارگران حجمی عسلویه، با اشاره به این که بخشنامه اخیر تعداد روز کار و استراحت را ۱۴ به ۱۴ مشخص کرده است، گفتند: «همه کارگران از جمله کارگران پیمانکاری‌ها، طبق بخش‌نامه، ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت دارند، اما ما به دلیل حجمی بودن قراردادمان، همچنان ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت داریم..»

پیروزی بزرگ برای کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

 امروز چهارشنبه ۲۱ آبانماه، پس از چند روز اعتراض گسترده و متحد کارگران دلیر نیشکر هفت تپه، ۱۵ کارگر شریف و زحمتکش اخراجی، بر سر کار خود برگشتند. این کارگران صرفأ به دلیل اینکه نمایندگی از سایر کارگران را در مطالبات صنفی، پذیرفته بودند، از سوی کارفرمای فاسد و همدست با استاندار خوزستان، اخراج شده‌ بودند. نیروی انتظامی که اهرم پیشبرد منافع مافیای زر و زور حاکمیت است، در چند روز گذشته با اشغال شرکت و حضور در محوطه شرکت تلاش داشت از ورود ۱۵ کارگر شریف، جلو گیری کرده و در عین حال با ایجاد جو رعب و وحشت، مانع از تجمع و اعتراض سایر کارگران شود. اما اتحاد و یکپارچگی کارگران یکبار دیگر به اثبات رساند که نه اشغال کارخانه توسط یگان ویژه و نه فریبکاری نماینده خامنه‌ای در خوزستان، آخوند موسوی، نتوانست مانع از بازگشت به کار کارگران اخراجی مجتمع نیشکر هفت تپه شود. کارگران با عزمی راسخ و با استمرار اعتراض یکپارچه خودشان در دفاع از همکاران اخراجی‌شان، توانستند آنها را به کار بازگردانند و یک پیروزی دیگر را برای خود رقم بزنند.

اعتراضات کارگران راه آهن نسبت به نداشتن امنیت شغلی و معیشتی

روز چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۹۹، در پی فرصت سه روزه‌ای که به کارفرمایان پیمانکاری داده شده بود، اعتراضات کارگران راه آهن در نقاط مختلف کشور، با تجمع کارگران برگزار شد.

درخواست خلع ید از مالک شرکت هفت تپه به هیات داوری سازمان خصوصی سازی رفت

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که درخواست خلع ید از مالک شرکت هفت تپه از سوی سازمان خصوصی‌سازی به هیات داوری ارسال شد . به گزارش ایلنا؛ سید نظام الدین موسوی، در توئیتی با اشاره به جلسه صبح امروز خود با وزیر اقتصاد و دارایی، اعلام کرد که درخواست خلع ید از مالک شرکت هفت تپه از سوی سازمان خصوصی‌سازی به هیات داوری ارسال شد.

اعتصاب کارگران و کارکنان متروی تهران خط ۵ صبح امروز ۲۱ آبان

الان دوروزه پرسنل شرکت تراورس شاغل در مترو دست به اعتصاب زدن بخاطر پرداخت نشدن ۴ماه حقوق و ۶ماه بیمه

پرسنل ثابت و رسمی تراورس در مقابل دادستانی

امروز  ٢١آبان کارگران راه آهن تراورس ناحیه خراسان در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایا و نداشتن امنیت شغلی در جلوی دادستانی دست به اعتراض زدند.

تجمع اعتراضی اهالی روستای بکه شهریار نسبت به تملک اراضیشان توسط جهاد کشاورزی مقابل قوه قضائیه

روز سه شنبه ٢٠ آبان،جمعی از اهالی روستای بکه شهرستان شهریار در استان تهران برای به نمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به تملک اراضیشان توسط جهاد کشاورزی مقابل ساختمان قوه قضائیه در خیابان ولیعصر پایتخت روبروی خیابان جامی تجمع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده به تاریخ ٢١ آبان،جهاد کشاورزی استان تهران خود را مالک یک ‌سوم زمین‌های روستای بکه در شهریار می‌داند و این اراضی را بر اساس قانون کشت موقت، به کشاورزان دیگری واگذار کرده است.

مردم معترض روستای بکه می‌گویند روحشان خبر نداشته که قانون کشت موقت شامل

زمین‌های آنها هم می‌شده و جهاد کشاورزی هم به ثبت اعلام نکرده است که حق خرید‌و‌فروش در بخشی از اراضی منطقه را ندارند. آنها قبل از انقلاب از اربابان منطقه، قطعاتی هزارو ٥٠٠ متری خریداری کرده‎اند و این زمین‌ها دست‌به‌دست شده است. حالا جهاد کشاورزی حکم به تخلیه زمین‌هایشان صادر کرده است.

تخلف ۱۵۰۰ ميلياردی شهرداری منطقه۵ تهران در پروژه‌ های مشارکتی

بازرس کل استان تهران: در بازرسی از شهرداری منطقه ۵، مشخص شد در پروژه‎های مشارکتی، عدم نظارت بر قراردادها باعث تخلف ۱۵۰۰ میلیاردی شده است.

اعتصاب كاركنان ميدان نفتی آزادگان شمالی در غرب کارون در اعتراض پایین بودن حقوق

واحد های بهره برداری پالایشگاه، چاه،  تعمیرات و ایمنی، آتش نشانی، خدمات و پشتیبانی در اعتراض به  کم بودن حقوق دریافتی و تخصیص ندادن اندک حقوق  رفاهی و درمانی پس از ماەھا و عدەھای دروغین مقامات این پالایشگاە، امروز اعتصاب کردند.

به جای اینکه برایمان پرونده سازی کنید به شرایط فلاکت بارمان پاسخ دهید

ما کارگران را میگیرید و زندان میکنید تا کی و تا کجا این وضعیت را ادامه میدید ،صدای ما به وقت خود خیلی خیلی از سرکوب شما رساتره و کوبنده تره . آقایان مسئول چرا صدا ما را نمی‌شنوید چرا حق طبیعی و قانونی ما را برای زندگی که آرامش داشته باشیم را از ما میگیرید و ما را وادار به اعتراض میکنید . آقایانی که اون بالا نشستید و دستور سرکوب کارگران ومزد بگیران را میدید و برایمان پرونده سازی میکنید ؟این شرایط مطمئن باشید برای شما هم زیاد دوامی نداره .ما سالهاست با این شرایط زندگی کرده ایم یه کلام دیگه نمیتونیم به این زندگی مرگبار ادامه بدیم نه امنیت کاری و معیشتی داریم نه امنیت جانی داریم نه پشتیبانی مالی داریم  نه هزینه دکتر و دارو داریم  شما آقایان راه دیگری را به جز اعتراض و اعتصاب و تجمع برای ما نگذاشته اید ما را به فقر و بدبختی کشانده اید وبا اعتراض به فقر و بدبختی مارا بر علیه امنیت کشور می‌خوانید این شمایید که بر علیه امنیت ملی کشور طی اینهمه سال این چنین کار کردید نه ما نه حیدر قربانیها.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram